Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Snížení platů v Premier League ublíží státní pokladně, varují zástupci anglické hráčské unie

Fotbalisté Arsenalu slaví gól do sítě West Hamu foto: Reuters

Londýn - Unie zastupující fotbalisty anglické ligy nesouhlasí se snahou Premier League krátit v době pandemie koronaviru hráčské platy o 30 procent. Podle Asociace profesionálních fotbalistů (PFA) by to snížilo výnosy z daní mimo jiné pro národní zdravotnický systém.
  10:48

Prvoligové kluby se na tom, že požádají hráče o třicetiprocentní snížení mzdy, dohodly jednomyslně v pátek. Dnes o tom jednaly s představiteli PFA a zástupci ligy, ale zatím bez výsledku, který se ale ani takto brzy ještě neočekával.

PFA nicméně snižování mezd nakloněna není a zpochybňuje jeho logiku. „Hráči si jsou vědomi, že daně z jejich platů představují výrazný příspěvek k financování klíčových veřejných služeb - jež jsou zvlášť nyní mimořádně důležité,“ uvedla hráčská unie v prohlášení. „Třicetiprocentní snížení mezd připraví státní pokladnu o podstatnou sumu, což může znamenat velký problém pro náš zdravotní systém a další státní instituce.“

Hráčská unie tvrdí, že třicetiprocentní snížení platů na období 12 měsíců by připravilo stát o více než 200 milionů liber (6,3 miliardy korun) na daních. „Jaký efekt by ztráta těchto peněz měla na zdravotní systém? Vzala to v úvahu Premier League ve svém návrhu a zvážil to ministr zdravotnictví Matt Hancock, když vyzval hráče ke snížení mezd?“ uvedla PFA.

Fotbalisté Arsenalu slaví gól do sítě West Hamu
Kouč City Pep Guardiola

Hancock ve čtvrtek uvedl, že hráči by měli akceptovat snížení platů, když kluby posílají na nucenou dovolenou své ostatní zaměstnance a odkazují je na státní podporu.

Anglická liga, jež je přerušena na neurčito, se v pátek zavázala k pomoci ve výši 125 milionů liber klubům z nižších soutěží. Dvaceti miliony liber hodlá Premier League podpořit i národní zdravotnický systém. Hráčská unie ujistila, že fotbalisté se zodpovědnosti nevyhýbají. „Všichni chtějí a také výrazně finančně pomohou v těchto těžkých časech,“ uvedla PFA s tím, že o formě pomoci se stále jedná.

Na snížení platů v době krize se s hráči dohodly kluby v mnoha ostatních evropských zemí včetně Česka.

Autor: