10. srpna 2011 14:27 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slovensku poprvé pomůže cizinec Guédé

Karim Guédé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karim Guédé. | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA Kde domov můj? Pro Karima Guédého poměrně komplikovaná otázka. Narodil se v Německu, jeho otec je Francouz a matka pochází z Toga. Od středy bude trvale spojený se Slovenskem. Alespoň po fotbalové stránce. Cizinec se přitom na reprezentační soupisce v zemi, která se loni dostala do osmifinále mistrovství světa, nikdy předtím neobjevil.

Kde také využívají fotbalové reprezentanty pocházející z jiných zemí

FRANCIE: Ve Francii vydávali složení týmu mistrů světa z roku 1998 za věrný odraz multietnické společnosti. Našli jste v něm hráče, kteří měli kořeny v Ghaně, Senegalu či Arménii. Největší hvězda šampionů nebyla výjimkou. Zinedine Zidane se narodil v Marseille alžírským imigrantům. Ne všichni přistěhovalci však svoji novou vlast vzali za svou, což se ukázalo při přátelském utkání Tuniska s Francií před třemi lety. Na stadionu v Paříži fanoušci přehlušili pískotem před výkopem hymnu domácích.

NĚMECKO: Na loňském mistrovství světa mělo 11 z 23 hráčů v německém kádru své kořeny mimo zemi, kterou reprezentovali. V cizině se narodili nebo zpoza hranic pocházeli jejich rodiče. To je také případ záložníka Realu Madrid Mesuta Özila, který je potomkem tureckých přistěhovalců, nebo kanonýra Miroslava Kloseho, jehož matka hrála za Polsko házenou.

PORTUGALSKO: Před deseti lety byl Brazilec Deco považovaný za jednoho z nejlepších fotbalistů světa. V jeho rodné Brazílii však nikdy záložníka Porta či Chelsea do reprezentace nepovolali. Proto se Deco rozhodl zažádat o občanství v Portugalsku. Hned při prvním zápase za národní tým pomohl porazit právě Brazílii, a dokonce vstřelil vítězný gól.

POLSKO: Narodil se v Nigérii, ale po čtyřech letech strávených v Polonii Varšava se útočník Emmanuel Olisadebe rozhodl reprezentovat Polsko. V případě získání jeho občanství se angažoval také prezident Kwasniewski. Olisadebe se stal nejlepším polským střelcem v kvalifikaci MS 2002. V jeho stopách se vydali další cizinci. Do současného reprezentačního kádru patří třeba původem brazilský záložník Roger.

CHORVATSKO: Brazilec Eduardo da Silva přišel do Dinama Záhřeb už v 16 letech a postupně v nové zemi zdomácněl. O tři roky později získal talentovaný útočník občanství, debutoval v národním týmu do 21 let a prosadil se v seniorské reprezentaci. Tři roky působil v Arsenalu, nyní hraje za ukrajinský Šachtar Doněck.

V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2012 však před závěrečnými zápasy přituhuje a pomoc jednoho z nejlepších hráčů působících ve slovenské lize se hodí.

Guédé by neměl večer chybět v základní sestavě při přátelském utkání v Rakousku. "Už jsem Karima naučil hymnu. Moc si ji chtěl před svým prvním zápasem zazpívat," prozradil útočník Filip Šebo, který zná Guédého ze Slovanu Bratislava.

Negativních reakcí na zařazení defenzivního záložníka, který ovládá pět jazyků, nebylo mnoho. Nejviditelněji proti vystoupili fanoušci Žiliny. Při nedávném utkání se Slovanem rozvinuli transparent a Guédého varovali, že "v reprezentaci se za peníze nehraje".

Větší váhu má názor reprezentačního trenéra Vladimíra Weisse a ten o hráče, jehož dosud nemohl využít, jednoznačně stál. Guédé splnil také podmínku pětiletého pobytu na Slovensku nutnou pro udělení občanství, které získal na konci července.

Před pěti lety se jméno nové slovenské akvizice objevilo v nominaci reprezentace Toga před světovým šampionátem. Kvůli zranění z něj nakonec zase zmizelo.

"Podle mě to nebyla náhoda, spíš osud. Jinak bych neměl šanci zahrát si nyní za Slovensko, což by mě moc mrzelo," řekl Guédé listu Pravda. Teď už záleží nejvíc na tom, co předvede na hřišti.

Řada dalších evropských zemí má s osvojováním zahraničních hráčů bohaté zkušenosti. Německo z nich mohlo na posledním mistrovství světa postavit celou jedenáctku. Také na Slovensku si už ověřili, že se vyplatí mít otevřené dveře pro zahraniční sportovce.

Jinak by nezískali zlatou a stříbrnou medaili z poslední zimní olympiády, kterou jim v biatlonu vystřílela Anastasia Kuzminová. V rodném Rusku opomíjená závodnice získala vavříny pro zemi, odkud pochází její manžel.

V Česku byly podobné debaty aktuální ještě loni, kdy za fotbalovou Spartu sázel góly Bony Wilfried. Útočník však před přestupem do Arnhemu nastoupil za reprezentaci Pobřeží slonoviny a bylo po spekulacích, jestli někdy oblékne i český dres.

Přesto najdeme na soupisce jedno exotické jméno. Otec Theodora Gebre Sellasieho pochází z Etiopie, ale obránce strávil celý život v Česku. Tím se od Guédého zásadně liší.