Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenský mladík z City: Že porazíme Plzeň 5:0? Tak snadné to nebude

Sport

  13:53
Bylo mu třináct, když poprvé oblékl dres Manchesteru City. Ten žákovský, pochopitelně. "Objevil jsem úplně nový svět," vzpomíná slovenský talent Albert Rusnák, jehož dědeček Albert to dotáhl do reprezentace a tatínek Albert hrával za Drnovice. Kousek odsud, ve vyškovské porodnici, se nejmladší Rusnák narodil.

Albert Rusnák foto: mcfc.co.uk

Teď je mu 19, kope třetí anglickou ligu za Oldham, ale smlouvu v Manchesteru City má do roku 2015: "Věřím, že dostanu šanci. Manchester je klub mého srdce."

Jednu šanci jste v áčku dostal. V květnu jste si na americkém turné zahrál proti Chelsea.
Byl to zážitek na celý život. Padesát tisíc lidí na stadionu a já v základní sestavě. Po zápase jsem nemohl usnout nadšením.

On-line

Utkání v základní skupině Ligy mistrů Plzeň - Manchester City se hraje v úterý 17. září od 20:45. Zápas budeme přenášet v podrobné on-line reportáži.

Přesto jste v létě nezůstal a raději šel hostovat do třetí ligy. Proč?
Protože v City je tak obrovská konkurence, že bych hrával za juniorku a čekal. Ale já už jsem připravený na dospělý fotbal. I když to někomu může znít divně, osobně považuju hostování v Oldhamu za povýšení. Hraje se o body, musíte se rvát a makat. Slavný je jen vítěz. Až se za půl roku vrátím do Manchesteru, budu silnější. David Beckham taky startoval kariéru na hostování ve třetí lize.

Beckham? To máte zajímavé srovnání. S kým se vlastně srovnáváte v Manchesteru City?
Jsem zvyklý na pozici, o kterou se střídají David Silva a Samir Nasri, tak si asi dokážete představit, že na sobě musím ještě zapracovat.

Ke komu z týmu máte nejblíž?
Výborný parťák je obránce Micah Richards, ale nejblíž mám k Edinu Džekovi. Když spolu kecáme, tak kabinou zní čeština. Edin si ji po­ angažmá v Teplicích neustále procvičuje, aby nezapomněl.

Nasri, Silva, Džeko... Je pro vás snadné hledat motivaci, když sledujete takové osobnosti?
V City jsou na každém místě výjimeční hráči, obvykle se o jednu pozici přetahují tři reprezentanti. Pokud se s nimi chci rovnat, musím se od nich ještě hodně učit.

Ze Slovenska jste odešel už ve třinácti. Bylo to hodně těžké?
Opustil jsem maminku s bráchou, takže jsme první rok v Anglii válčili jen s tátou. Je jasné, že se mi stýskalo. Rodina se znovu spojila až za rok, pak už to bylo snazší. Když jsem v šestnácti zůstal sám, už jsem byl zvyklý.

Za další rok už jste hrál juniorskou Ligu mistrů. Jaké to bylo?
Inspirující. Hrál jsem tři zápasy, dal gól... Bohužel loni jsem si v zápase proti PSG zlomil kůstku v­ noze a několik měsíců marodil. A ­letos jsem juniorskou Ligu mistrů vyměnil za Oldham.

Mimochodem, může Plzeň slavný Manchester City potrápit?
Každý čeká, že City vyhrají 5:0, ale tak snadné to nebude. Plzeň bude nažhavená a zkusí překvapit. Já tipuju, že padne jen těsně a po boji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!