27. prosince 2011 9:57 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šmicer: Tlak na reprezentaci byl extrémní

Manažer fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer (vlevo) a bývalý kanonýr národního týmu Pavel Kuka na mezinárodnmí vánočním turnaji internacionálů v Praze. Oba oblékli dres Slavie  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažer fotbalové reprezentace Vladimír Šmicer (vlevo) a bývalý kanonýr národního týmu Pavel Kuka na mezinárodnmí vánočním turnaji internacionálů v Praze. Oba oblékli dres Slavie | foto: ČTK

PRAHA Psychicky možná nejnáročnější rok ve své fotbalové kariéře prožil manažer reprezentace Vladimír Šmicer. Po boku kouče Michala Bílka čelil celou evropskou kvalifikaci kritice, po nevhodných oslavách hráčů po postupu z baráže na šampionát mu dokonce hrozilo odvolání. O to víc ho může těšit, že s českým celkem na červnovém mistrovství nebude chybět.

Šmicer cítí, že tým našel lepší tvář a má na to, aby na Euru uspěl. Na turnaj prý pojede v podobné pozici jako v roce 1996 výběr Dušana Uhrina staršího, který jako outsider přivezl stříbro. "Myslím, že je to hodně podobné v tom, že je v týmu víc kluků z ligy. V roce 1996 jsme taky byli mladí kluci z ligy a měli jsme hlad a chuť dokázat na nejvyšší úrovni, že na to máme," porovnal okolnosti Šmicer, který se na šampionátu v Anglii před patnácti lety blýskl "postupovým" gólem v posledním utkání skupiny proti Rusku.

Stejného soupeře přisoudil los českému týmu i pro nadcházející Euro a Šmicer považuje sbornou za favorita skupiny. Reprezentaci čekají ještě Řekové a Chorvaté. "Na téhle skupině je pěkné, že všichni cítí, že je hratelná, že si všichni věří. I kluci cítí, že se můžou měřit s kýmkoliv, a nebudou se cítit jako proti Španělsku," uvedl Šmicer.

S cílem postoupit ze skupiny by podle něj Češi odcestovali na šampionát, ať už by jim los přisoudil kohokoliv. "Je to otevřené. Někteří naši hráči můžou po Euru skončit, takže se budou chtít připravit, jak nejlíp to půjde. Myslím, že nemáme špatně namíchaný tým," poznamenal.

Po celou kvalifikaci provázela národní celek silná kritika veřejnosti a Šmicer připustil, že tak velký tlak jako letos ve své kariéře ještě nepocítil. "Tlaky k tomu samozřejmě patří, ale chvílemi se nám zdálo, že je to až nezasloužené. Ten tlak na Michala (Bílka) byl extrémní. Já tam byl od toho, abych se to snažil zlehčovat a trochu tlaku z něj sejmout. Ale bylo strašné těžké mu v tom pomoct, pálilo se hlavně do něj," řekl Šmicer.

Cítil jsem, že tým za trenérem jde

Když před dvěma lety do manažerské funkce vstupoval, tak velký tlak od nové role prý nečekal. Po srpnové porážce 0:3 v přípravě v Norsku dosáhla kritika vrcholu a Šmicer dostal za úkol vypracovat analýzu situace v týmu. "Kdybych cítil, že ten tým za trenérem nejde, že to nemá budoucnost, tak bych výkonnému výboru doporučil, že něco musíme udělat. Ale já jsem cítil, že kluci jezdí na nároďák rádi a že chtějí to Norsko odčinit," uvedl.

"Možná navenek na některé fanoušky působilo až třeba arogantně, že se zbytečně uzavřeli do sebe a bojovali se všemi, ale na druhou stranu to pomohlo. Soudržnost týmu byla obrovská," pochvaloval si Šmicer. O to víc ho mrzelo, jak se zvrtly oslavy týmu po baráži. Hráči vulgárně skandovali a roztrhali společenské oblečení. "Tím ten úspěšný konec vyšuměl," litoval Šmicer, jemuž po incidentu hrozilo odvolání.

Poslední zápasy podzimu ale podle něj ukázaly, že český tým začíná nalézat lepší tvář. "V druhé části podzimu už se na to dalo líp koukat. Věřím, že ten mančaft se bude zlepšovat, pořád máme obrovské rezervy. Chtělo by to zlepšit tři čtyři posty. Víme, že máme problémy v útoku a trošku nám hapruje rozehrávka," vyjmenoval.

Byl by raději, kdyby Pilař ještě zůstal v Plzni

"Bylo by fajn, kdyby na jaře zase někdo vylétl z ligy. Nároďák je otevřený a Plzeňáci ukázali, že se nemusíme bát vzít hráče z ligy," dodal bývalý ofenzivní záložník. Má trochu obavy, aby českému týmu před Eurem neuškodily očekávané odchody hráčů z ligy do zahraničí. "Radost z toho moc nemám. Každý přestup do zahraničí je trošku riziko a je těžké podávat hned takové výkony jako v týmu, odkud hráč přichází. Prošli si tím i ti nejlepší, třeba Méďa (Pavel Nedvěd), když šel ze Sparty do Lazia," uvedl.

"Potom před Eurem je měsíc, kdy se dá s tím hráčem ještě trochu pracovat, ale ideální to není. Když budou hrát, nároďáku to neublíží. Když ne, tak mu to ublíží," řekl. Nejmenší strach má Šmicer o Petra Jiráčka, který už přestoupil z Plzně do Wolfsburgu. Naopak dalšímu ze západočeské "party" Václavu Pilařovi by radil, aby ještě ve Viktorii zůstal.

Šmicer zatím ještě neví, s kým se Češi utkají v přípravném duelu v rámci soustředění před Eurem na konci května v rakouském Bad Waltersdorfu. "Ještě se to dořešuje. Půjde hlavně o to, aby se kluci dostali do tempa. Možností je tam víc. Mohli by to být Skotové, Turci nebo Slovinci."

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.

nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč