19. července 2010 14:05 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparťané demolovali autobusy. Teď si stěžují na policejní brutalitu

Klid před bouří. Na stadionu se fanoušci Sparty ještě věnovali fandění, s výtržnostmi počkali až do královehradecké MHD  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klid před bouří. Na stadionu se fanoušci Sparty ještě věnovali fandění, s výtržnostmi počkali až do královehradecké MHD | foto: Mlejnková AlexandraČTK

HRADEC KRÁLOVÉ/PRAHA Bylo jich asi dvě stě a po prohraném zápase své milované Sparty v Hradci Králové nasedli do dvou autobusů tamní MHD a zdemolovali je. Fanoušky letenského klubu pak zadržela policie na vlakovém nádraží. "Byl to brutální zákrok," stěžují si teď příznivci na serveru spartaforever.cz a posílají e-maily sportovním redakcím novin.

Zhruba 200 sparťanských příznivců po zápase, v němž prvoligový nováček z Hradce Králové zvítězil nad mistrovskou Spartou 2:1, nasedlo do dvou autobusů. Cestou na vlakové nádraží je zničili. Rozbili okna, poškodili dveře a poničili vnitřek autobusů. Za jízdy vyhazovali odpadky na ulici.

Policie před nádražím všechny pasažéry autobusů spoutala a následně před odjezdem do Prahy legitimovala. "Ale nebylo třeba jednat tak agresivně, vždyť my jsme v naprostém klidu a pohodě vystupovali z předních dveří autobusu, bez sebemenšího náznaku jakéhokoliv vzdoru," píše na serveru spartaforever.cz jeden z fanoušků.

V diskuzi pod článkem postupně přibývají další podobná svědectví. "Po mém naprosto klidném vystoupení z busu mě okamžitě uchopili 2 psychotici z řad PČR, kteří mi okamžitě zkroutili ruce takovým způsobem, že mi praskaly lopatky. Odvedli mě asi 30 metrů a za neustálého řevu, kdy se překřikovali a nebylo rozumět ani jednomu, mě poté se zkroucenýma rukama položili na zem," vypráví dál emotivně autor.  

Zatím nepadla žádná obvinění
Policie zatím nikoho neobvinila. "Případ dál vyšetřujeme. Totožnost všech asi 200 fanoušků známe. Při určení konkrétních viníků bychom chtěli využít záběrů vlastních či televizních štábů přítomných na místě události," řekla mluvčí hradecké policie. Viníkům hrozí za poškozování cizí věci a výtržnictví až dva roky vězení.

Čtěte více

Škoda na dvou autobusech zničených sparťanskými chuligány je asi šedesát tisíc korun. Město chce přesto autobusy pro odvoz fanoušků ze stadionu přistavovat i na další zápasy. "Je lepší je mít v autobusech než riskovat, že se po zápase budou toulat po městě a ničit majetek. Škoda by pak mohla být vyšší než na případně poničených autobusech," řekl mluvčí radnice Václav Svoboda. Město také zvažuje, že autobusům pro fanoušky dá takové úpravy, aby případnému řádění vandalů lépe odolaly.

Policie v souvislosti se zápasem do akce nasadila několik stovek mužů. Při kontrole sparťanských chuligánů policie také zatkla jednu osobu, po které bylo vyhlášeno celostátní pátrání kvůli jiné trestné činnosti.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz