Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparťan Lavička chce změnu: Jako trenér jsem derby ještě nevyhrál

Sparta. Vítězslav Lavička. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparta. Vítězslav Lavička. | foto: ČTK

PRAHA Bude křestní jméno trenéra fotbalové Sparty korespondovat po sobotním utkání s tím, co se odehraje na trávníku? Při třech předchozích pokusech k tomu nikdy nedošlo: Vítězslav Lavička coby hlavní kouč Sparty v derby vítězství ještě nikdy neslavil.

Tato bilance byla trenérovi připomenuta při debatě o tom, zda je Sparta favoritem nadcházejícího souboje. "No vidíte," usmál se Lavička. "I já procházel své osobní statistiky proti Slavii a byl bych rád, aby se po víkendu měnily."

Což se stane, pokud Sparta naplní roli favorita. Klišé sice říká, že derby favorita nemá, ale váš tým jím teď chtě nechtě musí být.
My se této role nezříkáme, ale nechceme se k tomu upínat, abychom nepodlehli uspokojení. Že bychom si říkali: Jo, Slavie, má svoje problémy... Vůbec ne! Máme k soupeři zdravý respekt, ale jsme zároveň odhodlaní potvrdit, že naše aktuální forma není náhodná. Chceme vyhrát.

Může být případné vítězství v derby klíčové z hlediska sebevědomí, byť do konce bude zbývat dalších sedm kol?
Derby je zvláštní zápas, ale pro nás je každý do konce ligy klíčový. V souvislosti se sobotu cítím velké odhodlání hráčů: jednak z hlediska toho, že jsme na podzim derby prohráli, jednak proto, že chceme navázat na naše poslední dobré výsledky i výkony.

Vysvětlete, prosím, proč se Spartě v poslední době tak daří.
Naše hra je kvalitnější v tom smyslu, že plyne z aktivity. Herní součinnost je na vyšší úrovni než předtím, což dává zdravé sebevědomí všem hráčům. To je hlavní důvod našeho zlepšení.

Navíc Spartu pozvedly individuální výkony, že?
Ano. Jsme například rádi, že se nám adaptoval na pozici stopera Mario Holek, který je velkým přínosem v době, kdy vypadl zraněný Jirka Jarošík. S tím souvisí i role Marka Matějovského, který na sebe při absenci Jirky naložil ještě větší zodpovědnost kapitána týmu, z hlediska vůdcovství, kvality i pracovitosti. Mohu dále jmenovat třeba Krejčího či Kadlece, ale jde o to, aby každý jednotlivec pracoval pro úspěch týmu. To se nám nyní daří a to je nejpodstatnější.

Právě Matějovský se zvedl hodně výrazně. Souhlasíte?
Souhlasím. Byť měl Marek po zápase s Plzní zdravotní problémy a byl otazník, zda bude hrát v Olomouci, on se dal do pořádku a odvedl velmi dobrou práci. Je jedním z našich nejzkušenějších hráčů a dává to znát, což přispívá k pohodě a dobrým výsledkům.

Byla by velká komplikace, kdyby Mario Holek kvůli zdravotním problémům do derby nenastoupil?
Samozřejmě, že by to byla nepříjemnost.

Je na tom Jarošík už natolik dobře, že by ho nahradil?
Jirka dlouho nehrál, ale s mužstvem už trénuje naplno. Máme ovšem i jiné varianty, které můžeme v případě neúčasti Maria i Jirky Jarošíka použít.

Lze srovnat atmosféru velkých zápasů s Plzní a Slavií?
Oba zápasy jsou sváteční a tomu odpovídá i zájem o ně.

Dá se říct, že sparťanská rivalita vůči Plzni je teď vzhledem k postavení k tabulce i zákulisním věcem vyhrocenější než vůči Slavii?
Aktuálně je rivalita mezi námi a Plzní velká. Pokud to ale vezmete historicky, v jakékoli době je derby nejvíc sledovaným zápasem, a tak tomu podle mě bude i tento víkend. Pro fotbal je ale především skvělé, že jak proti Plzni, tak i proti Slavii se bude hrát před vyprodaným hledištěm. Sami jsme si v úvodu sezony, kdy dva zápasy nemohli fanoušci na stadion, zkusili, jak tristní je takové zápasy hrát. Při plném stadionu má fotbal úplně jiné balení, s čímž souvisí i kvalita předvedené hry.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...