Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparta se ještě pokusí o zázrak, v Žilině bude dohánět manko

Sport

  12:59
ŽILINA (OD ZPRAVODAJE LN) - Pokud si fotbalisté Žiliny dopředu připraví ohňostroj avychladí šampaňské, nepůjde o přehnanou troufalost. Šance, že jim Sparta pokazí na jejich vyprodaném stadionu postupové oslavy, jsou velmi nízké.

Sparta - Žilina (Řepka a Rilke). foto: ČTK

Původně velkému favoritovi patří po prvním utkání opačná role. Před dnešní odvetou play off Ligy mistrů nedrží Sparta v rukou jediný výrazný trumf, zatímco ze soupeře sálá pohoda.

Nic na tom nemění výroky kouče Žiliny Pavla Hapala. "Je před námi pořádně těžkých 90 minut, během nich se může stát cokoliv," povzbuzoval nalomené sparťanské sebevědomí. "Spartu beru stále jako favorita," přidal kompliment, který si současný tým z Letné snad ani nezaslouží.

Kdo má tedy vlastně navrch? To označení mezi sebou přehazovaly oba týmy jako horkou bramboru. "Těší mě, že to kolega říká, ale první výsledek je jednoznačně komfortnější pro Žilinu. Na nás je, abychom dohnali, co jsme zanedbali," reagoval Chovanec. Pokud věříte na fotbalové zázraky, můžete dát Hapalovi za pravdu. Jinak je lepší se podívat, jak vypadá realita.

Sparťané musejí zkusit vymazat ztrátu po domácí porážce 0:2, chybí jim několik vykartovaných i zraněných hráčů. K tomu se utápějí ve vnitřních problémech – naposledy klubové vedení poslalo mladého záložníka Martina Zemana z disciplinárních důvodů do rezervy. "Nálada je ale dobrá, nikdo se nehádá a nikdo na nikoho nekřičí," odmítl Jaromír Blažek, že by mužstvo svíralo napětí.

Chovanec se necítí ohrožený
Výkon českého mistra na slovenské půdě bude důležitý i z jiného hlediska. Pokud Sparta znovu zklame, Jozef Chovanec by jako její trenér i generální sportovní manažer vjedné osobě zase obtížněji obhajoval, proč má v práci na Letné dál pokračovat. "Tak ale zápas nevnímám," ohradil se Chovanec.

DÁLE ČTĚTE

Mimořádnost situace se projevila na způsobu přípravy týmu. Chovanec odvezl hráče na Slovensko už v neděli. V lázeňském prostředí Rajeckých Teplic nedaleko Žiliny se zavřeli na tři dny, aby unikli před vzrůstajícím tlakem okolí. "Už tam jsme pracovali s konkrétní sestavou," prozradil Chovanec.

Je jasné, co Sparta potřebuje dnes nejvíc. Musí začít dávat góly, bez nich na postup nemůže myslet. Mohlo by jí pomoct, že po uplynutí karetního trestu bude k dispozici její nejlepší střelec Bony Wilfried stejně jako Libor Sionko v záloze.

Záplatovat bude muset tentokrát Chovanec hlavně díry v obraně a poskládat kompletně novou stoperskou dvojici, protože mu kvůli kartám tentokrát chybí Řepka s Brabcem. Přes všechny komplikace Sparta zkusí ukázat svoji lepší tvář. "Naším přáním je dát první gól a pak se děj vůle boží," naplánoval si Blažek.

MŠK ŽILINA - SPARTA PRAHA

Předpokládané sestavy

Žilina: Dúbravka - Guldan, Piaček, Pečalka, Mráz - Rilke, Jež, Bello, Majtán - Ceesay, Oravec

Sparta: Blažek - Adiaba, Kladrubský, Hejda, Pamič - Hoheneder - Sionko, Kucka, Vachoušek, Žofčák - Wilfried

Jak v minulosti dopadla Sparta, když v odvetě Ligy mistrů doháněla ztrátu?

- ztráta z domácího zápasu 2008/09 Panathinaikos Atény 1:2 - 0:1
- vyřazená 2007/08 Arsenal 0:2 - 0:3
- vyřazená ztráta ze zápasu na hřišti soupeře 2004/05 Ferencvaros Budapešť 0:1 - 2:0
- postup 2002/03 Genk 0:2 - 4:2 vyřazená pozn.: do přehledu jsou zahrnuty zápasy od roku 2000

- Návrat nejlepšího střelce: Dva vykartované hráče Sparta nemůže v odvetě použít, dva se naopak po vypršení trestu do sestavy vracejí. Kromě Libora Sionka je to především Bony Wilfried. Právě góly útočníka z Pobřeží slonoviny by měly letenskému týmu pomoci dohnat ztrátu z domácího zápasu.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat