Florin Nita a Michal Sáček po brance Plzně. | foto: Petr Eret, MAFRA

Sparta vyhořela v prvním poločase proti Plzni a spadla na druhé místo, Slavia udolala Boleslav

•   16:10aktualizováno  20:26
Praha/Teplice - Fotbalisté pražské Sparty ve šlágru 7. kola první ligy prohráli v Plzni 1:3, v aktuální sezoně nejvyšší soutěže poprvé zaváhali po předchozích šesti výhrách a propadli se na druhé místo tabulky o bod za mistrovskou Slavii.

7. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 3:1 (3:0)

Branky: 7. Bucha, 34. Ondrášek, 45.+1 Hejda - 90.+3 Ladislav Krejčí II. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Kříž - Berka (video). ŽK: Čermák, Kalvach, Káčer - Plechatý, Ladislav Krejčí II, Sáček, Vindheim, Káčer. Bez diváků.

Sestavy:

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Brabec, Limberský - Bucha, Kalvach, Čermák (74. Alvir) - Ba Loua (74. Kayamba), Ondrášek (79. Beauguel), Kopic (90. Káčer). Trenér: Guľa.

Sparta: Nita - Plechatý, Pavelka, Hancko (64. Trávník) - Vindheim, Ladislav Krejčí II, Sáček (70. Karabec), Dočkal, Ladislav Krejčí I (63. Hanousek) - Juliš, Polidar (64. Plavšič). Trenér: Kotal.

Už v prvním poločase vstřelili góly domácí Pavel Bucha, Zdeněk Ondrášek a Lukáš Hejda, těsně před koncem snížil Ladislav Krejčí mladší. Viktoria z třetí příčky ztrácí dva body na Spartu a tři body na Slavii. Letenští se západočeským rivalem v lize prohráli popáté za sebou a na vítězství v Plzni čekají už 11 utkání od srpna 2011.

Plzeň hrála první zápas od 4. října a remízy 2:2 v Olomouci, naopak Sparta během přerušení nejvyšší soutěže kvůli koronaviru absolvovala tři duely ve skupině Evropské lize, kde naposled ve čtvrtek porazila 4:1 Celtic Glasgow. Ale zatímco Viktora nastoupila v plné síle, hostům znovu chybělo několik opor včetně záložníka Karlssona, jenž byl v pátek pozitivně testován na covid-19.

Domácí otevřeli skóre už v sedmé minutě. Chybující obránce Plechatý při nepovedené rozehrávce našel Čermáka, který vyslal do úniku Buchu a plzeňský záložník přehodil vyběhnutého gólmana Nitu.

Západočeši kontrolovali hru, nepouštěli soupeře do šancí a ve 34. minutě zvýšili na 2:0. Nepokrytý Ondrášek se v šestnáctce prosadil tvrdým volejem po Limberského centru šajtlí.

Viktoria výtečnou první půli korunovala třetím gólem v nastaveném čase. Míč z rohového kopu propadl k Hejdovi a domácí obránce se zblízka ve skluzu trefil proti bývalému klubu. Sparta teprve potřetí v samostatné lize prohrála úvodní poločas tříbrankovým rozdílem, naposledy se to Pražanům stalo před 19 lety v Blšanech.

Fotbalisté Plzně slaví branku do sítě Sparty.
Dávid Hancko a dotírající Jan Kopic.

Plzeňští mohli zvýšit v 57. minutě, ale Kalvach z přímého kopu o kousek přestřelil. Za chvíli po další domácí standardce Kopic hlavičkoval do břevna.

Sparťané se dál hledali a vůbec neohrožovali brankáře Hrušku, první roh zahrávali až v 71. minutě. Krátce poté na druhé straně Nita vychytal Kopice.

Záložníka Viktorie ještě v závěru v pokutovém území fauloval střídající Hanousek, ale Nita nařízenou penaltu zneškodnil Buchovi. Až poté se do souvislejšího tlaku dostali sparťané. Karabcovu ránu vytáhnul Hruška, Plavšič trefil břevno a ve třetí minutě nastavení snížil přesnou střelou Ladislav Krejčí mladší.

Plzeň si tak nepřipsala premiérové čisté konto v tomto ligovém ročníku, ale doma vyhrála i třinácté soutěžní utkání pod vedením trenéra Guľy.

Slavia jde do čela ligy

Slavia Praha - FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0)

Branka: 7. Olayinka. Rozhodčí: Rejžek - Paták, Kotík - Orel (video). ŽK: Oscar, Sima, Lingr (všichni Slavia). Bez diváků.

Sestavy:

Slavia: Kolář - Masopust (90. Musa), Hovorka (41. Takács), Zima, Oscar - Ševčík, Holeš - Sima, Stanciu (71. Traoré), Olayinka - Kuchta (71. Lingr). Trenér: Trpišovský.

M. Boleslav: Mikulec - Zahustel, Jakub Klíma (46. Douděra), Tatajev, Křapka, Mazáň - Fulnek (46. Ikaunieks), Túlio (85. L. Mašek), Budínský, Janošek (72. D. Mašek) - Škoda (72. Drchal). Trenér: Weber.

Zápas se vzhledem k opatřením proti koronaviru hrál bez diváků. Zatímco Mladoboleslavští nastoupili kvůli přerušení ligy k prvnímu soutěžnímu utkání po měsíci, Slavia měla výhodu, že během pauzy odehrála tři duely skupiny Evropské ligy.

Červenobílí ve čtvrtek porazili doma Nice 3:2 a jejich trenér Trpišovský nasadil skoro stejnou sestavu až na navrátilce Stanciua, který před třemi dny scházel kvůli narození dcery. Pražanům stále chybělo několik hráčů s koronavirem.

Slávisté v úvodu potvrzovali, že jsou rozehranější. V páté minutě si na kolmici naběhl Kuchta, který proti Nice dvakrát skóroval, ale brankáře Mikulce nepřekonal. Za dvě minuty už domácí vedli. Holeš vysunul Olayinku a ten brejk s přehledem zakončil k tyči. Nigerijský křídelník navázal na vítěznou trefu z nedávného duelu Evropské ligy s Leverkusenem (1:0).

Pražané dál diktovali tempo. Mladík Sima trefil z úhlu Mikulce, Olayinka v dalším úniku vypálil vedle a ve 33. minutě hostující brankář vytáhl Stanciuovu přízemní střelu.

Na konci poločase domácí přišli o zraněného stopera Hovorku, který se zranil se spoluhráčem a přepustil místo Takácsovi. Vzápětí musel být ošetřován i další střední obránce Zima, po ošetření ale pokračoval.

Mladoboleslavský kouč Weber poslal do druhého dějství střídající Douděru s Ikaunieksem a hosté přidali. První velkou šanci měl ale Kuchta, který ve 49. minutě zblízka trefil Mikulce.

Hosté vyrovnali hru a v 66. minutě mohl srovnat Škoda, jemuž na poslední chvíli zblokoval střelu z hranice penalty Ševčík. Domácím pak pomohlo dvojí střídání a příchod Traorého s Lingrem. V 74. minutě Oscarovu přihrávku z úhlu před prázdnou branku odvrátil Tatajev a následně hlavičkoval mimo Lingr. Pražané už těsný náskok udrželi a Boleslav porazili výsledkem 1:0 potřetí za sebou.