Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparta přivítá mistrovskou Plzeň

Sport

  10:54
PRAHA - Hlavně zapomenout. Jenže vytlačit z hlavy myšlenky na evropské poháry bude stejně těžké pro euforickou Plzeň i zdrcenou Spartu. První zápas dvou nejvážnějších uchazečů o titul je na programu už dnes večer od 18.30. Který z nich si připíše důležité body do tabulky pravdy, když je sezona ještě pořád teprve na začátku?

Plzeň - Sparta foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Západočeši jsou úřadujícími českými mistry. Do ligy přitom vstoupili remízou a porážkou, ale jinak nemají důvod k jiným emocím než k radosti. Poslední dvě kola vyhráli, a navíc minulý týden potvrdili postup do Ligy mistrů. Už se mohou těšit na Barcelonu a AC Milán. Tomu se ale trenér Pavel Vrba snaží zabránit. "Poháry nemají s ligou nic společného. Na Spartu ztrácíme pět bodů, což je moc. Jakékoliv další zaváhání by bylo pro vývoj ročníku velice dramatické," varuje kouč.

Plzeňské nadšení se přitom dá přetvořit ve velkou výhodu. "Momentálně jsme v psychické pohodě, naladěni na vítězné vlně. Podařilo se nám postoupit do Champions League, o čemž se tady nikomu před dvěma měsíci ani nezdálo," tvrdí.

Sparta znovu jede do Štruncových sadů, na které má špatné vzpomínky. Na jaře odtud odjížděla s prázdnou po trefě plzeňského kapitána Pavla Horvátha z přímého kopu. Nakonec pak prohrála i mistrovské dostihy. Teď se pražský klub navíc vyrovnává s dalším zklamáním – páteční losování základních skupin Evropské ligy se ho po kolapsu s rumunskou Vasluií netýkalo. "Věřím, že jsme natolik odolní, že na nás to zklamání z vyřazení nebude tolik patrné," doufá letenský první kouč Martin Hašek.

Tento týden je reprezentační přestávka a Sparta slíbila, že se bude zabývat otázkou budoucnosti bez evropských pohárů. Možná padne řeč i na trenérské změny. Rozhodování zřejmě ovlivní také výsledek zápasu v Plzni, i když to klub zatím popírá.

Jedinou útěchou Letenských zůstává, že v tabulce jako jediní zatím disponují plným počtem bodů. "A od toho se musíme odrazit," velí Hašek, který bude poprvé postrádat záložníka Kamila Vacka, jenž přestoupil do italského Chieva Verona.

Plzeňští si ale uvědomují, že zraky zklamané Sparty se teď budou upírat pouze na ligu. "Ať si každý říká, co chce, Sparta je na naše poměry výjimečná a každý zápas s ní je svátkem. Stále má výborné hráče, kteří to budou chtít dokázat i u nás," varuje záložník Daniel Kolář.

-

Mohlo by vás zajímat