Utkání 19. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - MFK Karviná, 14. února 2021 v Praze. Vlevo David Moberg Karlsson ze Sparty se raduje ze svého třetího gólu. Uprostřed Martin Šindelář z Karviné a vpravo překonaný brankář Karviné Petr Bolek. | foto: ČTK

Aktualizováno

Sparta v bláznivé přestřelce udolala Karvinou, hattrickem zazářil Karlsson. Plzeň vybojovala alespoň remízu

•   15:58aktualizováno  18:13
Praha/Mladá Boleslav - Fotbalová liga: Sparta - Karviná 4:3 (22., 41. a 69. Karlsson, 27. Ladislav Krejčí I - 7. a 83. Papadopulos, 32. Herc). Sparta dohrávala v deseti.

19. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 2:2 (1:1)

Branky: 22. Ladra, 58. Škoda - 4. Šulc, 86. Matějka. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Flimmel - Hrubeš (video). ŽK: Dancák, Takács - Limberský, Šulc, Mihálik, Kayamba. Bez diváků.

Sestavy:

M. Boleslav: Diviš - Douděra (73. Jakub Klíma), Šimek, Křapka, Preisler - Dancák, Pech - Malinský, Ladra (81. Drchal), Zmrhal (78. Skalák) - Škoda (78. Takács). Trenér: Jarolím.

Plzeň: Staněk - Havel, Brabec, Míka, Limberský (72. Matějka) - Bucha (66. Mihálik), Kalvach, Šulc - Ba Loua (18. Kayamba), Ondrášek (66. Beauguel), Falta. Trenér: Guľa.

Už ve čtvrté minutě domácí obrana dopřála v šestnáctce hodně volného prostoru Šulcovi a ten snadno umístil k tyči přihrávku, kterou z pravého křídla poslal Ba Loua. Pro dvacetiletého záložníka to byl první ligový gól v plzeňském dresu po lednovém návratu z hostování v Českých Budějovicích. V další šanci pak Šulc hlavičkoval těsně nad břevno.

Plzeň brzy ztratila zraněného Ba Louu a ve 22. minutě i vedení. Po špatné rozehrávce a Brabcově zaváhání srovnal Ladra. To, že plzeňská obrana, v níž potrestaného Kašu nahradil poprvé v základní sestavě Míka, není úplně v pohodě, se ukázalo už chvíli před vyrovnáním. Naštěstí pro hosty Pech netrefil odkrytou branku.

Chybami však nešetřili ani domácí. Dancák nabídl gólovou šanci Ondráškovi, brankář Diviš však včasným vyběhnutím nebezpečí zažehnal. Pak si slabší chvilku vybral i mladoboleslavský gólman, při rozehrávce trefil Ondráška, ale od něj se míč odrazil vedle branky.

V 58. minutě vypálil Škoda tvrdě levačkou z hranice šestnáctky a trefil se přesně pod břevno. Hostující trenér Guľa zareagoval tím, že poslal na trávník dva čerstvé útočníky a Plzeň stupňovala tlak. Mihálikovu střelu z dálky ještě Diviš vytáhl nad břevno, ale v 86. minutě už byl bezmocný proti Matějkově hlavičce po Kayambově centru. I pro střídajícího Matějku to byl premiérový ligový gól v plzeňských barvách.

Utkání 19. kola první fotbalové ligy: Sparta Praha - MFK Karviná, 14. února...
Trenér Sparty Pavel Vrba.

Na radost z výhry tak bude muset čekat i záložník Skalák, který se v mladoboleslavském dresu objevil dvanáct minut před koncem poprvé po pěti letech v Anglii.

Karlsson vystřílel Spartě vítězství

Sparta Praha - MFK Karviná 4:3 (3:2)

Branky: 22., 41. a 69. Karlsson, 27. Ladislav Krejčí I - 7. a 83. Papadopulos, 32. Herc. Rozhodčí: Marek - Hrabovský, Mokrusch - Adam (video). ŽK: Ladislav Krejčí I, Dočkal, Nita - Tavares, Bolek, Santos, Mikuš, Herc. ČK: 72. Trávník (Sparta). Bez diváků.

Sestavy:

Sparta: Nita - Wiesner, Vitík, Čelůstka, Hancko - Souček, Trávník - Karlsson (74. Karabec), Dočkal (88. Matěj Hanousek), Ladislav Krejčí I (38. Plavšič) - Kozák (74. Juliš). Trenér: Vrba.

Karviná: Bolek - Jursa (74. Haša), Santos, Šindelář, Mazáň - Herc, Smrž - Čmelík (65. Mikuš), Ostrák (82. Marek Hanousek), Tavares - Papadopulos. Trenér: Jarábek.

Gólovou přestřelku v prvním poločase načal v sedmé minutě karvinský kapitán Michal Papadopulos. V rozmezí 22. až 27. minuty Karlsson a Ladislav Krejčí starší obrátili skóre ve prospěch domácích. Slezané srovnali zásluhou Christiána Herce, jenže v 41. minutě udeřil Karlsson podruhé. Hattrick završil v 69. minutě. Po Trávníkově červené kartu Papadopulos ještě snížil, ale na srovnání už hosté nedosáhli.

Utkání kvůli mrazům začalo o dvě a půl hodiny dříve. Oproti minulému kolu nastoupily oba celky se čtyřmi změnami v základní sestavě. Domácí obránce Sáček se zranil při rozcvičce a nahradil ho Wiesner, který v lize nastoupil poprvé od července 2019. Juliše, spolu se slávisty Kuchtou a Simou nejlepšího ligového střelce této sezony, nahradil na hrotu útoku Kozák. Vrba dal od úvodu důvěru i Součkovi s Trávníkem.

Karviná vstoupila do utkání aktivně a v sedmé minutě se dočkala první trefy. Nová posila Mazáň přihrál do vápna, sparťanský stoper Čelůstka při snaze odkopnout míč upadl a Papadopulos zblízka nezaváhal.

Pražané srovnali z první šance ve 22. minutě. Karlsson na hranici šestnáctky z přímého kopu podstřelil karvinskou zeď a i pomocí teče jednoho z hostujících hráčů překonal gólmana Bolka.

Za pět minut obrátil stav Krejčí starší. Souček poslal dlouhý balon za obranu Slezanů, Bolek při výběhu zaváhal a Krejčí ho hlavou přehodil. Sparťanský střelec těsně po zakončení inkasoval od Bolka úder do hlavy a v 38. minutě musel vystřídat.

Šest minut předtím hosté odpověděli. Míč se po standardní situaci odrazil před vápno k Hercovi, který střelou z první ze vzduchu vyzrál na Nitu.

Letenští si však čtyři minuty před koncem úvodního dějství vzali vedení zpátky. Souček mezi karvinskými obránci našel nabíhajícího Karlssona, jenž si chvíli počkal a přeloboval Bolka. Švédský záložník ve druhém kole po sobě zaznamenal dvě branky v jednom utkání.

Po změně stran mohl sparťanský náskok zvýšit Souček, zamířil ale vedle. Pojistku přidala Sparta v 69. minutě. Kapitán Dočkal vyslal za hostující obranu Karlssona, který se nemýlil.

Vzápětí Trávník zajel do Herce a od rozhodčího Marka obdržel červenou kartu. Papadopulos po přihrávce střídajícího Marka Hanouska duel v 83. minutě zdramatizoval, ale vyrovnat už se hostům nepovedlo.

Sparta porazila v lize Karvinou počtvrté za sebou. Oba týmy potvrdily, že ve vzájemných zápasech v nejvyšší soutěži padá hodně branek. V posledních šesti celkem 31.

Ostatní výsledky 19.kola:

Baník Ostrava - FK Jablonec 2:1 (2:1)

Branky: 17. a 38. obě z pen. De Azevedo - 20. Kubista. Rozhodčí: Berka - Kotík, Kubr - Lerch (video). ŽK: Jánoš, Fillo - Martinec, Jovovič, Kubista. Bez diváků.

Slovan Liberec - Dynamo České Budějovice 0:0

Rozhodčí: Orel - Dresler, Vaňkát - Klíma (video). ŽK: Mara, Mikula, Fukala, Hoftych (trenér) - Talověrov, Čolič, Skovajsa. ČK: 87. Skovajsa. Bez diváků.

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 0:0

Rozhodčí: Julínek - Horák, Melichar - Zelinka (video). ŽK: Bederka, Pulkrab - Radek Látal, Zmrzlý, Zifčák. Bez diváků.