14. dubna 2010, aktualizováno  19:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparťanská hvězda Sionko o své formě: Cítím se podobně jako na Euru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sparťanská radost: vlevo Vacek, vpravo střelec Sionko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparťanská radost: vlevo Vacek, vpravo střelec Sionko. | foto: ČTK

PRAHA Chvílemi se zdálo, že je na hřišti jen on a brankář Slavie Martin Vaniak. Tak moc všechny ostatní svým uměním převyšoval. Fotbalový záložník Sparty Libor Sionko (33) je po derby se Slavií definitivně na Letné za hrdinu: jediným gólem potopil rivala a navíc si v osmém utkání po návratu z Kodaně připsal už čtvrtou branku.

Ale zapomeňte na chvíli na statistiky. Sionkovi se podařilo něco lepšího. Vrátit se po šesti letech ze zahraničí ve velkém stylu, což nebývá tak samozřejmé.

Jak Sparta na jaře těží ze Sionka

Třiatřicetiletý záložník na jaře nastoupil ve všech osmi ligových zápasech a nastřílel už čtyři branky. A téměř sám zařídil tři z pěti jarních výher Sparty.

Nejprve jeho střela ve druhé minutě nastavení zařídila letenskému týmu tři body v 19. kole proti Mladé Boleslavi, vítězný gól si pak připsal i v pondělí v derby se Slavií.

Střelecky se podílel i na debaklu 0:4, který Sparta uštědřila ve 20. kole Olomouci: soupeře dorazil druhým a čtvrtým gólem.

"Udělal jsem pro to maximum. Jsem rád, že mi to tak šlape," pochvaluje si.

Užíváte si svůj návrat?
To je jasné. Přál jsem si dát gól co nejdřív, abych na něj kvůli očekáváním fanoušků nečekal šest sedm zápasů, ale vyloženě takhle jsem si to nepředstavoval.

V lednu, kdy jste do Sparty přišel, jste s takovým scénářem nepočítal?
Hlavně jsem chtěl být platný pro tým, mít nějaké asistence a třeba nějaký ten gól... Ale tohle je skoro na výbornou. Jsem moc spokojený.

Hrne se teď na vás chvála ze všech stran. Liší se Sionko v dubnu 2010 od Sionka, který před dvěma lety tolik zářil na Euru?
To se nedá moc porovnat. Euro byl prostě výjimečný svátek, který mi vyšel. Teď mám taky šťastné období, ale ve fotbale nic netrvá věčně. Za čtrnáct dní to může být jinak, takže se snažím si to užít.

Ale zpět k otázce: cítíte se teď na hřišti podobně jako tehdy?
Dá se říct, že jo. Když víte, že jste pro tým platný, sebevědomí vám roste každým zápasem.

Přitom jste k sobě byl po derby stejně kritický. Cítíte, že máte ještě nějaké rezervy?
Konkrétně v derby bych si dokázal představit ještě jednu branku navíc a i herně v poli to mohlo být lepší. Jasně, jsem spokojený, protože někdy jsou prostě zápasy víc o bojovnosti. Ale vím, že jsem už odehrál lepší zápasy a rád bych tu laťku držel pořád co nejvýš.

Čím je vaše forma způsobená? Je to tím, že jste za těch šest let v zahraničí tak vyzrál?
Fakt je, že když hráč nastupuje a hraje i v těch velkých zápasech, což se mi dařilo, každému to pomůže. Zkušenosti se pak dají využít.

Ale není to i tím, že česká liga už není tím, co bývala, a vy máte na hřišti snadnější práci?
Změna není tak obrovská. Když jsem šel do Sparty poprvé z Baníku (v roce 1999 – pozn. red.), měl jsem pocit, že úroveň je trochu výš. Ale to je prostě dané tím, že je těžší dobré hráče udržet. Ale snadnější práci rozhodně nemám. To spíš přišlo s těmi zkušenostmi.

Sparťan Sionko ve velké šanci před slávistickým brankářem Vaniakem.

Baví vás česká liga stejně jako ta dánská?
Užívám si to zhruba stejně. Teď jsou to obzvlášť příjemné chvilky, protože jsem u všeho podstatného a dávám góly, ale to jsem měl až na poslední půlrok i v Kodani.

Ptám se proto, jestli snese česká liga srovnání s tou dánskou?
Srovnání to snese, i když si troufám říct, že dánská liga má malinko nad tou českou navrch. Kodaň by momentálně v české lize neměla konkurenci.

Opravdu?
Snažím se to teď sledovat víc než dřív. Kodaň s kádrem, který má teď, by v české lize byla na špici. Stoprocentně.

Nelitujete, že jste se vrátil?
To rozhodně ne. Jsem rád, že jsem ten krok udělal.

V české lize máte asi větší naději na návrat do reprezentace.
To je pravda. Chtěl jsem hrát a prohlásil jsem, že když o mě bude zájem, rád na sraz národního týmu přijedu. Nikdy jsem neřekl, že bych chtěl skončit.

Mluvil jste už s trenérem Michalem Bílkem?
Ne. Jen vím, že se byl na některých zápasech podívat. Je to jeho práce, nesledoval určitě jen mě.

Chtěl jste se vrátit domů, ale teď zase záříte. Nebojíte se, že vás budou v létě přemlouvat, ať to ještě jednou zkusíte v zahraničí?
Tak to nevím, jestli ještě někdy půjdu ven... Teď to rozhodně neplánuju. Nikdy neříkej nikdy, ale momentálně jsem ve Spartě spokojený. Tu myšlenku v hlavě nemám.

Naopak prý do Sparty lákáte z Kodaně Zdeňka Pospěcha.
Jsme spolu v kontaktu a vím, že mu příští rok v létě končí v Kodani smlouva. Já bych ho ve Spartě viděl rád a i on se pořád cítí být sparťanem. Není to vůbec nereálné.

Takže si spolu zase zahrajete?
To rozhodnutí je na Zdeňkovi a Spartě. Ale bavím se o tom spolu. Já bych si to přál.

  • 0Diskuse

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.