Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparta má problém v obraně. Slepí ji zapomenutý Steinhöfer, nebo dorostenci?

Sport

  15:00
PRAHA - Stojí před úkolem, který na první pohled vypadá skoro neřešitelně. Zdeňkovi Ščasnému, trenérovi sparťanských fotbalistů, mohou za týden v odvetě čtvrtfinále Evropské ligy proti Villarrealu chybět až čtyři střední obránci, celkově možná bude muset oželet až osm hráčů. A tak musí vymýšlet krizové scénáře.

Jakub Brabec bude jedním z chybějících sparťanských beků v odvetě s Villarrealem. foto: ČTK

„Vůbec nevím, kdo bude doma hrát. Vážně nevím,“ kroutil sparťanský kouč hlavou na tiskové konferenci krátce po čtvrtečním úvodním čtvrtfinále na hřišti Villarrealu. „Musíme připravit jiné hráče. Musíme to nějak vymyslet. Bude to složité.“

To tedy rozhodně. Jisté je, že v odvetě nenastoupí Brabec a Costa, oba dostali třetí žlutou kartu. Po necelé půlhodině musel ve čtvrtek střídat Holek, kterého už před utkáním trápilo bolavé lýtko. A do Španělska vůbec necestoval Mazuch, který si natáhl sval v zápase na Slovácku.

Villarreal pláče. Zasloužili bychom si lepší výsledek, zní ze ‚Žluté ponorky‘

Nejistota panuje i kolem dalších hráčů, což zužuje manévrovací prostor. Pravý bek Zahustel sice ve Villarrealu seděl na lavičce, ale s gypsem na levé ruce. Doma zůstali Vácha a Jiráček, který má problém s přitahovačem, Evropskou ligu nesmí hrát Šural, jenž už v soutěži nastoupil na podzim za Liberec.

Pro víkendové ligové utkání s Příbramí Ščasnému pořád zbývají do středu obrany Brabec s Costou, ale co čtvrteční domácí odveta s Villarrealem? Kdyby skutečně chyběli všichni čtyři stopeři, byla by to obrovská komplikace.

V kádru áčka by zůstal jediný použitelný střední obránce: Radoslav Kováč. „Vypadá to, že jsem zbyl sám,“ pousmál se trpce poté, co ve Villarrealu naskočil místo Holka. Zápas zvládl vzhledem k okolnostem slušně, takže jeho start v odvetě je téměř jistý.

Jenže kdo k němu? Krizových variant se nabízí několik.

Mareček jako stoper, na pravém kraji Kadlec?

Ščasný může v nouzi změnit rozestavení a hrát na čtyři obránce. V takovém případě by mohl na levý kraj postavit Frýdka, do středu Kováče a k němu možná stáhnout ze zálohy Marečka.

Fotbalisté Sparty oslavují branku. Trefil se Jakub Brabec.
Jakub Brabec (vlevo) a Tiémoko Konaté

Kdyby nemohl hrát Zahustel, musel by na pravém kraji obrany zaskočit buď mladý Kadlec, který za áčko hrál jen v poháru proti Liberci, nebo Konaté, který musel hodně bránit už ve čtvrtek na pozici halvbeka. A v úvahu připadá ještě jedno trochu zapomenuté jméno: Markus Steinhöfer.

Německému obránci Ščasný v zimě řekl, že s ním nepočítá, třicetiletý bek ale nové angažmá nesehnal. Před několika dny poprvé v sezoně nastoupil za sparťanskou juniorku, navíc pořád figuruje na soupisce pro Evropskou ligu.

Ale vzal by trenér zpátky hráče, kterého na podzim za matné výkony opakovaně kritizoval? Nevypadá to moc pravděpodobně.

Spartě v pohárech sedí systém 3-5-2, má ho zažitý. Kdyby ho Ščasný chtěl v odvetě opět využít, bude muset ke Kováčovi najít další dva stopery.

Gól řadím vysoko. Kvůli třetí žluté kartě jsem ale dohrál vytočený, mrzí Brabce

Opět se nabízí stažení Marečka, případně Frýdka, které by ale v obou případech oslabilo střed zálohy. Tam by možná musel vedle Dočkala a Matějovského naskočit třeba devatenáctiletý Sáček, který už také v domácím poháru odehrál pár minut za áčko.

Šance pro juniory? Nabízí se Piško, Köstl a Březina

Znovu se také otevírá šance pro Kadlece, který v tříobráncovém systému pravidelně hraje pravého stopera v zápasech juniorky. Limitovat ho ale může malý vzrůst - měří jen 171 centimetrů, což pro hlavičkové souboje s Bakambuem či Soldadem není ideální.

Teoreticky může i v tomto případě dojít na comeback Steinhöfera, ale možná je reálnější, že Ščasný sáhne po některém z talentovaných mladíků. Na soupisku je možné dopsat jakéhokoli hráče narozeného 1. ledna 1994 a později, který od patnáctých narozenin strávil ve Spartě kontinuálně alespoň dvě sezony.

Tyto podmínky splňuje třeba Milan Piško, který je stoperem číslo jedna v juniorce. Nebo nadějné duo Köstl-Březina, nastupující za úspěšný sparťanský A-dorost, který v lize nemá konkurenci.

Zvládl by někdo z nich skok z juniorské či dorostenecké soutěže do čtvrtfinále Evropské ligy? Čtvrteční zápas na to může dát odpověď.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!