Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Španělé málem selhali ve Skotsku, opět se nedařilo Slovákům

23:34
PRAHA - Fotbalisté Španělska vyhráli v duelu evropské kvalifikace ve Skotsku po divokém průběhu 3:2. Úřadující světoví šampioni dnes promarnili v Glasgow dvougólový náskok a očekávané vítězství jim zajistil až jedenáct minut před koncem střídající Llorente. Španělé po třech zápasech vedou bez ztráty bodu "českou" skupinu I, svěřenci Michala Bílka se díky vítězství v Lichtenštejnsku posunuli na druhé místo.

Skotsko - Španělsko (fotbalisté Španělska slaví) foto: Reuters

Skotský kouč Levein upustil od nezvyklého rozestavení 4-6-0, kterým se jeho tým prezentoval v pátek v Praze, a na hrot tentokrát poslal útočníka Millera. I tak se domácí v první půli hlavně bránili. Ve 44. minutě zahrál Whittaker ve vápně rukou, Villa z penalty otevřel skóre a zároveň se stal s 45 brankami nejlepším střelcem španělské historie.

Když deset minut po pauze zvýšil Iniesta, zdálo se, že je rozhodnuto. Skotové však předvedli nečekané vzepětí a během osmi minut srovnali díky Naismithovi a vlastní brance Piquého. Favorita pak dlouho trápil skvěle chytající McGregor, kterého překonal až v závěru po třech minutách na hřišti střídající Llorente. Útočník Bilbaa, který se dvakrát trefil v pátek proti Litvě, dal ve dvanáctém reprezentačním utkání sedmý gól. Skotům překazil nápor na konci vyloučením Whittaker.

Senzační tažení podzimním úvodem kvalifikace korunovala Černá Hora bezbrankovou remízou ve Wembley s Anglií. Balkánský celek, který hraje pod samostatnou hlavičkou teprve tři a půl roku, nedostal ve čtyřech zápasech ani gól a překvapivě vede skupinu G. Albion je druhý s jedním utkáním k dobru.

Velké překvapení se zrodilo také v Ázerbájdžánu, kde domácí outsider porazil Turecko 1:0. Rozhodující ránu zasadil favoritovi v 38. minutě domácí kapitán Rašat Sadygov, který v srpnu zamířil do tureckého klubu Eskisehirspor.

Ázerbájdžánci po pauze přežili několik závarů a mohli se radovat teprve z druhého vítězství v evropské kvalifikaci za posledních sedm let. Naopak Turci pod vedením nového kouče Hiddinka po páteční prohře 0:3 v Německu opět klopýtli a zkomplikovali si pozici ve skupině A. Půl zápasu se trápili také Němci. Bronzoví medailisté z letošního světového šampionátu se v Kazachstánu prosadili až po přestávce, kdy se postupně trefili Klose, který zaznamenal 58. reprezentační gól, Gomez a Podolski.

Další utkání bez překvapení
Němci vyhráli i čtvrtý kvalifikační zápas, vévodí skupině A a mají namířeno na závěrečný turnaj do Polska a na Ukrajinu. Bez zaváhání procházejí kvalifikací také Nizozemci. "Tulipány" i bez několika opor porazily v souboji o první místo ve skupině Švédy hladce 4:1 a stejně jako Němci získaly ze čtyř duelů plný počet dvanácti bodů. V každém utkání se gólově prosadil kanonýr Huntelaar, který dnes stejně jako spoluhráč Afellay vstřelil dvě branky a s osmi trefami vede střeleckou tabulku kvalifikace. Kaňkou duelu bylo pro Nizozemce zranění Kuijta.

Francie podle předpokladů triumfovala proti Lucembursku 2:0 a po úvodní porážce od Běloruska si připsala třetí výhru za sebou. Svěřenci nového kouče Laurenta Blanka vedou skupinu D.

Slováci po páteční porážce v Arménii znovu ztratili body, když doma remizovali 1:1 s Irskem. Ostrovany brzy poslal do vedení St. Ledger, ještě do poločasu srovnal po rohu Ďurica. Svěřenci Vladimíra Weisse nakonec mohli být rádi za bod, neboť v závěru první půle zahodil hostující Keane penaltu a irský kanonýr pak selhal i při velké šanci čtyři minuty před koncem. Remízy v Žilině využilo Rusko, které po výhře 1:0 v Makedonii poskočilo do čela tabulky.

Výsledky kvalifikace ME 2012

Skupina A:
Baku: Ázerbájdžán - Turecko 1:0 (1:0)
Branka: 39. Sadygov. Rozhodčí: Deaconu (Rum.).

Astana: Kazachstán - Německo 0:3 (0:0)
Branky: 49. Klose, 76. Gomez, 85. Podolski. Rozhodčí: Tudor (Rum.).

Brusel: Belgie - Rakousko 4:4 (1:2)
Branky: 11. Vossen, 47. Fellaini, 87. Ogunjimi, 90. Lombaerts - 14. a 62. Schiemer, 29. Arnautovic, 90.+3 Harnik. Rozhodčí: Dean (Angl.). ČK: 68. Scharner (Rak.).

Skupina B:
Jerevan: Arménie - Andorra 4:0 (3:0)
Branky: 4. G. Kazarjan, 16. Mchitarjan, 33. Movsisjan, 52. Pizzelli. Rozhodčí: Mikulski (Pol.).

Žilina: Slovensko - Irsko 1:1 (1:1)
Branky:
36. Ďurica - 16. St. Ledger. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.).

Skopje: Makedonie - Rusko 0:1 (0:1) ¨
Branka: 8. Keržakov. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.).

Skupina C:
Toftir: Faerské ostrovy - Severní Irsko 1:1 (0:0)
Branky: 60. Holst - 76. Lafferty. Rozhodčí: Zimmermann (Švýc.).

Tallinn: Estonsko - Slovinsko 0:1 (0:0)
Branka: 66. vlastní Sidorenkov. Rozhodčí: Skjerven (Nor.).

Janov: Itálie - Srbsko předčasně ukončeno v
7. minutě kvůli výtržnostem srbských fanoušků.

Skupina D:
Mogilev: Bělorusko - Albánie 2:0 (1:0)
Branky: 10. Rodionov, 77. Krivec. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.). ČK: 90.+1 Dallku (Alb.).

Mety: Francie - Lucembursko 2:0 (1:0)
Branky
: 22. Benzema, 76. Gourcuff. Rozhodčí: Jug (Slovin.). ČK: 56. Peters (Luc.).

Skupina E:
Helsinky: Finsko - Maďarsko 1:2 (0:0)
Branky: 86. Forssell - 50. Szalai, 90.+5 Dzsudzsák. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Amsterodam: Nizozemsko - Švédsko 4:1 (2:0)
Branky: 4. a 55. Huntelaar, 36. a 59. Afellay - 69. Granqvist. Rozhodčí: Lannoy (Fr.).

Serravalle: San Marino - Moldavsko 0:2 (0:1)
Branky: 20. Josan, 86. Doroš z pen. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

Skupina F:
Riga: Lotyšsko - Gruzie 1:1 (0:0)
Branky: 90.+1 Cauna - 74. Siradze. Rozhodčí: De Sousa (Port.).

Pireus: Řecko - Izrael 2:1 (1:0)
Branky: 22. Salpingidis, 62. Karagunis z pen. - 59. vlastní Spiropulos. Rozhodčí: Hansson (Řec.).

Skupina G:
Basilej: Švýcarsko - Wales 4:1 (2:1)
Branky: 8. a 89. Stocker, 21. Streller, 82. Inler z pen. - 13. Bale. Rozhodčí: Hammer (Luc.).

Rozhodčí: Fernandéz (Šp.).

Reykjavík: Island - Portugalsko 1:3 (1:2)
Branky
: 17. Helguson - 3. C. Ronaldo, 27. Meireles, 72. Postiga. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

Skupina I:
Glasgow: Skotsko - Španělsko 2:3 (0:1)
Branky:  58. Naismith, 66. vlastní Piqué - 44. Villa z pen., 55. Iniesta, 79. Llorente.

Rozhodčí: Busacca (Švýc.). ŽK: Whittaker, Miller (oba Skot.). ČK: 89. Whittaker.