Sparta zvládla další těžkou zkoušku. Silné Teplice porazila 2:0

22:20aktualizováno  23:51
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili ve šlágru 13. kola první ligy Teplice 2:0 a v čele tabulky mají sedmibodový náskok na druhou Plzeň. Severočeši nenavázali na minulé vítězství nad Viktorií, pražský tým pošesté za sebou neporazili a klesli na třetí příčku. Utkání na Letné rozhodli dva obránci. Na konci prvního poločasu se prosadil Jakub Brabec a v závěru Costa ze Zimbabwe.

Radost fotbalistů Sparty foto: Mafra - Michal Sváček

Hlasy po utkání

Vítězslav Lavička (trenér Sparty)
"Záměr, který jsme před zápasem měli, jsme do utkání přenesli. Byli jsme dostatečně aktivní a důslední v defenzivě. Jeden z předpokladů úspěchu bylo eliminovat útočnou sílu Teplic, a to se nám podařilo. Druhá věc byla o naší ofenzivě a kvalitě, aktivitě a trpělivosti. I to bylo na hřišti vidět a také z toho mám dobrý pocit. Důležitý dílčí úspěch proti velmi silnému a ambicióznímu soupeři jsme zvládli, uznání a poděkování patří všem, kteří se o to zasloužili. Jsem upřímně rád, že jdeme správným směrem, ale ta cesta do cíle je ještě dlouhá. My musíme s pokorou a pracovitostí pokračovat dál. Odchodem tak kvalitního hráče jako je Mahmutovič Teplice ztratily. Jsem rád, že jsme ani jemu ani ostatním ofenzivním hráčům soupeře svou důslednou hrou příliš nedovolili."

Zdeněk Ščasný (trenér Teplic)
"Věděli jsme, že pokud chceme na Spartě bodovat, musíme podat optimální výkon. Ne ve všech pasážích utkání se nám to povedlo. Byly tam pasáže, kdy jsem byl hodně spokojeny, i pasáže, kdy nás Sparta přehrávala. Hrozně důležitý moment byl, když odešel Mahmutovič. Jeho rychlost, dravost a góly nám samozřejmě potom v zápase chyběly. Jak Jindráček tak Salami takovou rychlost nemají. To hodně ovlivnilo naši hru, nechci říct výsledek. Z celkového pohledu měla Sparta šancí podstatně víc. Dvě proměnila, takže vyhrála naprosto zaslouženě. Myslím, že my se nemáme za co stydět. Chtěli jsme odehrát zápas se vztyčeným hledím. Nechtěli jsme hrát cíleně zezadu, to se nám dařilo. Jedeme dál, musíme pokračovat a byla to prohra na Spartě."

Svěřenci Vítězslava Lavičky uhájili pozici posledního neporaženého týmu soutěže a doma vyhráli i sedmý ligový zápas v sezoně. Sledovala ho rekordní návštěva ligového ročníku 16.521 diváků. "Důležitý dílčí úspěch proti velmi silnému a ambicióznímu soupeři jsme zvládli a uznání a poděkování patří všem, kteří se o to zasloužili. Jsem upřímně rád, že jdeme správným směrem, ale ta cesta do cíle je ještě dlouhá. My musíme s pokorou a pracovitostí pokračovat dál," řekl Lavička.

V základní sestavě Sparty se po zápasové absenci objevil uzdravený stoper Holek, na pravém křídle nastoupil Přikryl a Dočkal se posunul do středu zálohy místo Matějovského, který začal na lavičce. Na Letné poprvé zahrozili ve čtvrté minutě domácí. Přikryl poslal přesný centr na volného Lafatu, jehož hlavička o zem skončila těsně nad břevnem. Sparťané byli dál aktivnější, ale hosté je do podobných šancí dlouho nepouštěli. Se dvěma přízemními pokusy Přikryla si bez problémů poradil brankář Slavík.

Teplicím nastala po půl hodině hry velká komplikace, protože kvůli zranění musel ze hry Bosňan Mahmutovič. "Desetigólový" nejlepší střelec soutěže si v jednom z předchozích soubojů poranil koleno. "Hrozně důležitý moment byl, když odešel Mahmutovič. Jeho rychlost, dravost a góly nám samozřejmě potom v zápase chyběly. Jak Jindráček, tak Salami takovou rychlost nemají. To hodně ovlivnilo naši hru, nechci říct výsledek," uvedl kouč Teplic Zdeněk Ščasný. Sparta se v poslední minutě první půle dostala do vedení. Dočkal ze standardní situace poslal dlouhý míč do šestnáctky, kde Brabec zakončil hlavou přesně k tyči.

"Asi to byl můj nejdůležitější gól, protože jsem se prosadil proti zatím asi nejsilnějšímu týmu. Bořek poslal centr ze standardky a já se prodral přes Ljevakoviče. Byl to velký souboj. Jsem rád, že to vlétlo takhle k tyči a gólman už na míč nedosáhnul," popsal svůj zásah Brabec. Teplice, které byly před zápasem s 33 brankami nejlépe střílejícím celkem ligy, začaly druhý poločas o poznání ofenzivněji. V 58. minutě musel Vaclík na brankové čáře chytat Nivaldův nepovedený centr. Do dalších šancí se však žlutomodří nedostali.

Sparta v 67. minutě skórovala podruhé, ale Lafatův zásah nebyl uznán pro ofsajd. Další šanci na pojištění vedení pak odmítli domácí Krejčí, který trefil boční síť, a Costa s Lafatou. Oba vychytal hostující gólman Slavík. Deset minut před koncem se Pražané před šestnáctitisícovou návštěvou přeci jen dočkali druhého gólu. Kadeřábkův centr propadl až na zadní tyč, kde Costa rozvážně zakončil do odkryté branky.

"Byli jsme dostatečně aktivní a důslední v defenzivě. Jeden z předpokladů úspěchu bylo eliminovat útočnou sílu Teplic a to se nám podařilo. Druhá věc byla o naší ofenzivě a kvalitě, aktivitě a trpělivosti. I to bylo na hřišti vidět a také z toho mám dobrý pocit," zhodnotil Lavička. "Z celkového pohledu měla Sparta šancí podstatně víc. Dvě proměnila, takže vyhrála naprosto zaslouženě. Myslím, že my se nemáme za co stydět," doplnil Ščasný.

13. kolo první fotbalové ligy

Sparta Praha - FK Teplice 2:0 (1:0)
Branky: 45. Brabec, 82. Costa. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Peřina. ŽK: Bednář - Hošek, Salami, Ljevakovič. Diváci: 16.521.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Přikryl (64. Matějovský), Hušbauer, Dočkal (85. Konaté), Krejčí - Lafata (80. Bednář). Trenér: Lavička.
Teplice: Slavík - Matula, Hošek, Klein, Krob - Litsingi, Ljevakovič, Vachoušek (61. Táborský), Nivaldo - Salami, Mahmutovič (32. Jindráček). Trenér: Ščasný.