Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Souboj nejen na trávníku. Bude domácím fotbalovým šampionem Slavia, nebo Plzeň?

Sport

  13:30
PRAHA - Slavia, nebo Plzeň. Kdo bude novým králem české fotbalové ligy? Dnes už se musí v posledním, 30., kole rozhodnout. Trumfy má v rukou čínskými majiteli štědře dotovaná pražská Slavia. Té doma na Strahově (kvůli koncertu kapely Rammstein v Edenu) stačí k titulu po osmiletém čekání zvítězit nad Brnem. Pokud se jí to nepovede, musí spoléhat, že Viktoria neporazí doma Jihlavu.

Slavia a Plzeň si to o titul rozdají na dálku. foto: ČTK/APČTK

Závěrečné kolo však mělo nevábnou předehru – přestřelku funkcionářů. Kandidát na post předsedy FAČR Petr Fousek si týden před volební valnou hromadou stěžoval, že mu současný místopředseda svazu Roman Berbr nepřipravil stejné podmínky jako jeho konkurentovi v boji o šéfa fotbalu Martinu Malíkovi. Nepozval ho totiž na jednání české komory.

To rozzuřilo i šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka. „Tohle má úroveň demokracie ve stalinistickém Rusku,“ napsal na Twitteru.

PODROBNOU ON-LINE REPORTÁŽ Z POSLEDNÍHO KOLA PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY SLEDUJTE ZDE!

Fousek ani další uchazeč o post šéfa svazu Libor Duba nebyli k vystoupení před zástupce české komory na rozdíl od Malíka pozváni, i když na zasedání moravské komory mohli vystoupit všichni tři. Tvrdík také poukázal na to, že šéf české komory Berbr upřednostňuje ve volbě nového předsedy právě Malíka.

  • SLAVIA–BRNO (na Strahově)

Rozhodčí: Proske - Kubr, Kříž. Podzimní zápas: 4:1. Předpokládané sestavy – Slavia: Pavlenka - Frydrych, Lüftner, Deli, Bořil - Mingazov, Hušbauer, Ngadeu, Zmrhal - Mešanovič, Škoda. Brno:Melichárek - Šural, Pavlík, Kijanskas, Jablonský - Polák, Zavadil - Přichystal, Tašči, Lutonský - Řezníček.

  • PLZEŇ–JIHLAVA

Rozhodčí: Zelinka - Paták, Pelikán. Podzimní zápas: 2:1. Předpokládané sestavy – Plzeň: Bolek - Matějů, Hájek, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela, Bakoš, Pilař - Krmenčík. Jihlava: Rakovan - Kryštůfek, Štěpánek, Mišůn, Urdinov - Vaculík - Batioja, Záviška, Ikaunieks, Popovič - Dvořák.

  • Další zápasy: Slovácko–Sparta, Karviná–Jablonec, Teplice–Dukla, Hradec Králové – Bohemians 1905, Liberec – Mladá Boleslav, Příbram–Zlín.

  • Čelo tabulky: 1. Slavia 66 bodů, 2. Plzeň 64, 3. Sparta 56, 4. Mladá Boleslav 49, 5. Teplice 48. V případě rovnosti bodů rozhodují vzájemné zápasy (Plzeň vyhrála nad Slavií doma 3:1, venku padla 0:1, v souboji o 4. příčku mají navrch Mladoboleslavští, kteří doma remizovali s Teplicemi 1:1 a venku vyhráli 2:1).
  • Rozhodující, 30. kolo první fotbalové ligy – dnes od 17.00

„Delegáti dostali instrukce, že je třeba volit Malíka, protože si to prý přeje Pelta (současný předseda FAČR). O jiných jménech nebyla diskuse. Berbr řekl, ze se mají dívat během valné hromady na něj. (...) Nikdy nebudeme jako Slavia součástí podobného divadla,“ uvedl dále na Twitteru Tvrdík.

Rovněž Fousek, bývalý sekretář FAČR, zmínil, že se Berbr snaží delegáty české komory řídit. „Delegáti české komory se musí sami svobodně rozhodnout, zda tendenčnost prospěje fotbalu a jaké signály tím vysílá,“ napsal Fousek na Facebooku.

Šedá eminence českého fotbalu Berbr však poukazuje na fakt, že Fousek jakožto poradce Pelty, který se nyní nachází kvůli obvinění z dotačních podvodů ve vazbě, je spoluzodpovědný za Peltovo uvěznění a na šéfa svazu by vůbec kandidovat neměl.

„Pan Fousek byl zaměstnancem FAČR – poradcem pana Pelty za peníze FAČR. (...) Jeho poradenství končí obviněním a vazbou předsedy. Byl mnou požádán, aby vystoupil na podporu fotbalu, to odmítl a za dva dny přijal kandidaturu na post předsedy. Osobně to považuji za neetické. Pan Fousek není naším kandidátem a neexistuje žádná norma, která by nás nutila pana Fouska zvát kamkoliv,“ sdělil LN v SMS Berbr.

Napjatá atmosféra může vygradovat příští týden, na pátek je totiž naplánovaná valná hromada FAČR, z níž by měl vzejít nový předseda. A může u toho být i současný šéf Pelta, jehož právník Bronislav Šerák podal stížnost, aby byl Pelta z vazby propuštěn. „Mělo by to být v první polovině příštího týdne,“ uvedl pro LN Šerák.

Ať už mocenské boje dopadnou jakkoliv, pořádně nervózní bude i dnešní podvečer. Slavia mohla slavit zisk trofeje už před týdnem, Plzeň však díky gólu v závěru vyhrála v Brně. Stejného soupeře nyní nejspíš budou muset porazit i sešívaní.

„Mají silný tým, ale my máme titul v rukou a myslím, že ta touha a motivace musí být daleko vyšší než na straně Brna. Chceme vyhrát a získat titul,“ uvedl kouč Slavie Jaroslav Šilhavý.

V Plzni však věří, že Moravané Slavii o body oberou. „Brno má výborné mužstvo, rychlé protiútoky, což by na Slavii mohlo platit. Proto pořád pevně věřím, že titul získáme,“ řekl trenér Plzně Zdeněk Bečka.

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...