Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Obrovský nepoměr: Souček a Kaya berou stejně peněz, co vydají čtyři prvoligové kluby za celou sezonu

Nejbohatší hráč české ligy Tomáš Souček. foto: ČTK

PRAHA - Slavia minimálně 1,3 miliardy korun, Sparta přinejmenším 800 milionů a Plzeň minimálně 450 milionů korun. Takové jsou roční rozpočty nejbohatších tří českých fotbalových klubů.
  17:30

Český koeficient padá dolů. Vyřazení všech českých klubů se tvrdě projeví na nasazení do pohárů

Naopak sezonní rozpočty nejchudších prvoligových celků (Opava, Karviná, Příbram, České Budějovice) se pohybují zhruba od 45 do 50 milionů korun, jsou tedy třicetkrát nižší než rozpočet Slavie.

Zmíněné částky jsou navíc srovnatelné s ročními příjmy Tomáše Součka (48 milionů) a Semiha Kayi (42 milionů), tedy fotbalistů s největšími příjmy ve Fortuna lize.

Z analýzy serveru Seznam Zprávy dále vyplynulo, že rozpočet zbylých 13 klubů mimo těch tří nejbohatších dá dohromady menší částku, než kterou vypotřebuje za sezonu obhájce titulu a jediný účastník v evropských pohárech Slavia. 

Rozpočet oněch 13 klubů se totiž pohybuje v rozmezí oněch 45 milionů do 200 milionů korun, což je rozpočet Jablonce nad Nisou, čtvrtého nejbohatšího klubu v Česku.

Nutno však zdůraznit, že částky na rozpočty u Slavie, Sparty a Plzně budou z velké pravděpodobnosti ještě vyšší, protože jde o nejnižší možný odhad.

Server dále uvádí pravděpodobné smlouvy u hráčů, které mají nejvyšší platy - slávisty Tomáše Součka a sparťana Semiha Kayi, kteří by měli brát bez prémií až 4 miliony korun měsíčně, tedy 48 milionů ročně.

Jaký to rozdíl oproti základnímu měsíčnímu platu hráčů nadějného mladíka v kádru Slavie, který činí 250 tisíc korun, tedy 3 miliony ročně, což je šestnáctkrát méně než plat největší hvězdy. 

A pozor. Nejlépe placený hráč Zlína má měsíční plat 150 tisíc korun a s ročním příjmem 1,8 milionu bere sedmadvacetkrát méně než Souček. 

Semih Kaya vyhrává hlavičkový souboj
Tomáš Souček selhal ve velké příležitosti.

Fotbalisté Opavy a možná i Karviné zase stráví jako jediní ze všech 16 klubů zimní přípravu v Česku, protože si jejich celky nemohou dovolit soustředění v teplých krajinách na jihu Evropy.

A ještě jedno zjištění. Sparta drží pod profesionální smlouvou 81 fotbalistů a k tomu navíc 29 žen. Zato jejich městský rival z Bohemians má pod smlovou pouhých 28 hráčů. 

A to už se blíží počtu realizačního A-týmu ve Slavii, který činí 21 mužů. Kdežto taková Opava potřebuje pouhých devět lidí, co připravují mužstvo na zápasy. Sparta zase v klubu zaměstnává 60 lidí mimo hráče a realizační tým, oproti sedmi lidem v Českých Budějovicích.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!