Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uvažte si primitivy na řetěz, vzkazují Slováci. Novináři tahali děti pryč

Sport

  13:16
BRATISLAVA (od našeho zpravodaje) - Na Slovensku mají o vinících čtvrtečního fotbalového konfliktu jasno. Za čtyřicetiminutové přerušení zápasu Evropské ligy mezi Slovanem a Spartou mohou podle nich příznivci Pražanů. Zároveň však upozorňují na fatální podcenění situace ze strany pořadatelů.

Sektor fanoušků Sparty při zápase Slovan Bratislava - Sparta Praha. foto: ČTK

Měl to být československý svátek fotbalu. Místo toho se z federálního derby stala celoevropská ostuda. „Slovensko si před fotbalovou Evropou udělalo zase jednou ‚fantastické‘ jméno. Výkony Slovanu, vzhledem k dosavadním výsledkům (0 bodů, skóre 0:10), jsou ostudné a po čtvrtečním derby se může vedení klubu navíc těšit na odpověď ze strany UEFA,“ píše server aktuality.sk.

Trest? Spartě i Slovanu hrozí především pokuty

UEFA bude výtržnosti chuligánů vyšetřovat v nejbližších dnech. Při podobných incidentech je obvyklou praxí, že kluby dostanou pokuty v řádech milionů korun. Sparta za násilnosti fanoušků, Slovan za nezvládnutelnou pořadatelskou službu. Slovanu může komise navíc zavřít hlediště na příští zápas. Na prosincový zápas Sparty do Bernu zase může dát zákaz, aby k němu vycestovali sparťanští fanoušci.

„Hrubá chyba organizátora zápasu,“ napsal slovenský deník Šport. Sparta a Slovan byly za časů společného státu velkými rivaly, a tak nepokoje šly očekávat. Pořadatelé však takřka nereagovali...

Bezpečnostní služba zůstala v klidu, když skupinka fanoušků Slovanu Bratislava přišla k sektoru hostů. Zůstala v klidu i ve chvíli, kdy na to sparťané reagovali lomcováním s chatrným plůtkem, který je odděloval od zbytku protilehlé tribuny.

Velké problémy začaly. „Organizátoři nezasáhli a pořádek museli nastolit až přivolaní těžkooděnci,“ napsal deník Pravda.

Chuligáni se střetli na protilehlé tribuně přímo mezi normálními fanoušky, kteří před nimi ze strachu utíkali. Někteří hledali bezpečí i na hrací ploše, odkud je zase vyháněli policejní těžkooděnci.

Podívejte se, jak chuligáni Sparty a Slovanu vyvrátili chatrný plot a následně se prali mezi normálními fanoušky:

Kopance, rány pěstí nebo železnými tyčemi, jež radikálové v kuklách a maskách získali z rozpadlého plotu, krev v obličejích, vystrašení rodiče... Reportéři Českého rozhlasu dokonce chránili děti tím, že je vytahovali na své komentátorské stanoviště.

„Šlo o život,“ líčil bývalý slovenský reprezentant Szilárd Németh, spolukomentátor slovenské RTVS. Spolu s reportérem Marcelem Merčiakem musel ze své komentátorské pozice před rozvášněnými fanoušky utéct.

Chuligání rozpoutali na stadionu násilí. Zápas mezi Slovanem a Spartou byl ve...
Těžkooděnci dohlížejí na klid v sektoru fanoušků Slovanu.
Utkání mezi Slovanem a Spartou trvalo jen 42. minuta. Pak ho rozhodčí pro...
Někteří fanoušci před násilím utekli na hrací plochu.

„Čeští fanoušci prorazili dvojité oplocení a napadli domácí příznivce. Bezpečnostní služba zaspala nebo jen skandálně přihlížela,“ zdůraznil deník Plus.

Který tábor za násilnosti může? Sparťané ani příznivci Slovanu si nemají co vyčítat. Na obou stranách byli „fanoušci“, kteří se přišli hlavně poprat. Slovenská média přesto obviňují především sparťanské chuligány.

„Primitivy, kteří se po letech na Slovensku zase připomněli tím nestupidnějším způsobem. Sparto Praha, takovéto omezence přivažte doma k řetězu a nevyvážejte je za hranice, nikdo normální o ně nestojí,“ uvedl Šport.

A novináři SME k tomu dodali: „Aby se hráči, komentátoři nebo fanoušci báli o život? Aby lidi, kteří přišli s dětmi na fotbal, utíkali před skupinkou zfetovaných jedinců z obavy o život? Děkujeme! O takový zápas už se nemáme zájem.“

Výjimka z nouze

Situaci komplikoval stav stadionu Pasienky, kam se Slovan Bratislava přesunul ze zbouraného Tehelného pole. Stařičká aréna nevyhovuje v mnoha směrech včetně bezpečnosti.

Však také Evropská fotbalová unie UEFA původně nechtěla zápasy Evropské ligy na Pasienky pustit. Ovšem na Slovensku moc vyhovujících stadionů není. V Žilině se hrát nemohlo, neboť mezi kluby panuje velká rivalita. A tak Slovan dostal výjimku podmíněnou dílčími úpravami stadionu.

„UEFA povolila Slovanu hrát na zastaralých Pasienkách, které po všech směrech nevyhovují. Hanba, která nemá obdoby. Byl by zázrak, kdyby po včerejšku UEFA, která tak váhala, aby umožnila Slovanu doma hrát, neuvalila na jediný bratislavský stadion trest,“ dodalo SME.

Výtržnosti radikálních fanoušků na zápase Slovan Bratislava - Sparta:

Co na to říkají fotbalisté?

Autoři:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!