Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparťané demolovali autobusy. Teď si stěžují na policejní brutalitu

Klid před bouří. Na stadionu se fanoušci Sparty ještě věnovali fandění, s výtržnostmi počkali až do královehradecké MHD  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klid před bouří. Na stadionu se fanoušci Sparty ještě věnovali fandění, s výtržnostmi počkali až do královehradecké MHD | foto: Mlejnková AlexandraČTK

HRADEC KRÁLOVÉ/PRAHA Bylo jich asi dvě stě a po prohraném zápase své milované Sparty v Hradci Králové nasedli do dvou autobusů tamní MHD a zdemolovali je. Fanoušky letenského klubu pak zadržela policie na vlakovém nádraží. "Byl to brutální zákrok," stěžují si teď příznivci na serveru spartaforever.cz a posílají e-maily sportovním redakcím novin.

Zhruba 200 sparťanských příznivců po zápase, v němž prvoligový nováček z Hradce Králové zvítězil nad mistrovskou Spartou 2:1, nasedlo do dvou autobusů. Cestou na vlakové nádraží je zničili. Rozbili okna, poškodili dveře a poničili vnitřek autobusů. Za jízdy vyhazovali odpadky na ulici.

Policie před nádražím všechny pasažéry autobusů spoutala a následně před odjezdem do Prahy legitimovala. "Ale nebylo třeba jednat tak agresivně, vždyť my jsme v naprostém klidu a pohodě vystupovali z předních dveří autobusu, bez sebemenšího náznaku jakéhokoliv vzdoru," píše na serveru spartaforever.cz jeden z fanoušků.

V diskuzi pod článkem postupně přibývají další podobná svědectví. "Po mém naprosto klidném vystoupení z busu mě okamžitě uchopili 2 psychotici z řad PČR, kteří mi okamžitě zkroutili ruce takovým způsobem, že mi praskaly lopatky. Odvedli mě asi 30 metrů a za neustálého řevu, kdy se překřikovali a nebylo rozumět ani jednomu, mě poté se zkroucenýma rukama položili na zem," vypráví dál emotivně autor.  

Zatím nepadla žádná obvinění
Policie zatím nikoho neobvinila. "Případ dál vyšetřujeme. Totožnost všech asi 200 fanoušků známe. Při určení konkrétních viníků bychom chtěli využít záběrů vlastních či televizních štábů přítomných na místě události," řekla mluvčí hradecké policie. Viníkům hrozí za poškozování cizí věci a výtržnictví až dva roky vězení.

Čtěte více

Škoda na dvou autobusech zničených sparťanskými chuligány je asi šedesát tisíc korun. Město chce přesto autobusy pro odvoz fanoušků ze stadionu přistavovat i na další zápasy. "Je lepší je mít v autobusech než riskovat, že se po zápase budou toulat po městě a ničit majetek. Škoda by pak mohla být vyšší než na případně poničených autobusech," řekl mluvčí radnice Václav Svoboda. Město také zvažuje, že autobusům pro fanoušky dá takové úpravy, aby případnému řádění vandalů lépe odolaly.

Policie v souvislosti se zápasem do akce nasadila několik stovek mužů. Při kontrole sparťanských chuligánů policie také zatkla jednu osobu, po které bylo vyhlášeno celostátní pátrání kvůli jiné trestné činnosti.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.