2. ledna 2017 11:22 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sparťanským legendám se trenérský model nelíbí. Je to kočkopes, tvrdí Blažek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jaromír Blažek dostal od Slavie sedm branek, hodně gólů ale lapil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Blažek dostal od Slavie sedm branek, hodně gólů ale lapil. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Dostal sice sedm gólů, ale několik dalších pochytal. A tak sparťanští fanoušci během Silvestrovského derby skandovali: „Jarda Blažek! Jarda Blažek!“ Co teď vlastně dělá 44letý bývalý gólman fotbalové reprezentace?

„Momentálně nedělám nic, mám takovou dovolenou. Užívám si to, jak můžu. Jen občas si jdu s klukama zahrát fotbal,“ řekl Blažek.

Momentka ze Silvestrovského derby internacionálů 2016 (Jaromír Blažek inkasuje gól).
Momentka ze Silvestrovského derby 2016, sparťan Jaromír Blažek inkasuje z penalty od Pavla Kuky.

V létě skončil coby trenér gólmanů v Jihlavě, a tak se na Silvestrovském derby (3:7) po delší době ukázal na veřejnosti.

Kotal: Sparta má v realizačním týmu lidí až moc

Model s pěti trenéry se nepozdává ani kouči reprezentační sedmnáctky Kotalovi, o kterém se dokonce mluvilo, že by mohl realizační tým posílit místo Požára.

"To jsou jen spekulace. Samozřejmě nějaké konzultace proběhly, protože ve Spartě mám spoustu známých, ale já mám smlouvu u národního týmu a tu chci dodržet," prohlásil Kotal.

"Podle mě mají v realizačním týmu až moc lidí, protože mezi ně rozdělit kompetence není snadné. Ale to je jejich věc. Až jaro ukáže, jestli to je dobrý model. Sám jsem na to zvědavý," doplnil bývalý kouč Brna, Hradce Králové, Jablonce či sparťanské rezervy.

Oceňuje však, jak svou nečekanou premiéru v dospělém fotbale zvládl Holoubek. "David odvádí dobrou práci, přineslo to výsledky hlavně v Evropské lize. Uvidíme, jak to bude na jaře v lize, kde má Sparta ztrátu. Výsledky ale David má. Kvalitu musí mít, jinak by nepracoval pod Jardou Hřebíkem, protože ten je hodně náročný," řekl Kotal.

S Blažkem se shodne v tom, že Sparta na jaře bude bojovat o titul. Podle Kotala Spartě nehrává, že se do boje o titul kromě Sparty a Plzně hlásí i Slavia. "Šanci mají všichni. Čím více mužstev bude hrát o titul, tím je situace jednoduší, protože každý může ztratit. Bude záležet hlavně na vzájemných utkáních týmů ze špičky," uvedl Kotal.

Díky práci u mládežnických reprezentací má Kotal velmi dobrý přehled o mladých sparťanech, ale není si jistý, zda budou i na jaře dostávat podobný prostor jako na podzim, kdy Letenské trápila rozsáhlá marodka. Podle něj by je klub měl spíše nechat hostovat v menších týmech.

"Dát hráče z mládeže rovnou do Sparty není jednoduché. Chce to většinou mezičlánek. Vezměte si třeba Jana Sýkoru. Když jsem ho přivedl ze Sparty do Brna, tak o něm skoro nikdo nevěděl. Za rok se vypracoval tak, že šel do Liberce a teď o něj mají zájem nejlepší české kluby a může jít i do zahraničí," řekl Kotal.

"Mladí hráči mají velké nedostatky, teď to dobře vidím. Navíc nejsou tak brzo vyspělí jako třeba černoši ve Francii. A když prohráváte souboje, těžko můžete určovat hru," dodal. (ČTK)

„Dostali jsme sedm gólů, ale já to moc neřeším. Kolik jsme dostali loni? Pět? Tak tentokrát holt o dva víc. Pro nás je důležité, že jsme se sešli. Bylo hezké počasí a lidi se bavili. To je lepší, než kdyby to skončilo nula nula, ne?“ usmál se brankář, jenž nejslavnější roky strávil ve Spartě.

To vás nelákal ani žádný klub z nižších soutěží? Třeba z divize?
Nějaké nabídky jsem měl. Ale ne z divize, to je moc vysoko, tam se ještě musí trénovat a já už jsem se v životě natrénoval dost. Spíš bych bral něco níž. Ale teď na podzim jsem řešil jiné věci. A na jaře chci začít studovat trenérskou licenci brankářů. Třeba se něco objeví. Anebo taky ne.

I když nehrajete, tak to podle postavy vypadá, že se pořád udržujete.
Moc nesportuju, ale snažím se nežrat. Docela jsem se držel i přes Vánoce.

Sledujete sparťanské áčko?
Byl jsem na ligových i pohárových zápasech. Dokonce jsem byl i v Anglii. Sparta má dvě tváře - v Evropské lize super, ale liga trošku drhne. Přeju si, aby to na jaře otočila, zvládla ligu a udělala titul.

Myslíte, že Sparta má na titul?
Ty mančafty jsou vyrovnané. Plzeň, Slavia... Jasně, Slavia teď kupuje, koho chce, ale uvidíme, jak jí to dlouho vydrží, protože má vždycky takové periody. Ty tři týmy jsou zkrátka vyrovnané.

Takže mistrem tipujete...
...Spartu! Nebudu říkat nic jiného.

Hledání trenéra Sparta vyřešila tak, že hlavním koučem jmenovala sportovního ředitele Tomáše Požára a zároveň velké kompetence zůstanou Davidu Holoubkovi. Co na takové řešení říkáte?
Bavili jsme se o tom s klukama a podle mě je to typický kočkopes. Že by to takhle mělo fungovat ve všech klubech... Nevím. Ale je to jen můj názor.

A co byste poradil brankáři Tomáši Koubkovi, o kterého prý mají zájem Anderlecht nebo Genk?
Záleží, jestli Anderlecht a Genk jsou víc než Sparta. Finančně asi jo, ale jinak nevím.

Takže byste mu přestup rozmlouval?
Nevím. On je ve Spartě, když to přeženu, čtrnáct dnů i s cestou. Ani nevím, jak to má smluvně nebo jestli je Sparta ochotná ho pustit. Takže uvidíme, jak to vyřeší. Každopádně teď se do Sparty vrátil Viktor Budinský, který hostoval v Bohemce. A je tam ještě David Bičík, který má určitě pořád chuť chytat.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz