Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Šéf španělského fotbalu byl kvůli polibku dočasně odstaven. Hermosové pohrozil soudem

Luis Rubiales, předseda španělské fotbalové federace (vpravo) líbá brankářku Enith Salonovou po vítězství na mistrovství světa. foto: AP

Jedna strana hrozí bojkotem reprezentace, druhá soudy, třetí zastavila druhé straně činnost. Aféra prezidenta španělské asociace Luise Rubialese, který po zisku titulu mistryň světa z radosti políbil záložnici Jenni Hermosovou, nabírá obřích rozměrů. Naposled Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) svazového šéfa Rubialese suspendovala.
  11:25aktualizováno  14:52

FIFA už dříve zahájila s Rubialesem disciplinární řízení a nyní mu minimálně na devadesát dní pozastavila činnost.

Rovněž dostal spolu se španělským svazem zákaz, aby se jakýmkoliv způsobem pokoušeli kontaktovat Hermosovou.

„Důvodem je ochrana základních práv Jennifer Hermosové a také zajištění bezproblémového průběhu disciplinárního řízení,“ uvedla FIFA. Připomněla, že Rubiales nesmí vykonávat funkci na mezinárodní ani národní úrovni.

Pětačtyřicetiletý Rubiales byl obviněn ze sexuálního násilí poté, co při dekorování mistryň světa po nedělní finálové výhře 1:0 nad Anglií v Sydney každou hráčku objal a líbal na tváře. Hermosovou ale políbil přímo na ústa.

Odvoláním Rubialese se už začala zabývat vláda a jeho odchod mimo jiné požaduje vedení španělské ženské ligy i samotné reprezentantky. A pokud ne, nechtějí za národní tým nastupovat.

Předseda RFEF polibek označil za lehkou pusu a odstoupit odmítl. Hermosovou navíc obvinil ze lži, protože podle něj s polibkem souhlasila.

Hráčka souhlas nejprve v prohlášení pro svaz potvrdila, posléze to ale pro hráčskou asociaci FUTPRO popřela a vyslovila se pro exemplární trest.

RFEF a Rubiales jí za to pohrozili soudem. V prohlášení na webu zdůraznili, že Hermosová s polibkem souhlasila a také zveřejnili čtyři fotografie z ceremoniálu, z nichž podle nich vyplývá, že tělesný kontakt byl oboustrannou reakcí v euforii po zisku titulu.

V reakci na suspendaci Rubiales uvedl, že díky pozastavení činnosti alespoň bude mít dostatek času se bránit a prokázat svou nevinu. V prohlášení na webu svazu doplnil, že disciplinárnímu procesu FIFA zcela důvěřuje.

Autoři: ,