Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud korupční kauzu Olomouce znovu otevře v říjnu

Sport

  16:26
OLOMOUC - Výslechem všech čtyř obžalovaných otevře v polovině října olomoucký okresní soud znovu korupční kauzu mezi fotbalovými celky Sigma Olomouc a Bohemians Praha. Její aktéři budou před tímto soudem vypovídat již podruhé. Okresní soudce je sice zprostil obžaloby, na základě odvolání žalobce mu byl však případ krajským soudem vrácen.

Petr Drobisz u soudu a právník olomouckého klubu Konečný. foto: ČTK

Podle soudce Aleše Vašků verdikt zřejmě za jeden den nepadne. "Hlavní líčení jsem nařídil na 17. října. Vyslýchat budu znovu obžalované, nikdo nový v případu vypovídat nebude. Předvoláni budou zřejmě ještě někteří ze svědků, kteří vypovídali již dříve. Nebudou to však exponovaná jména, jako byl Jiří Kubíček (bývalý sportovní šéf fotbalistů Sigmy Olomouc)," řekl soudce Vašků.

Případ se týká tři roky starého údajného úplatku ve výši 300 tisív korun, který měl zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání. Okresní soud původně loni v říjnu olomouckého brankáře Petra Drobisze obžalovaného z podplácení a tehdejší hráče střížkovského klubu Miroslava Obermajera, Davida Zoubka a prezidenta Bohemians Praha Karla Kapra zodpovídající se z přijímání úplatku zprostil obžaloby.

Podle něj bylo sice prokázáno, že peníze ze strany Sigmy byly klubu Bohemians předány, ale neprokázalo se, že by se na podplácení podíleli samotní obžalovaní. Krajský soud však poté původní rozsudek v neveřejném jednání zrušil a případ vrátil soudci k novému projednání.

Drobisz je smížený s tím, že trest už absolvuje celý

Soudy se přitom kauzou zabývají již od konce května loňského roku. Podle obhájce Drobisze Petra Konečného je délka doby projednávání případu pro jeho klienta nepříjemná. Drobisz si totiž již téměř odpykal trest, který za korupční kauzu od disciplinární komise již dříve dostal.

"Trest mu uplyne někdy v únoru, i kdyby soud strašně rychle rozhodl a nikdo se neodvolal, tak si skoro myslím, že to má pro něj v tuto chvíli už spíše morální význam. Z pohledu odtrpění si svazového trestu už to pro něj žádný význam nemá. Je smířený s tím, že svazový trest bude muset absolvovat," řekl Konečný.

Kvůli údajné korupci disciplinární komise už předloni v dubnu potrestala Bohemians Praha pokutou ve výši šest milionů korun a odpočtem dvaceti bodů za to, že při vyšetřování korupční kauzy ani na třetí pokus klub nedodal věrohodné důkazy a pak nenastoupil k utkání proti Bohemians 1905.

Olomoucký klub u disciplinárky loni v srpnu dostal čtyřmilionovou pokutu a přišel o devět bodů v tabulce. Brankář Drobisz obdržel pokutu 200 tisíc korun a zákaz činnosti na 18 měsíců, dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale dostal bývalý ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček. Sigma kvůli dřívější korupci navíc přišla o start v nové sezoně Evropské ligy.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...