24. září 2018 15:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta po dvou letech vedla tabulku. Hlavní zásluhu má trenér, přiznává špílmachr Stanciu

Radost dvougólových střelců Benjamina Tetteha a Nicolae Stanciua. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost dvougólových střelců Benjamina Tetteha a Nicolae Stanciua. | foto: ČTK

PRAHA Než se dočkali, trvalo to. Dlouho, strašně dlouho! Přesně 762 dní čekali fanoušci fotbalové Sparty, než se jejich tým znovu protloukl do čela ligové tabulky.

Když se to v sobotu večer po vítězství 4:1 nad Libercem povedlo, mohli si konečně zase - po vzoru filmového krále Leonidase z trháku 300: Bitva u Thermopyl - z plných plic zařvat: Tohle je Sparta!

A skutečně, tohle byla Sparta, jakou ji ti, kdo jí přejí, chtějí mít. Odhodlaná, jednotná, dominantní. Liberci nasypala během sedmnácti minut tři góly, lepší první půli dlouho nezažila.

I tak se v závěru zápasu Letnou nesl pískot: to když tým i proti oslabenému Liberci hrál údržbu, místo aby ho dorazil a potupil.

Utkání 9. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Slovan Liberec, 22. září...

Benjamin Tetteh (vlevo) se raduje s Josefem Šuralem po druhém vstřeleném gólu.

V tom je sparťanské prostředí specifické. Neutekly ani dva měsíce od chvíle, kdy natřískaný stadion utěšoval hráče potleskem po ostudném vypadnutí z Evropské ligy s neznámou srbskou Suboticou. 

Obcházeli kolečko, během kterého jim tribuny tleskaly, a vyznívalo to divně.

Jistě, Sparta soupeře jasně přehrála, mohla se přetrhnout, aby smazali porážku z úvodního zápasu v Srbsku, ale zaráželo, že fanouškům už stačila k aplausu pouhá snaha, která má být samozřejmostí. 

Jako by v krušných časech zoufale hledali cokoli, čeho by se mohli chytit. O pár týdnů později je zase všechno trochu jinak.

Po nedělním večerním vítězství Slavie 1:0 nad Bohemians sice Sparta klesla na druhé místo, ale jako jediná ještě v nové sezoně neprohrála.

Když se přičte i závěr minulého ročníku, drží sérii 13 ligových zápasů bez porážky - tak dlouhou šňůru naposledy zažila v sezoně 2013/14, kdy brala titul.

Za devět kol dostala jen pět branek, devatenáct jich nastřílela.

Může se opřít o rozjetého záložníka Stancia, který proti Liberci vstřelil dva krásné góly a pod zbylé dva se podepsal.

Martin Frýdek a Semih Kaya sledují svíjícího se Milana Baroše

Martin Frýdek a Semih Kaya

A přece fanoušci pískají, když tým na chvíli vypne a nahodí úsporný mód?

Ano - a je to tak správně.

Léta sparťané automaticky počítali s tím, že jsou na ně nejvyšší nároky. Poslední zbabrané sezony srážely hrdý klub níž a níž, takže zoufalí příznivci se nedobrovolně učili těšit se i z malých radostí. Ale teď cítí naději na návrat starých časů.

Hráči se možná podivili, jak rychle se část lidí namlsala, ale není divu: Sparta se už odrazila od hlubokého bahnitého dna a teď jde nahoru. Proto logicky stoupají i očekávání.

Kdo není slepý, vidí, jak vyrostla pod trenérem Ščasným, který přitom původně měl u týmu zůstat jen provizorně - do chvíle, než šéfové najdou nového kouče. 

Teď se zdá, že by byl nesmysl, aby lavičku opustil a na plný úvazek se vrátil zpátky do ředitelské kanceláře, jak sám původně očekával.

Sparta pod ním není dokonalá, ale postupně získává šmrnc. A také jednotu, která jí měsíce chyběla.

„Jsme jako jedna velká rodina a hlavní zásluhu má trenér,“ oceňuje Stanciu. „Odvádí skvělou práci, výborně nás připravuje, o soupeřích máme spoustu informací.“

Utkání 9. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Slovan Liberec, 22. září...
Utkání 9. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - Slovan Liberec, 22. září...

Proto jsou zpočátku nejistí stopeři Radakovič s Kayou najednou spolehlivost sama. Proto se chytl dřív zbrklý záložník Frýdek, v útoku rozkvetl Tetteh. 

Ščasný také správně odhadl, že rozkymácená Sparta potřebuje ustálit - proto vůbec netočí sestavu a sahá do ní jen ve chvíli, kdy mu některou z jistot vyřadí trest či zranění.

Ale pozor, až když v pátek zvládne veledůležitý zápas v Plzni, může si Sparta po třetině základní části ligy říct, že je z nejhoršího venku. A že budoucnost zase jednou vypadá lákavě.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz