Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

‚Smutnější, než tančit s vlastní sestrou.‘ Fotbal v Evropě volí, jak se vypořádat s absencí diváků

Poloprázdné tribuny v Schalke foto: AP Photo/Martin Meissner, PoolČTK

Předminulý týden v sobotu se po dvouměsíční přestávce rozeběhla jako první velká evropská soutěž německá bundesliga. Absence fanoušků byla znát a při televizních přenosech byly slyšet jen výkřiky hráčů a trenérů. „Teď mě hráči na stadionu lépe slyší, obvykle mi rozumí jen lidé okolo,“ nacházel na bizarní situaci pozitiva trenér Dortmundu Lucien Favre po výhře nad Wolfsburgem.
  7:10

O dost pesimističtější názor má současný trenér španělské fotbalové reprezentace Luis Enrique, kterému myšlenka fotbalu bez diváků přijde neadekvátní. „Sledoval jsem německý fotbal. Bylo to žalostné a hodně ošklivé. Můžete slyšet různé nadávky a ztrácíte intimitu velkých okamžiků,“ řekl Enrique ve španělském basketbalovém pořadu Colgados del Aro na kanále YouTube. „Hrát zápasy bez fanoušků je smutnější, než tancovat s vlastní sestrou,“ doplnil bývalý hvězdný záložník Barcelony nebo Realu Madrid.

Jde fanoušky nahradit?

S velmi netradičním způsobem, jak „podpořit“ své hráče na domácím stadionu, přišla Borussia Mönchengladbach. Vedení aktuálně pátého celku bundesligy zavedlo kampaň „Zůstaňte doma, buďte na tribunách,“ která fanouškům Gladbachu umožňuje zakoupit za 16,5 euro (450 korun) kartonový výřez s vlastní podobiznou tak, aby jimi zaplnili Borussia-Park.

Prázdné tribuny v Schalke
Prázdné tribuny v Schalke

„Jsme přehlceni objednávkami. Původně to mělo být pro zhruba osm tisíc lidí, díky enormnímu zájmu jsme ale připraveni tuto kapacitu navyšovat,“ říká představitel fanoušků Thomas Weinmann. Celkový zisk půjde spolu s dalšími akcemi, které vedení Monchengladbachu organizuje, na pomoc místním nemocnicím.

Podobně jako v Česku odstartovala o víkendu také nejvyšší fotbalová liga v Maďarsku. Při restartu se ukázal lídr tamní soutěže Ferencváros Budapešť, jemuž se povedlo obrátit duel s Debrecínem na 2:1 a upevnit si své vedení o šest bodů před druhým MOL Fehérvár. Budapešťský klub po vzoru Mönchengladbachu „podpořilo“ pět tisíc fanoušků z kartónu v hledišti a o atmosféru duelu se staralo nahrané skandování pouštěné z reproduktorů. „Bohužel jsme po vstřelené brance přestali hrát, ztratili jsme koncentraci. Nevím, jestli to bylo prázdnými tribunami, každopádně to byl smutný pohled, vidět tam umělé fanoušky,“ mrzelo po utkání záložníka Debrecínu Ádáma Bódiho.

Anglie váhá

Další země se rovněž blíží k pokračování svých fotbalových soutěží. Pokud se bude situace v Anglii vyvíjet podle plánu, mohlo by vedení Premier League obnovit zápasy bez diváků 12. června. Týmy se už vrátily v malých skupinkách ke společnému tréninku, z německého modelu si ale nejprestižnější fotbalová soutěž světa příklad brát nechce.

„Myslím, že se k tomu postavíme jinak. Ne lépe, ale zvolíme trochu odlišný přístup k zápasům za zavřenými dveřmi. Byla to jedna z věcí, o kterých jsme se bavili s kluby i vysílateli a jsme v tom za jedno,“ tvrdí výkonný ředitel Premier League Richard Masters.

Na stole má vedení soutěže několik variant, jak alespoň částečně vylepšit fanouškům celkový dojem ze zápasu včetně přidání hluku z tribun nebo promítání graficky generovaných fanoušků na sedačkách. O konkrétním výsledku však ještě nebylo rozhodnuto – i z důvodu obav, že takovéto projekce by byly až příliš vzdálené realitě.

„Nechci z našich plánů moc prozrazovat. Ale samozřejmě je problém, když na stadionu nejsou fanoušci. Jaký může mít zážitek fanoušek doma a jak se liší od produkce obvyklé Premier League? Na tuto otázku hledáme odpověď,“ konstatoval Masters.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!