Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparťan Lavička chce změnu: Jako trenér jsem derby ještě nevyhrál

Sport

  19:33
PRAHA - Bude křestní jméno trenéra fotbalové Sparty korespondovat po sobotním utkání s tím, co se odehraje na trávníku? Při třech předchozích pokusech k tomu nikdy nedošlo: Vítězslav Lavička coby hlavní kouč Sparty v derby vítězství ještě nikdy neslavil.

Sparta. Vítězslav Lavička. foto: ČTK

Tato bilance byla trenérovi připomenuta při debatě o tom, zda je Sparta favoritem nadcházejícího souboje. "No vidíte," usmál se Lavička. "I já procházel své osobní statistiky proti Slavii a byl bych rád, aby se po víkendu měnily."

Což se stane, pokud Sparta naplní roli favorita. Klišé sice říká, že derby favorita nemá, ale váš tým jím teď chtě nechtě musí být.
My se této role nezříkáme, ale nechceme se k tomu upínat, abychom nepodlehli uspokojení. Že bychom si říkali: Jo, Slavie, má svoje problémy... Vůbec ne! Máme k soupeři zdravý respekt, ale jsme zároveň odhodlaní potvrdit, že naše aktuální forma není náhodná. Chceme vyhrát.

Může být případné vítězství v derby klíčové z hlediska sebevědomí, byť do konce bude zbývat dalších sedm kol?
Derby je zvláštní zápas, ale pro nás je každý do konce ligy klíčový. V souvislosti se sobotu cítím velké odhodlání hráčů: jednak z hlediska toho, že jsme na podzim derby prohráli, jednak proto, že chceme navázat na naše poslední dobré výsledky i výkony.

Vysvětlete, prosím, proč se Spartě v poslední době tak daří.
Naše hra je kvalitnější v tom smyslu, že plyne z aktivity. Herní součinnost je na vyšší úrovni než předtím, což dává zdravé sebevědomí všem hráčům. To je hlavní důvod našeho zlepšení.

Navíc Spartu pozvedly individuální výkony, že?
Ano. Jsme například rádi, že se nám adaptoval na pozici stopera Mario Holek, který je velkým přínosem v době, kdy vypadl zraněný Jirka Jarošík. S tím souvisí i role Marka Matějovského, který na sebe při absenci Jirky naložil ještě větší zodpovědnost kapitána týmu, z hlediska vůdcovství, kvality i pracovitosti. Mohu dále jmenovat třeba Krejčího či Kadlece, ale jde o to, aby každý jednotlivec pracoval pro úspěch týmu. To se nám nyní daří a to je nejpodstatnější.

Právě Matějovský se zvedl hodně výrazně. Souhlasíte?
Souhlasím. Byť měl Marek po zápase s Plzní zdravotní problémy a byl otazník, zda bude hrát v Olomouci, on se dal do pořádku a odvedl velmi dobrou práci. Je jedním z našich nejzkušenějších hráčů a dává to znát, což přispívá k pohodě a dobrým výsledkům.

Byla by velká komplikace, kdyby Mario Holek kvůli zdravotním problémům do derby nenastoupil?
Samozřejmě, že by to byla nepříjemnost.

Je na tom Jarošík už natolik dobře, že by ho nahradil?
Jirka dlouho nehrál, ale s mužstvem už trénuje naplno. Máme ovšem i jiné varianty, které můžeme v případě neúčasti Maria i Jirky Jarošíka použít.

Lze srovnat atmosféru velkých zápasů s Plzní a Slavií?
Oba zápasy jsou sváteční a tomu odpovídá i zájem o ně.

Dá se říct, že sparťanská rivalita vůči Plzni je teď vzhledem k postavení k tabulce i zákulisním věcem vyhrocenější než vůči Slavii?
Aktuálně je rivalita mezi námi a Plzní velká. Pokud to ale vezmete historicky, v jakékoli době je derby nejvíc sledovaným zápasem, a tak tomu podle mě bude i tento víkend. Pro fotbal je ale především skvělé, že jak proti Plzni, tak i proti Slavii se bude hrát před vyprodaným hledištěm. Sami jsme si v úvodu sezony, kdy dva zápasy nemohli fanoušci na stadion, zkusili, jak tristní je takové zápasy hrát. Při plném stadionu má fotbal úplně jiné balení, s čímž souvisí i kvalita předvedené hry.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!