Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Sparta pouze remizovala s Libercem, který hrál od 57. minuty o devíti

19:37
Liberec - Fotbalisté Sparty v utkání 3. ligového kola hráli v Liberci 1:1 a po remíze s Bohemians v úvodu soutěže už podruhé ztratili body. Letenští na severu Čech vedli od 27. minuty po trefě Martina Frýdka, na startu druhé půle hráli po vyloučení domácích Ondřeje Kúdely a Milana Kerbra v rozmezí tří minut s výhodou dvou hráčů v poli, ale v dvojnásobné přesilovce absolutně selhali. V 63. minutě srovnal Radim Breite a poté ještě dostal červenou kartu i hostující Eldar Čivič.

Utkání 3. kola první fotbalové ligy: Slovan Liberec - Sparta Praha, 13. srpna v Liberci. Trenér Sparty Praha Andrea Stramaccioni. foto: ČTK

Sparta nezvládnula početní výhodu

Liberec začal aktivněji, ale z dobrého úvodu vedení nevytěžil. Malinský v páté minutě sám před brankou špatně trefil míč a pak pálil Ševčík mimo. Nad Libercem se v úvodu přehnal silný liják, přesto se hrálo v tempu.

Slovan Liberec - Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 63. Breite - 27. M. Frýdek. Rozhodčí: Zelinka - Hrabovský, Vlček. ŽK: Kúdela, Ševčík, Kerbr, Coufal - Sáček, Mandjeck, Ben Chaim, Čivič, Rosický. ČK: 54. Kúdela, 57. Kerbr - 71. Čivič. Diváci: 9800.

Sestavy:

Liberec: Kolář - Coufal, Karafiát, Kúdela, Kerbr - Mikula - Ševčík, Breite, Folprecht (90. Voltr) - Malinský (46. Graiciar) - Potočný. Trenér: Trpišovský.

Sparta: Koubek - Zahustel, Mareček, Štetina, Čivič - Sáček (66. Rosický), Mandjeck - Biabiany, M. Frýdek, Ben Chaim (80. Janko) - Lafata (73. Šural). Trenér: Stramaccioni.

MFK Karviná - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

Branky: 86. Moravec - 59. Magera. Rozhodčí: Královec - Dobrovolný, Antoníček. ŽK: Šisler - Takács, Čmovš, Matějovský. Diváci: 4025.

Sestavy:

Karviná: Berkovec - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann - Janečka (78. Ramirez), Šisler - Štepanovský (70. Čolič), Panák, Kalabiška - Wágner (90. Lischka). Trenér: Weber.

Mladá Boleslav: Vejmola - Pauschek, Čmovš, Stronati, Fabián - Takács, J. Rada (56. Komličenko) - Klobása (73. Jánoš), Matějovský, Přikryl - Magera (83. Babalj). Trenér: Uhrin ml.

Dukla Praha - Fastav Zlín 1:0 (1:0)

Branka: 24. Kušnír. Rozhodčí: Ginzel - Moláček, Flimmel. ŽK: Schranz - Diop. Diváci: 2359.

Sestavy:

Dukla: Rada - Kušnír, Ostojič, Jiránek, Podaný - Bezpalec, Miloševič (74. Djuranovič), Tetour - Koval (64. Koreš), Holenda, Schranz (77. Preisler). Trenér: Hynek.

Zlín: Dostál - Matejov, Hnaníček, Gajič, Bartošák (82. Fantiš) - Ekpai, Jiráček, Traoré, Holzer (60. Džafič) - Železník (64. Bartolomeu), Diop. Trenér: Páník.

FK Teplice - FK Jablonec 1:1 (0:0)

Branky: 85. Fillo z pen. - 80. Mihálik. Rozhodčí: Příhoda - Mokrusch, Vlasjuk. ŽK: Hübschman (Jablonec). Diváci: 4315.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Kučera, Ljevakovič (83. Červenka) - Fillo, Rezek (60. Trubač), Vošahlík (78. Suchan) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Jablonec: Hrubý - Masopust, Pernica, Hübschman, Hanousek - Kubista - Tecl, Trávník (90.+2 Kouřil), Považanec (77. Mehanovič), Zelený - Doležal (71. Mihálik). Trenér: Klucký.

Poté začala hrozit i Sparta a v 27. minutě se dostala do vedení. Na Čivičův centr si naběhl Frýdek a usměrnil balon do sítě. Hostující záložník se dočkal gólu proti bývalému klubu. Pražané ožili, ale Frýdek ani Lafata nadějné šance nevyužili.

V 54. minutě se Liberci snaha o vyrovnání velmi zkomplikovala. Ševčík dostal žlutou kartu za faul na Ben Chaima, vzápětí rozhodčí Zelinka k údivu domácích zřejmě za protesty podruhé v zápase napomenul i Kúdelu a Slovan musel po vyloučení do deseti.

Za tři minuty bylo se Severočechy ještě hůř. Kerbr, který rovněž dostal žlutou kartu za protesty, zastavil v úniku Biabianyho a Zelinka poslal po dalším karetním napomínání domácí do devíti. Slovan si tak vyzkoušel to, co v Liberci v úvodním kole zažil Zlín, který po vyloučení a zranění dalšího hráče musel rovněž dohrávat v devíti.

Severočeši se v dvojnásobném oslabení vzepjali k heroickému výkonu a nečekaně srovnali. V 63. minutě hostující brankář Koubek jen vyrazil Potočného ránu z přímého kopu a dobíhající Breite doklepl míč do sítě.

Sparťanský trenér Stramaccioni následně poslal na trávník čerstvého Rosického a v 69. minutě mohli hosté opět vést, když si Mikula málem vstřelil vlastní gól.

Jinak ale Pražané dvojnásobnou přesilovku absolutně nezvládli a jejich zmar vyvrcholil v 71. minutě, kdy Čivič stáhl k zemi unikajícího Coufala a i Sparta šla do oslabení. Vzápětí nebezpečně pálil Breite, na druhé straně si pak málem dal vlastní branku Ševčík. Poté sudí neuznali hostům gól kvůli chybně odmávanému předchozímu ofsajdu a Liberec už remízu udržel. Slovan doma se Spartou neprohrál v lize pošesté za sebou.

Boleslav i po třetím kole bez výhry

Už kvůli dvěma prohrám v domácím prostředí se Mladá Boleslav v Karviné do soupeře pustila bez rozpaků a aktivně. Středočeši rychle zatlačili domácí před vápno, ale výraznou územní převahu nedokázali vyšperkovat finální přihrávkou do čisté šance. To se povedlo až po půlhodině Pauschekovi, který se protáhl podél pravé lajny a Klobásovu hlavičku po jeho přesném centru reflexivně zneškodnil brankář Berkovec.

Karvinští postupně otupili břity boleslavské převahy a ještě v první půli i zahrozili, ale Štěpanovskému rána z patnácti metrů moc nevyšla a o metr minula tyč.

Kouč Uhrin hned zkraje druhé půle ještě více posílil ofenzívu příchodem Komličenka a hosté znovu ovládli dění na trávníku. První šanci Magery ještě v 55. minutě Berkovec zlikvidoval, ale o čtyři minuty poté si mladoboleslavský dlouhán ve vápně zasekl obránce a pravačkou technicky už Berkovce obstřelil. „Bylo to přitom moji slabší pravačkou, ale bylo to dobře umístěné,“ řekl Magera.

Ještě jednou si to tváří v tváři Magera s Berkovcem rozdali v 65. minutě, ale karvinský gólman proti Magerově otočce vytáhl pohotový zákrok. I díky Berkovcovi zůstávali domácí ve hře a Panák málem hostující náskok v 71. minutě vymazal dělovkou zpoza šestnáctky, kterou Vejmola s problémy vyrazil. „Nevydrželi jsme bohužel hrát do konce, vlastní vinou jsme v závěru začali ztrácet balony ve středu hřiště,“ řekl boleslavský kouč Dušan Uhrin mladší.

Domácí v závěru zmobilizovali síly a nakonec ukradli Středočechům výhru díky Moravcovi, který po brejku usměrnil do sítě levačkou přihrávku střídajícího Ramireze. „Myslím, že jsme si remízu zasloužili. Musím pochválit mužstvo, že po obdrženém gólu nerezignovalo. Vytvořilo si tlak a šance a povedlo se vyrovnat,“ řekl karvinský trenér Jozef Weber.