4. listopadu 2011 11:14 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Soudci rozhodují o fotbale. Ministr je proti

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: ČTK

PRAHA Česká justice se pře o fotbal. Lépe řečeno o zasedání soudců v komisích Fotbalové asociace ČR. Je správné, aby ve svém volném čase rozhodovali sportovní spory?

Ministerstvo spravedlnosti má jasno. Tato aktivita není ve shodě se zákonem o soudech a soudcích, a proto ji nelze tolerovat. Podle informací LN nejsou vyloučeny ani kárné žaloby. Jako problematické navíc vidí působení ve fotbale i Soudcovská unie.

Případ, na který jako první upozornil server Aktuálně.cz, začal u bývalého majitele vršovických Bohemians Michala Vejsady. Ten si u ministra stěžoval, že mnoho případů, které začínají u fotbalových komisí, končí v soudních síních. Nezávislost mužů v taláru pak podle něj může být diskutabilní.

Co říká zákon

- Podle § 80 odst. 5 písm. b) zákona o soudech a soudcích nesmí soudce působit jako rozhodce nebo zprostředkovatel řešení právního sporu. Právní spor lze přitom interpretovat jako spor v nejširším slova smyslu, při jehož řešení se konkrétní skutkový stav podřazuje právní normě, z čehož plynou právní následky. V rozporu s citovaným ustanovením zákona o soudech a soudcích je tak např. působení v různých disciplinárních, arbitrážních, revizních nebo odvolacích orgánech právnických osob.

Jmenoval čtyři. V arbitrážní komisi FAČR v té době zasedali místopředseda Vrchního soudu v Praze Stanislav Bernard a Pavol Pikna, členem disciplinární komise byl i Lubomír Klimáček, u odvolací a revizní komise zase Karel Podolka.

A ministerstvo dalo Vejsadovi za pravdu. Už v červnu vyzvalo předsedy pražského vrchního soudu a pražského městského soudu, aby svým kolegům důrazně doporučili ukončit tuto činnost.

Soudci, kteří vykonávají funkce bezplatně, ale začali vzdorovat. "To stanovisko znám a naprosto s ním nesouhlasím. V orgánech fotbalového svazu působím 17 let a nikdy to nikomu nevadilo. Musí se o tom vést diskuse," citovalo Aktuálně.cz Bernarda.

Pospíšilův úřad je ale neoblomný. Své stanovisko odeslal v říjnu i dalším vrcholným soudním funkcionářům a prezidentovi Soudcovské unie.

"Řešení této záležitosti bude ministerstvo i nadále sledovat. V případě, že by zmínění soudci v orgánech FAČR setrvali, připadalo by v úvahu podání kárných žalob," řekla LN mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Podporu navíc "fotbaloví" soudci zatím nenašli ani u Soudcovské unie. "Jde sice jen o jednotlivce, ale problém to je," řekl LN prezident unie Tomáš Lichovník, podle kterého byla tato situace také tématem posledního sněmu unie.

"Vyzvali jsme soud unie, aby rozhodl, zda je toto počínání etické. Jeho verdikt očekávám v řádu týdnů," dodal.

V té době ale už může být spor zažehnán. Rozruch posledních dní totiž přece jen přiměl většinu zmiňovaných soudců své funkce v komisích FAČR opustit.

"Naposledy to byl pan Klimáček, který při čtvrtečním zasedání disciplinární komise informoval, že pozastavuje svoji činnost," řekl LN mluvčí FAČR Jaroslav Kolář. "Ve funkci tak dnes ze soudců zůstává pouze pan Bernard."

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR SPECIFICKÝCH PRODUKTŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 45 000 Kč