18. října 2011 13:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Soukup: Fenina mám rád, ale vždycky byl u potíží

Martin Fenin (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Fenin (vpravo) | foto: ČTK

PRAHA Tři roky vedl současný trenér Slovácka Miroslav Soukup talentovaného fotbalistu Martina Fenina. Jako kouč reprezentace do 20 let sledoval gólovou jízdu tehdy mladého teplického útočníka na juniorském mistrovství světa v Kanadě. Fenin se na cestě za stříbrem trefil třikrát a výrazně na sebe upozornil. "Měl ideálně nastartovanou kariéru," vypráví pro LN Soukup.

Zasáhla vás hodně zpráva, že váš bývalý svěřenec skončil v sobotu v nemocnici s krvácením do mozku, že bere antidepresiva a dočasně přerušil kariéru?
Pozorně sleduju vývoj mladých hráčů, které jsem dřív vedl v mládežnických reprezentacích. Martin není vyjímkou. Znám ho od nějakých 18 let a tři roky jsem ho trénoval. Proto mě poslední informace hodně zasáhly.

Překvapuje vás, co se poslední dobou děje kolem jednoho z nejtaletovanějších českých útočníků? 
Martin vždycky patřil k živějším hráčům, kteří úplně nedodržují životosprávu. Jakmile se objevil problém, byl většinou u toho. Nikdy jsem s ním ale neřešil osobní spor či nějaké potíže. Naopak jsem ho měl hodně rád jako fotbalistu i člověka. Byl veselý, sympatický, povzbuzoval dobrou atmosféru v kabině.

ČTĚTE VÍCE:

Také kariéru rozjel skvěle...
Jeho fotbalový vývoj se zdál ideální. Schvaloval jsem i to, že šel do bundesligového Frankfurtu a ne rovnou třeba do Juventusu Turín. Když jsem byl před pár lety v Německu na semináři, s Martinem jsme se sešli. Tehdy se mu dařilo, byl nadšený, dával góly. Všechno se zdálo být v pořádku.

Čím si vysvětlujete, že tak sebevědomého hráče postihly takové problémy? 
Každý to snáší jinak. Zpočátku vypadával ze sestavy hlavně kvůli zraněním. Konkurence v německých týmech je obrovská. Potom se těžko vracel a octil se v nelehké situaci. Zvlášť, když byl cizinec. To jsou možná důvody nebo počátky toho, co se nyní děje. Mladý kluk pak řeší, co s volným časem.

Jak to myslíte?
Je v zahraničí, trénuje individuálně, nejezdí se spoluhráči na zápasy. Mohl začít hrát golf nebo si najít jiný podružný sport na zabavení. Jenže Martin inklinuje spíš k jiné zábavě.

Za jeho depresemi prý stojí i fakt, že vypadl z kádru seniorské reprezentace. Může to být jeden z důvodů?
Není divu, že byl Martin jedním z reprezentantů, kteří se před dvěma lety účastnili večírku v restauraci U Ševce Matouše po kvalifikační porážce mistrovství světa se Slovenskem. Přesto měl cestu do národního týmu vždycky otevřenou. Vypadl, protože ve Frankfurtu nenastupoval pravidelně, ale nikdo netvrdil, že se nemůže brzy vrátit. Martin byl vždycky talentovaným útočníkem, který se nejvíc podobal Milanu Barošovi. Mohl by se stát jeho nástupcem či kanonýrskou alternativou.

Může se podle vás ještě vrátit v plné síle a zase zářit?
Přeju mu to a doufám v to. Každý dělá chyby, někdo je opakuje a jiný se z nich poučí. Snad Martin spadne do první kategorie a vrátí se ještě silnější. Ostatně se to povedlo po únavovém syndromu plzeňskému Františku Rajtoralovi, který za ostravský Baník také nějaký čas nehrál. A teď je podle mě lepší než předtím.