10. listopadu 2017 17:44 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta je poprvé od roku 2004 v zisku, 150 milionů jí vydělala Evropská liga

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Daniel Křetínský  v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetínský v roce 2012. | foto:  David Neff, MAFRA

Fotbalová Sparta poprvé od roku 2004 vykázala zisk. Z účetní uzávěrky za období od 1. července 2016 do letošního června vyplývá, že hospodářský výsledek před zdaněním činil 22,5 milionů korun.

Je to teprve podruhé v éře Daniela Křetínského, kdy Sparta za účetní období neskončila ve ztrátě. Jako první zveřejnil informaci server E15.cz.

Do příjmů totiž Sparta mohla zařadit velké přestupy svých hráčů do zahraničí. Odchody Patrika Schicka, Ladislava Krejčího, Jakuba Brabce a Bořka Dočkala přinesly přibližně půl miliardy korun. 

Dalších sto padesát milionů korun vydělala úspěšnou účastí v Evropské lize, kdy postoupila do jarní vyřazovací části. K příjmům lze zařadit výsledky obchodní činnosti, které v předchozích letech byly kolem dvou stovek milionů, či peníze ze vstupného. Sparta zveřejňuje podrobné hospodaření za uplynulé účetní období většinou na začátku následujícího kalendářního roku, proto přesná čísla k dispozici veřejnosti nejsou. 

Ty z poslední sezony lze dohledat na pozvánce na valnou hromadu, která se uskuteční 8. prosince. Z ní vyplývá, že od loňského července do letošního června Sparta utržila celkem 973 milionů korun, vlastní kapitál činil 323,6 milionu korun. 

Křetínský do Sparty vstoupil v roce 2004 a hned v první sezoně vykázal klub zisk 32,5 milionů korun. Tenkrát tým hrál Ligu mistrů, prodal Radoslava Kováče, současného asistenta, do Ruska za 100 milionů korun. 

Od té doby byl ve ztrátě, protože do Ligy mistrů, z níž plynou velké zisky, postoupil už jen jednou a to hned v létě 2005.

A nepostoupí do ní nejspíš ani v příští sezoně, v letošním ročníku se totiž Spartě vůbec nedaří. Projekt s italským trenérem Stramaccionim a množstvím zahraničních hráčů výsledky nepřináší, po třinácti kolech je mužstvo až páté se sedmnáctibodovou ztrátou na první Plzeň.

Mimochodem, do poslední účetního období nejsou započítány náklady právě na Stramaccioniho tým a drahé cizince. 

ČTK
  • 2Diskuse