Sparta pokračuje v neporazitelnosti, proti Jablonci rozhodl Matějovský

18:34
JABLONEC - Fotbalová Sparta na podzim neprohrála ani šestnáctý ligový zápas. Po vítězství v Jablonci 3:2 je jisté, že do jara půjde nejméně s pětibodovým náskokem. Zatím vede o osm bodů, druhá Plzeň má však nedělní duel s Příbramí k dobru.

Vojtěch Kubista (dole) a Lukáš Vácha. foto: ČTK

V napínavém duelu sparťané vedli, Jablonec do přestávky skóre otočil, ale druhá půle patřila hostům. I když...

Jablonec měl dvě vyložené šance, trefil tyč a břevno. Nestal se týmem, který jako první Spartu pokoří. Rozhodující gól dal náhradník Matějovský po minutě na hřišti. Z pravé strany vápna se nádherně trefil k zadní tyči.

Sparťané v Jablonci dlouho tápali, přitom už od čtvrté minuty měli náskok. Po parádní akci se trefil Lafata, který poprvé od svého lednového přestupu hrál v Jablonci jako host.

Jenže pak hosté ztráceli míče, nestíhali rychlostně a zaostávali v nasazení. Oba góly dostali ze své pravé strany přes Kadeřábka, na podzim snad jejich nejspolehlivějšího hráče. Především druhý gól jde na jeho triko.

Nejdřív v 15. minutě Jablonečtí rychle vyrazili dopředu, pravý bek Kadeřábek nedosáhl na přihrávku pro Kubistu, který Vaclíka prostřelil levačkou k bližší tyči.

Za dalších deset minut už domácí vedli. Kadeřábek měl k míči blíž než stíhající Vaněk, ale styděl se ho jen tak odkopnout, tak ho chtěl zpracovat. Ale český reprezentant to vystihl, míč mu vypíchl a krátké sólo zakončil střelou nad padajícím Vaclíkem.

Sparťané měli potíže s rozehrávkou, protože soupeř je hodně vysoko napadal. Když Vácha ve středu pole dal těžkou přihrávku Lafatovi, byl z toho nájezd domácího Vaňka z levého křídla, vyložená šance ve 38. minutě. Tentokrát však souboj vyhrál sparťanský gólman a ránu vykopl.

Tím pro spoluhráče udržel naději. Hostům se dlouho nedařilo v ofenzívě. Nevycházely jim přihrávku za obranu, nedokázali si pohlídat ofsajdovou hranici. Vždyť jen Krejčí byl v době přihrávky čtyřikrát za obranou domácích.

Když si to konečně pohlídal, tak skóroval. Ukázkový brejk v 57. minutě táhl Dočkal, uvolnil Krejčího, které z levé strany křižnou střelou překonal Valeše. Gólové akci předcházela chyba Čížka, který standardku rozehrál přímo k nohám Costy.

Podobnou možnost nabídli soupeři i hosté. Dočkal rozehrál roh, po kterém následoval brejk, na jehož konci Loučka běžel sám na Vaclíka. Ten mužstvo opět podržel. A pak rozhodl Matějovský.

Domácí v závěru dohrávali bez vyloučeného Beneše, který dostal druhou žlutou.

V sobotu uspěl i druhý pražský celek, Dukla se radovala v Olomouci

Fotbalisté Dukly Praha završili vydařený podzim vítězstvím 2:1 na hřišti Sigmy Olomouc. Vyhráli tak čtvrtý z posledních pěti zápasů a z posledních 12 zápasů je porazila jen vedoucí Sparta. Dostali se tak v tabulce na čtvrté místo před Liberec, který však má zápas k dobru. Na třetí Teplice navíc ztrácejí jediný bod. To Sigma nevyhrála už pošesté za sebou. Vítězný gól Dukly dal Marek Hlinka v 77. minutě.

Baumit Jablonec - Sparta Praha 2:3 (2:1)

Branky: 15. Kubista, 25. Vaněk - 4. Lafata, 58. Krejčí, 78. Matějovský. Rozhodčí: Příhoda - T. Kovařík, Arnošt. ŽK: Beneš - Costa, Vácha. ČK: 86. Beneš. Diváci: 3553.

Sestavy: Jablonec: Valeš - Zoubele, Beneš, Rossi, Čížek - Kubista, Loučka - Vaněk (88. Vukadinovič), Piták (76. Kopic), Novák (85. Třešňák) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Holek, Brabec, Costa - Vácha, Mareček (57. Bednář) - Dočkal, Hušbauer (77. Matějovský), Krejčí (89. Přikryl) - Lafata. Trenér: Lavička.

Sigma Olomouc - Dukla Praha 1:2 (1:1)

Branky: 23. Doležal - 21. Néstor, 77. Hlinka. Rozhodčí: Orel - Peřina, Pilný. ŽK: Navrátil, Varadi, Škerle - Romera, Štetina. Diváci: 3462.

Sestavy: Olomouc: Zlámal - Varadi, Škerle, Šindelář, Javůrek - Wijlaars, Houska - Schulmeister (57. Vepřek), Ordoš, Navrátil (78. Karaš) - Doležal (70. Lietava). Trenér: Psotka.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Hlinka, Gedeon - Mareš (71. Kalouda), Marek Hanousek (90. Božič), Néstor - Pospěch (85. Marek). Trenér: Kozel.