8. června 2010 6:29 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparta vyhlásila souboj brankářských veteránů: Blažek vs. Zítka

Daniel Zítka (vlevo) a Jaromír Blažek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Zítka (vlevo) a Jaromír Blažek. | foto: ČTK

PRAHA Včera poprvé běhal na tréninkovém hřišti vedle fotbalového stadionu a poznával spoluhráče. Byl mezi nimi i Jaromír Blažek, jeho nejnovější konkurent na post brankářské jedničky.

Teprve pak šel Daniel Zítka podepsat smlouvu se Spartou. "Mám to na dva roky s následnou roční opcí," hlásil na tiskové konferenci čtyřiatřicetiletý brankář. Posledních osm let strávil v belgickém Anderlechtu, dvě uplynulé sezony pro něj však nebyly zrovna veselým obdobím. Kvůli zlomené noze přišel o status opory týmu i místo v základní sestavě.

Anketa

Kdo bude brankářskou jedničkou Sparty v nové sezoně?

Jaromír Blažek 214
Daniel Zítka 252
Milan Švenger 54
Lukáš Zich 55

"A tak mi zbyly dvě možnosti," přiznal rodák z Havířova. "Splnit kontrakt, který mi v Bruselu za rok končí, a vysedávat na lavičce, nebo se ze smlouvy vyvázat a odejít na Letnou." Ještě měl nabídky na hostování z ostatních týmů belgické ligy. Ty ale nepřipadaly v úvahu pro Anderlecht, protože by stejně musel platit brankářovu výplatu.

Daniel Zítka.

"S manželkou a dětmi jsme stejně plánovali návrat domů do Česka," nelitoval Zítka svého rozhodnutí ani přesto, že s ním bruselský klub chtěl spolupracovat i po konci aktivní kariéry. Jelikož se mu žádný jiný český klub údajně neozval, tak Zítka přichází do mistrovské Sparty, kde místo mezi třemi tyčemi patří sedmatřicetiletému Blažkovi.

"Vybrali jsme si ho jako reakci na Jardovo zranění na konci ligové sezony. Potřebujeme mít víc silných gólmanů, protože z tohoto postu při zápasech vycházíme," vysvětlil letenský trenér Jozef Chovanec. K angažování Zítky ho vedl i fakt, že Matúš Kozáčik neprodloužil kontrakt a rozhodl se odejít.

Zítka i Blažek jsou oba veteráni svého povolání, mají reprezentační zkušenosti a jejich ambicí určitě není pozice náhradníka. Vyvstává proto otázka: Kdo z nich bude sparťanskou jedničkou? "Máme čtyři brankáře," připomněl Chovanec, že nezapomíná ani na mladíky Milana Švengera a Lukáše Zicha, který se vrátil z hostování v Liberci.

Daniel Zítka.

"Šanci prosadit se dám všem. Chytat bude nakonec ten, který v přípravě prokáže nejlepší formu," dodal diplomaticky. Ani Zítka nebyl v tomto ohledu o mnoho sdílnější a oparně odvětil: "Hlavním a obtížným úkolem mě a mé rodiny bude aklimatizovat se českém prostředí. Sparta mě koupila, abych zvedl konkurenci mezi gólmany, a já jí chci především pomoci k obhájení ligového titulu a úspěchu v evropských pohárech," řekl neutrálně.

Nakonec ale přece jen přiznal, že počítá s tím, že se v rudém dresu ukáže i na hřišti. "Ještě mě neopustila chuť hrát a chtěl bych ji nějak prodat," připustil Zítka.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz