Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Häcken se nebude opakovat, slibuje Lavička. Chytat začne Bičík

Sport

  18:43
PRAHA - Na mistrovství světa ho zaujalo rozestavení se třemi či pěti obránci, na prahu nové sezony se však nizozemským modelem trenér sparťanských fotbalistů Vítězslav Lavička inspirovat nebude. "My máme zažitý svůj systém a funguje nám. Zatím nic měnit nebudeme," poznamenal kouč s úsměvem.

Trenér Vítězslav Lavička vystoupil na tiskové konferenci před utkáním Sparty proti Tallinu. foto: ČTK

Musí však měnit minimálně jednu pozici v sestavě. Až sparťané v úterý od 20.45 vyběhnou k úvodnímu utkání 2. předkola Ligy mistrů proti Levadii Tallin, do brány se postaví David Bičík.

Třiatřicetiletý gólman vyhrál souboj nad Markem Štěchem, který do sezony vstoupí jako dvojka. Oba přišli, aby se pokusili nahradit reprezentanta Tomáše Vaclíka, jenž přestoupil do Basileje.

"Gólmani byla jedna ze zásadních otázek, kterou jsme museli vyřešit. Na základě přípravy, tréninků a zápasů jsme došli k závěru, že jako jednička začne David Bičík," oznámila Lavička.

Brankáři už to vědí?
Nejsem ten typ trenéra, který by podobné záležitosti říkal dopředu. Ale oběma brankářům jsme to už řekli, proto to může prozradit i vám.

Prosadí se do sestavy pro zápas s Tallinem i další noví hráči?
Sestavu v hlavě máme, ale prozrazovat ji nebudu.

Tallin je suverénem estonské ligy, která se hraje systémem jaro-podzim a má odehráno devatenáct kol. Jakou sílu soupeř má?
Snažili jsme se zjistit co nejvíc informací, byli jsme se na něj i podívat, máme záznamy z posledních zápasů. Jde o kompaktní a zodpověděné mužstvo, i když je poměrně mladé. Nebude jednoduché překonat jejich defenzívu. Zároveň mají rychlé a šikovné hráče do protiútoků.

Před rokem jste v kvalifikaci o Evropskou ligu vypadli se švédským Häckenem. Může se podobné překvapení opakovat?
Rok zase není tak dlouhá doba, takže to všichni máme v živé paměti. Ale zase jsme ušli kus cesty a věříme, že to zvládneme líp a navážeme na to dobré z minulé ligové sezony. Hodně jsme po Häckenu přemýšleli, proč to nevyšlo. K některým závěrům jsme došli, takže jsme se letos snažili leccos dělat jinak.

Například co?
Když jsem se po dovolené vrátil mezi hráče, tak atmosféra byla trochu jiná než loni.

I proto, že jste před necelými dvěma měsíci vyhráli domácí ligu i pohár.
Víme, že nám poslední sezona vyšla, ale v českých podmínkách. Teď chceme Spartu posunout do Evropy. Tallin je první překážka, chceme víc než loni.

Jak se tým změnil?
Vyzrál, je o rok zkušenější. Došlo k určitým obměnám. Jsme si vědomi, že první zápas sezony nese určitá očekávání. Přípravu jsme se snažili volit tak, aby nucených změn bylo co nejméně. Já osobně mám dobrý pocit. Věřím, že to ukážeme a vytvoříme si dobrou pozici do odvety.

Autor: