Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Španělé milují věšteckou chobotnici. Titul jim předvídá i želva LN

Sport

  7:00
BERLÍN/PRAHA - Pokud máte rádi překvapení, radši dál nečtěte. Mistry světa ve fotbale se stanou Španělé. Tak totiž rozhodla, letos zatím neomylná, věštecká chobotnice Paul z německého akvária v Oberhausenu. Hlavonožec správně předpověděl všech šest zápasů německého týmu na šampionátu pomocí výběru potravy ze dvou kontejnerů odlišených jen vlajkou země.

Chobotnice Paul tipuje finále. foto: Reuters

Páteční krmení sledovaly na místě desítky novinářů, řada televizních stanic je vysílala živě. Po tříminutovém dumání Paul neomylně zamířil k boxu se španělskou vlajkou, ten s holandskou zůstal nepovšimnut. "Vypadá to na snadnou výhru Španělska. Paul vybíral rychle, někdy mu to trvalo i sedmdesát minut," líčila mluvčí Mořského světa, nyní tedy spíše Paulova mluvčí, Tanja Munzigová.

Fanoušci i novináři po celém světe se přou, jakým způsobem na první pohled nepříliš bystrý tvor určuje správné výsledky. A to nejen letos. Před dvěma lety Paul tipoval výsledky mistrovství Evropy a spletl se až při finále.

"Však jsou také chobotnice inteligentní. Dokážou se učit, možná i rychleji než pes," vysvětlil LN paleontolog Martin Košťák, který se na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy specializuje na výzkum druhohorních hlavonožců.

"Ale i tak bych Paulovo věštění přičítal spíše náhodě. Rozhodně mě však zájem o něj potěšil. Psy v Evropě nejíme, ale chobotnice ano. Hlavonožci jsou podobně chytří, a na talíři nám nevadí," přemítal Košťák.

A právě na talíři by Paula rádi viděli němečtí fanoušci. Paul totiž určil, že v semifinále se Španělskem prohrají. Chobotnice Paul tipuje zápas o třetí místo.

List Hamburger Abendblatt den po středeční porážce otiskl "dokonalý recept na smažené kroužky z chapadel" a jeho redaktorka k tomu napsala, že "včera večer dostala nezřízenou chuť na chobotnici".

Jenže Paul našel mocného ochránce. "Mám o tu chobotnici obavy, pomýšlím na to, že jí tam pošlu tým ochranky," řekl předseda španělské vlády José Luis Zapatero. "V zájmu ochrany bychom měli Paula okamžitě převézt k nám," dodal španělský ministr průmyslu Miguel Sebastián Gascón. Ve Španělsku se stala chobotnice hvězdou, trička s jejím obrázkem jdou na dračku.

Paul si však v pátek Němce lehce udobřil. Podle jeho předpovědi porazí Uruguay a získají v sobotu večer bronzové medaile.

Želva Lidových novin.

Chmury mu však asi přidělala zpráva o nové konkurenci. Výsledek finále předpovídala také chorvatská želva Marie Terezie, která už několik let přebývá v prostorách redakce Lidových novin.

Marie Terezie tipovala také výběrem potravy – její oblíbená hruška byla u vlajek obou finálových soupeřů. Zhruba po minutovém váhaní zamířil nováček mezi tipéry ke španělským symbolům.