Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sparťané Siegl a Lokvenc: Kweuke ligu nepřerostl

Sport

  17:11
PRAHA - Oba patřili k mistrům svého oboru. Sršel z nich respekt, protože soupeřům nasázeli nespočet gólů. Fotbalový útočníci Horst Siegl a Vratislav Lokvenc byli ve sparťanském dresu na přelomu tisíciletí jednou z nejobávanější dvojicí ve střední Evropě. Nyní se oba pro Lidovky.cz shodují v tom, že by svého nástupce v české lize a navíc v letenském klubu mohli mít v Kamerunci Léonardu Kweukem. "Nemá příliš slabin," potvrzují oba bývalí forvardi a členové Klubu ligových kanonýrů.

Sparta - Olomouc (Léonard Kweuke a trenér Jozef Chovanec) foto: ČTK

Kweukeho forma je obdivuhodná, čtyři zápasy v nové sezoně, šest branek.
Siegl:
Je to hráč s obrovským potenciálem, je důležitou součástí týmu. Jde do každého souboje, je velmi nepříjemný, na útočníka pracuje na obrovském prostoru. A je neocenitelný i při bránění standardních situací, vyhrává i hodně míčů ve vlastním vápně a tím ulevuje stoperům.
Lokvenc: Je to výborný hráč, neskutečně silný. Má výbornou formu, ale je to teprve začátek sezony, je důležité, aby mu to vydrželo.

Nepřerostl výkonnostně už českou ligu?
Siegl: Určitě ne. Už si vyzkoušel i německou bundesligu a moc se tam nepředvedl. Takže rozhodně bych nedělal nějaké unáhlené závěry z povedeného jara a čtyř zápasů nové sezony. Je třeba aby mu to vydrželo minimálně celý podzim a pak můžeme říkat, že je mu česká liga málo. Navíc česká soutěž se teď v prvních dvou kolech ukázala v moc dobrém světle.
Lokvenc: Myslím, že mu Sparta má ještě co dát. Minulou sezonu měl skvělou, ale musí to potvrdit také letos. Pokud se mu to povede, tak stejně odejde, protože už nyní patří k nejlepším hráčům Sparty, a když někdo patří k nejlepším hráčům Sparty, tak odejde do zahraničí.

Myslíte, že má Kweuke problémy s kondicí?
Siegl: Martin Hašek (kouč Sparty, pozn. redakce) tvrdil, že nemá kondici, co by měl mít. Myslím, že to bylo od něj hodně nešťastné, protože tím shazoval vlastní práci. Navíc ty zápasy ukazují, že na tom s kondicí rozhodně špatně není, stejně jako celá Sparta. Na Letné mají navíc dost široký kádr, takže sestavu určitě během podzimu protočí.
Lokvenc: Podle mě není špatně připravený, je to silový útočník, ne rychlostí. Chtějí od něj aby podržel balon, vyhrával osobní souboje, a to zvládá skvěle. Je to určitě lepší, než kdyby tam devadesát minut létal a gól nedal. Lítat nahoru dolů by měli záložníci ne hrotový útočník. Pro Spartu rozhoduje brankami, což je nejdůležitější. Je to výjimečný hráč, je komplexním útočníkem, dokáže svému týmu pomoci i směrem dozadu.

Za Kweukeho ale momentálně Sparta náhradu nemá...
Siegl: Nikoho podobnému v sestavě Letenských nevidím, na jaře mohl za Lea hrát Pekhart, teď alternace chybí. Mají třeba Kadlece, ale to je typologicky jiný útočník.

Sparta (Kweuke a Řepka).

Mohou být za prohlášení trenérů Sparty o Kweukeho kondici třeba i psychologický tah? Aby ho motivovali?
Siegl: Nevím, na kolik si nechává překládat věci z novin a televize a co mu říkají trenéři v kabině a pak pro veřejnost. Ale každopádně je vidět, že je to vnímavý kluk, a že si bere slova lidí kolem sebe k srdci. Navíc má před sebou určitě cíl dostat se ještě výše a pracuje na sobě, jeho progres od příchodu na Letnou je vidět na první pohled.

Jak se dá v současné formě Kweuke bránit?
Siegl: Zdvojovat ho, nenechat mu absolutně žádný prostor. I když je to hodně těžké, protože se dokáže prosadit svou silou a velmi dobrou muskulaturou. Jakmile si ale dokáže pokrýt míč, už je bez faulu velmi těžko zastavitelný.
Lokvenc: Určitě se bránit dá, loni se to povedlo Jablonci nebo i Plzni, kde si ani nekopnul. Ale momentálně má takovou formu, že je skutečně těžko bránitelný, má i velký kus štěstí. Je silný na míči, jakmile má míč pod kontrolou, tak je skoro nemožné ho zastavit. Dokáže těžit ze své síly, dokáže si protihráče skvěle odbkolovat. Je třeba jej předskakovat, zabránit tomu, aby se k míči nedostal.

Je pro něj plusem i fakt, že při osobních soubojích příliš nefauluje, neohání se lokty a zároveň sám hodně soubojů dokáže ustát?
Siegl: S tím se dá souhlasit, někdy sice protestuje a má pocit, že faulovaný, ale je pravda, že hodně soubojů dokáže ustát. Nemá zapotřebí padat. Je správné nechat rozhodnutí na sudím. Rozhodně je to lepší přístup, než simulovat a padat.
Lokvenc: Je to určitě jeho velké plus, nesimuluje, lidé takové hráče mají rádi. Je to unikát, že je tak odolný, narozdíl od některých jiných hráčů v lize.

V čem se může Kweuke ještě zlepšit?
Siegl: Každý hráč má slabiny. Je sice komplexní, vyzrálý, ale občas zaváhá v zakončení, i když se v něm hodně zlepšil, mohl by se třeba zlepšit i ve zrychlení na prvních dvou, třech krocích. Ale takto na dálku je to těžké posoudit, tohle musí vědět trenéři a sám Leo. Ale platí, že potenciál má obrovský a za více jak rok ve Spartě udělal velký progres.

Rekord samostatné ligy v počtu vstřelených branek hráčem v jedné sezoně je cifra 22. Pokud se Kweukemu vyhnou zranění, může tuto hranici vyrovnat nebo dokonce překonat?
Siegl: Hráči v klubech jako je Sparta by se na tuto hranici měli dostávat pravidelně. Když se mu v jednom, ve dvou zápasech povede třeba hattrick, hned se tomu může přiblížit. Určitě na to má.
Lokvenc: Překvapuje mě, že ten rekord už je tak vousatý. Jestli Leovi vydrží forma, nevyřadí ho zranění a překoná menší krize, které jej určitě také potkají, tak by mohl těch více jak 22 gólů klidně nasázet.

Je pro spoluhráče i trenéry důležité, že když Kweuke nastoupí, téměř vždy dá gól. Od 25. října loňského roku odehrál v lize 20 duelů a jen šestkrát vyšel gólově naprázdno.
Siegl: Je to hodně důležitý aspekt. Když si člověk vezme jeho gólový průměr a čas, který potřebuje na vstřelení branky, jsou to velmi slušná čísla. Týmu to rozhodně pomáhá, spoluhráči vědí, že když nastoupí s ním na hřiště, je velmi pravděpodobné, že dá gól.

Křišťálová lupa 2011

Pokud bude pokračovat ve svých výkonech, může hrát v lepší lize a kvalitnějším týmu než je česká soutěž a Sparta?
Siegl: Schopnosti a potenciál na to má. Uvidíme, jak se prosadí v Evropě, pokud Sparta postoupí do základních skupin Evropské ligy. Při vší úctě, přece jen evropské poháry jsou trošku vyšší měřítko jeho výkonnosti, než zápasy v české lize. Navíc, když se bude prosazovat v evropských pohárech, zájem o něj samozřejmě poroste. Ideálním příkladem je Kweukeho předchůdce ve Spartě Bony Wilfried.
Lokvenc: Když mu forma vydrží a odejde do ciziny, potřebuje zvolit správný klub, kde mu bude sedět herní styl stejně jako nyní ve Spartě. To je velký problém hodně hráčů, kteří odejdou a neřeší jak ten tým hraje, kdo tam hraje, ale třeba jen podle zvuku toho týmu. Určitě má šanci se prosadit i v lepších ligách než v té české.