17. prosince 2008 9:55 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta: Úvěry jsou důkazem stability

Matúš Kozáčik je zklamán, poté, co Sparta vypadla s Dinamem z Poháru EUFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matúš Kozáčik je zklamán, poté, co Sparta vypadla s Dinamem z Poháru EUFA. | foto: ČTK

PRAHA Vedení fotbalové Sparty horečně ujišťuje svoje fanoušky, že klubu nehrozí žádné ekonomické problémy. Jak včera informovaly LN, letenský klub přiznává dluhy 400 milionů korun ve formě bankovních úvěrů a na páteční valné hromadě se chystá kapitalizovat závazek 100 milionů vůči svému majiteli, finanční skupině J&T.

"Každá zdravá firma, která si to může dovolit, čerpá úvěry. Není to známka problému, ale naopak finančního zdraví. Jedná se o standardní úvěry, které jsou nejefektivnějším zdrojem financování," prohlásil personální ředitel klubu Jakub Otava.

Výše úvěrů Sparty přitom přesahuje její základní kapitál. "Některou firmu by to mohlo potopit, ale jiná si může dovolit i trojnásobně vyšší úvěry. Záleží na jejích příjmech," vysvětlil ekonom Miroslav Ševčík.

A právě v tom je největší úskalí Sparty. Ta sice výsledky hospodaření nezveřejňuje, ale podle dostupných údajů v posledních dvou letech skončila ve ztrátě.

Výhodou je silný majitel

Potvrzením, že Spartě v důsledku neúspěchu v evropských pohárech klesly příjmy, je i zmiňované navýšení základního kapitálu o 100 milionů, které si vyžádal schodek v rozpočtu. "Navýšení základního kapitálu naopak znamená, že Sparta bude finančně ještě silnější," oponoval Otava.

Nejslavnější český klub není v ekonomické krizi, ale zveřejněná čísla ukazují, že by se do ní v budoucnosti mohl dostat. Podle Ševčíka má Sparta v době celosvětové recese výhodu v podobě silného vlastníka. "Taková finanční skupina do klubu spíš nalije další peníze, než aby ho nechala padnout," potvrdil ekonom.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz