30. srpna 2010 19:50, aktualizováno  20:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta si napravuje reputaci. Nemohoucné Brno smetla 5:0

Fotbalisté Brna bezmocně přihlížejí jednomu z gólů Sparty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Brna bezmocně přihlížejí jednomu z gólů Sparty | foto: ČTK

BRNO/PRAHA Trenér Jozef Chovanec dokázal využít poslední šanci blýsknout se před svými nadřízenými, se kterými se má v nadcházejících dnech sejít a řešit budoucnost svou i některých hráčů ve Spartě. Jeho fotbalisté převálcovali v ligové dohrávce Brno 5:0.

Letenští ukončili čtrnáct dní dlouhé soužení po vítězství. Za tu dobu stihli prohrát s vedoucí Plzní a dvakrát kapitulovat v posledním předkole Ligy mistrů se slovenskou Žilinou. Na držitele titulu dolehla krize. Hrál nudný, bezmyšlenkovitý fotbal plný chyb a trápení. Až se pod koučem Chovancem začala otřásat židle.

Jenže v moravské metropoli dnes nastoupil úplně jiný tým. Tým, který měl chuť, uměl být agresivní a dokázal dávat góly. Na Spartu se rázem dalo koukat. Ukázalo se, že když se chce, jde všechno.

"Toto vítězství ještě nic neznamená. Ovšem před zápasem jsme nebyli po dvou porážkách s Žilinou a jednou v lize v dobré situaci. Dnes jsme soupeře zaskočili aktivitou a hodně nám pomohl brankář Blažek. S příchodem Vacka se zlepšila pracovitost středové řady, takový hráč nám chyběl," poznamenal Chovanec.

Letenská sestava nasoupila v nejsilnějším možném složení. Vrátil se do ní zraněný štírek Václav Kadlec i šikovný mladík Kamil Vacek. A efekt na sebe nedal dlouho čekat. Neuplynulo ani několik vteřin a první jmenovaný už mával radostně rukama nad hlavou. Míč zpracovaný Bony Wilfriedem napálil k levé tyči.
Brno - Sparta Praha

Přesně takový moment hosté potřebovali na zvednutí mizerného sebevědomí. Pak už šlo všechno samo. Nutno ale dodat, že jim to hodně ulehčovali mizerně hrající Brňané. Nehořeli v obraně jen jako papír, ale rovnou jako podpalovač Pepo.

"Nepochopitelně jsme zaspali začátek zápasu. Nedokážu si to vysvětlit. Hráči jsou naladěni na utkání a koncentraci nechají v šatně," zlobil se brněnský kouč Karel Večeřa.

Další góly na sebe nedaly čekat. Do konce poločasu se trefil ještě Vacek s Manuelem Pamičem a bylo dokonáno. Jenže ani po přestávce se střelecký účet hladových sparťanů nezastavil. Znechucení domácí fanoušci sborově odcházeli ze stadionu, když gólové heody okusil i Juraj Kucka s Liborem Sionkem.

Brnu chybí sebevědomí
Sparta poskočila na čtvrté místo v tabulce a Chovanec si nemohl přát lepší argument těsně předtím než předstoupí před klubové vedení. Brněnská Zbrojovka to však soupeři hodně ulehčila a dál zůstává na samotném dně. A to po všech stránkách.
Brno - Sparta Praha

"Padesát až osmdesát procent výkonu sportovce tvoří sebevědomí. Potřebovali bychom někoho porazit s nulou, chytnout se střelecky. Potom by se všechno nastartovalo," věřil Večeřa. "Problémy se nakumulovaly a nyní vrcholí. Je to také o práci. Rád bych věděl, proč to jde na tréninku a potom to nejde v zápase," doplnil.

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 0:5 (0:3)

Branky: 1. Kadlec, 35. Pamič, 36. Vacek, 71. Kucka, 76. Sionko. Rozhodčí: Damková - Chytil, Vysloužil. Bez karet. Diváci: 5284.

Brno: Lejsal - Dřížďal, Hudec, Jílek, Husár (63. Rabušic) - Michálek, Dostálek, Polách (67. Rýdel), Střeštík (73. Okleštěk) - T. Došek, Kalabiška. Trenér: Večeřa.

Sparta: Blažek - Kladrubský, Brabec, Řepka, Pamič - Vacek (83. Vachoušek), Matějovský, Kucka (79. Hejda), Sionko - Wilfried (72. Kweuke), Kadlec. Trenér: Chovanec.

Najdete na Lidovky.cz