Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Sparta zvládla derby se Slavií lépe a po výhře 1:0 je opět v čele ligy

17:28aktualizováno  19:27
PRAHA - Dohrávka 24. kola nejvyšší domácí soutěže proti sobě svedla dva nesmiřitelné rivaly - ve 272. historickém derby se na Letné střetla o titul bojující Sparta se Slavií. A domácí roli mírného favorita naplnili - zásluhou trefy Sionka ze 39. minuty zvítězili 1:0 a vrátili se zpět do čela ligy před Baník. Slavii ještě několikrát podržel brankář Vaniak.

Sparťanská radost. foto: ČTK

Třídílná trilogie začala na Letné svou druhou část. Před deseti dny v Edenu vyhrála ve čtvrtfinále domácího poháru Slavia 1:0, nyní je tak na tahu soupeř. Spartě jde o hodně, pokud vyhraje, opět se vrátí do čela ligy, Slavii jde spíše o čest, klíčová je pro ni čtvrteční odveta Ondrášovka Cupu.

Brabec slávisty po derby nedráždil. Gól slavil decentně - CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE!

Slávistická minuta ticha za oběti polského vládního letadla ve Smolensku.

A úvodní minuty nabídly zaplněné (deštěm skrápěné) letenské gladiátorské aréně pohlednou a bojovnou podívanou. Nejdříve vystrašil prvním nájezdem Vaniaka mladík Kadlec, následně si "zelenáč" na druhé straně vyšlápl na přeběhlíka Brabce. Ostrou tříminutovku skončila likvidačním (a minimálně žlutým) faulem Řepky na Kyselu, který sudí Franěk ale neocenil kartou žádnou.

Sparťanská minuta ticha za oběti polského vládního letadla ve Smolensku.

Poté si obě strany připsali také po standardní situaci a lépe si vedli hosté. Zatímco Sionko v páté minutě mířil z pětadvacetimetrů nepřesně, Grajcar na druhé straně z podobné pozice potvrdil svou střeleckou formu a trefil břevno. Poté se utkání vrátilo opět do bojovných kolejí, aktivnější byli podle očekávání domácí.

Sparta ovšem z tlaku nic více než rohový kop v 16. minutě vytěžit nedokázala. To Kopicův nešikovný odkop po centru Kladrubského o dvě minuty později vystrašil Vaniaka více, jen těsně totiž minul jeho pravou tyč. O dvě minuty později vypálil zdálky Kadlec, ale ani on nemířil přesně.

Slávistický brankář Vaniak je překonán.

Od pětadvacáté minuty se domácí dokázali dostávat i do nebezpečnějšího zakončení - neprve podklouznul Kopic a Sionkovu střelu na poslední chvíli zastavil skluzem Trapp o dvě minuty později načechral krásný oblouček za obranu Žofčák a proti zakončujícímu Sionkovi se musel bravurním zákrokem vytáhnout Vaniak.

Následně sice musel hasit závar ve vlastním pokutovém území Vaniakův kolega Blažek. Ve 35. minutě vypálil zpoza vápna Kadlec, jeho tečovaná střela ale skončila těsně mimo Vaniakovy tyče. Ve 39. minutě však již Sparta tlak zúročila.

Dlouhý aut prodloužil Hoheneder na Sionka a za přispění teče smolaře zápasu Kopice otevřel skóre utkání - 1:0. O minutu později měl agilní záložník Sparty na hlavě druhý gól, reflex slávistického čaroděje v brance byl ale proti.

Brabec v souboji s Teclem.

Úvod druhé půle nenabídl fanouškům ani změny v sestavě, ani změny v rozložení sil na hřišti. Na svém trávníku totiž pevnou rukou vládla Sparta,

CO ŘEKLI PO ZÁPASE

"Jsme spokojeni, je to pro nás cenné vítězství. Slavia se lepší, hrála nebezpečný fotbal, kombinační. My jsme ale její přednosti dokázali eliminovat. Vyhráli jsme tečovanou střelou Sionka, trochu šťastně. Další šance už jsme nevyužili," kouč Sparty Jozef Chovanec.

"Sparta vyhrála zaslouženě. Měla více šancí, my jen jednu a tu jsme nevyužili. Jednotlivé hráče hodnotit nechci, některým se zápas povedl lépe, některým hůře, to se stává," kouč Slavie František Cipro.

"Předvedl jsem standardní výkon, myslím, že jsem chytil, co jsem měl. Rozhodla naše impotence v zakončení. Hráli jsme krásný fotbal, ale jen po vápno," zhodnotil zápas slávistický brankář Martin Vaniak.

"Bylo to o jednom gólu, byli jsme Spartě důstojným soupeřem. Rozhodla jedna tečovaná střela, podle mě by zápasu slušela více remíza," řekl po duel hostující obránce Matej Krajcar.

v 50. minutě zastavil nebojácný průnik Kušníra až faul Trapaa a z následné standardky zahrozil na zadní tyči schovaný Kadlec - hradbu těl před sebou ale neprostřelil.

Hosté se následně odhodlali postupně k dvojímu střídání, k vážnějším šancím to ale nevedlo. Stoperská dvojice Brabec-Řepka dokázala veškeré ataky slávistů včas zastavovat. Další dvě střídání mezi 60. a 72. minutou rozkouskovala zápas, který mírně ztratil na tempu. Ze šedi této pasáže hry vybočila pouze akce Žofčáka ze 66. minuty, který našel dvanáct metrů od branky volného Wilfrieda, ten ale z voleje vysoko přestřelil.

Po mírném zvolnění se dostala do dalších šancí opět Sparta - v rozmezí mezi 75. a 80. minutou nejprve po rohovém kopu hlavičkoval těsně mimo Hoheneder. O několik desítek vteřin později se řítil na Vaniaka z pravé strany Sionko, přízemní centr na Wilfrieda odvrátil na roh Trapp.

Po jeho rozehrání se do obrovské šance dostal opět Wilfried, Vaniak proti jeho zakončení vytáhl další reflexivní parádu večera. Domácí útočník se pak hnal do další šance, tu ale utnuli špatně posouzeným ofsajdem rozhodčí. Slávisté se v závěrečných minutách dostali do mírného tlaku, z něj ale nic nevytěžili, Sparta si v nastaveném čase vítězství již pohlídala.

Sparťan Žofčák v souboji se slávistou Kyselou.

Svěřenci Jozefa Chovance se vrátili zpět do čela ligy o dva body před Baník Ostrava , na osmou Slavii již mají Letenští náskok šestnácti bodů. Třetí díl trilogie pražských derby se odehraje opět na Letné ve čtvrtek v rámci odvety čtvrtfinále Ondrášovka Cupu.

DOHRÁVKA 24. KOLA GAMBRINUS LIGY

AC SPARTA PRAHA - SK SLAVIA PRAHA 1:0 (1:0)
Branka: 39. Sionko.
Žluté karty: Řepka, Sionko, Wilfried - Krajčík, Raqued. Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Chytil. Diváků: 18 639.

SPARTA: Blažek - Kušník, Brabec, Řepka, Kladrubský - Sionko (90. Třešňák), Hoheneder, Vacek, Žofčák - Wilfried (90. Lačný), Kadlec (66. Zeman). Trenér: J. Chovanec.

SLAVIA: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic, Hubáček - Kysela, Raqued, Janda (53. J. Černý), Grajcar (60. Trubila) - Šenkeřík (72. Ivanovski), Tecl. Trenér: F. Cipro.