30. června 2008 13:44 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Španělé nejpilnějšími střelci Eura

Střelec vítězného finálového gólu FernandoTorres (vlevo) slaví se spoluhráčem Sergio Ramosem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Střelec vítězného finálového gólu FernandoTorres (vlevo) slaví se spoluhráčem Sergio Ramosem. | foto: ČTK

Oficiální statistiky UEFA jsou další důkazem toho, že španělští fotbalisté získali titul mistrů Evropy díky útočné hře. Ze všech účastníků turnaje dali nejvíc gólů a také nejčastěji ohrožovali soupeřovu branku.

V šesti zápasech vypálili 117 střel, což představuje průměr téměř dvaceti pokusů na zápas. Celkem 51 španělských střel mířilo mezi tyče a dvanáct jich skončilo v síti.

David Villa se stal se čtyřmi góly králem střelců, přestože se už v semifinále zranil a vyvrcholení turnaje jen sledoval z lavičky. Mezi tyče se trefil celkem dvanáctkrát, ale soupeřovi zadáci v zápasech se Španěly často nevěděli, koho mají dříve hlídat. Minimálně jednu střelu totiž vypálilo šestnáct španělských hráčů, jen tři brankáři a čtyři obránci jsou bez střeleckého pokusu.

ČTK