26. června 2008 22:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Španělé ukončili ruskou pohádku

Zasloužená radost Španělska.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasloužená radost Španělska. | foto: ČTK

VÍDEŇ Fotbalisté Španělska se stali druhým finalistou mistrovství Evropy a o titul se v neděli večer střetnou ve Vídni s Německem. Postup si dnes zajistili výhrou 3:0 nad Ruskem. První gól vstřelil v 50. minutě Xavi, druhý přidal sedmnáct minut před koncem střídající Güiza a dílo ruské zkázy dokonal v závěru Silva.

Přestože všichni od dnešního zápasu čekali minimálně stejnou porci fotbalové zábavy, jako nabídlo úvodní semifinále, úvod zápasu očividně svazovaly taktické pokyny. První část dnešní bitvy tak sice nenabídla fotbal nahoru-dolů, nicméně o velké šance jsme ochuzeni nebyli. Přesněji řečeno po jedné na každé straně.

To druhá část zápasu přinesla v tomto směru mnohem více. Zejména úvodní gól utkání, o který se po pase od klubového spoluhráče Iniesty postaral Xavi. Tím setřásl nervozitu z kopaček Španělů a jejich hra připomínala skvěl vyladěný stroj. Rychle a přesně si přihrávali, čímž dali Rusům jasně najevo, že jejich případný tlak nepřipustí. Skvěle hrající obraně se navíc podařilo zcela vymazat ruský útok, takže se mohl tým z Pyrenejského poloostrova vrátit ke své hře ze skupiny. Přidali ještě dvě krásné branky a zaslouženě postoupili do finále.

V něm se v neděli představí proti Německu.

Výsledek:

Rusko - Španělsko 0:3 (0:0)

Branky: 50. Xavi, 73. Güiza, 82. Silva. Rozhodčí: De Bleeckere - Hermans, Verstraeten (všichni Bel.). ŽK: Šemšov, Biljaledtinov (oba Rusko). Diváci: 50.000.

Sestavy:

Rusko: Akinfejev - Aňukov, Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Semak, Zyrjanov, Semšov (56. Biljaledtinov), Sajenko (57. Syčev) - Aršavin, Pavljučenko. Trenér: Hiddink.

Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta, Senna, Xavi (69. Xavi Alonso), Silva - Villa (34. Fabregas), Torres (69. Güiza). Trenér: Aragonés.