Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sparťanští zlatokopové: v Evropě si vydělali téměř 200 milionů

Sport

  19:00
PRAHA - Ani když před jedenácti lety hrála naposled Ligu mistrů, fotbalová Sparta nevydělala tolik peněz jako v současném ročníku Evropské ligy. Na bonusech a prémiích, které Evropská fotbalová unie (UEFA) na odměnách vyplácí, dostane přibližně v přepočtu 186 milionů korun.

Odvetné utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy: Sparta Praha - Villarreal. foto: ČTK

Nejdřív vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů, následně úspěšný boj v play off Evropské ligy a účast v základní fázi. Druhé místo ve skupině, následný postup do vyřazovací fáze, osmifinále, čtvrtfinále.

Sparta si zasloužila víc, ale selhala v produktivitě, píše španělský tisk

Sparťané sbírali nejen plusové body za výkony na hřišti, ale zároveň vykopali klubu (i sobě) slušné peníze.

Když loni v srpnu přemohli Thun v závěrečném předkole, za postup do skupiny dostali 2,4 milionů eur, což je v přepočtu 64,8 milionů korun.

UEFA odměňuje kluby i za jednotlivé výsledky. Dvě výhry nad APOEL Nikósií a jedna nad Asterasem Tripolis znamenaly 1 080 000 eur, čili 29 160 000 korun. Dvě remízy se Schalke a bod v Tripolisu přinesly 9 720 000 korun.

Ve skupině Sparta skončila druhá za Schalke, odměna za druhou příčku je 250 tisíc eur, v přepočtu 6 750 000 korun. Za účast v prvním kole vyřazovací části Evropské ligy UEFA vyplácí půl milionu eur, za postup do osmifinále 750 tisíc eur a za čtvrtfinále milion eur.

Odvetné utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy: Sparta Praha - Villarreal,...
Odvetné utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy: Sparta Praha - Villarreal.

Spartě zároveň náleží ještě bolestné za vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů s CSKA Moskva, což je 15 milionů korun.

Součet všech položek dává 186 080 000 korun. A to není všechno, co poháry Spartě přinesly. Výtěžek ze vstupného z osmi domácích zápasů je hrubým odhadem kolem šedesáti milionů korun. UEFA pak Spartě pošle ještě podíl z tzv. Market poolu, což však mohou být jen jednotky milionů korun (5 až 10 milionů).

Za celkovou účast v letošním pohárovém ročníku tak Sparta měla příjmy kolem 250 milionů korun.

Jeden výjezd i za tři miliony

Je to důležitá položka pro fungování klubu, při plánování rozpočtu na každou sezonu se totiž počítá s účastí v základní skupině Evropské ligy, což při průměrných výsledcích přinese přibližně 80 až 100 milionů. Na tyto peníze si za podzim přišly ostatní české kluby v soutěži Plzeň a Liberec, které nepostoupily ze základní skupiny.

S účastí v Evropě jsou však spojené i náklady: zhruba 2 až 3 miliony korun stojí jeden výjezd, asi půl milionu vydá klub, když hraje doma. Ze sumy se odčítají i prémie pro hráče, což je odhadem desetina celkové částky. I tak Spartě pořád zbývá do rozpočtu dost...

I když příjmy pro Evropskou ligu UEFA v poslední době zvýšila, pořád jsou výrazně nižší než peníze, které kluby inkasují za postup do Ligy mistrů. Jen za postup do základní fáze to je 324 milionů korun, za výhru je přibližně 40 milionů.

Přitom když před jedenácti lety Sparta hrála Ligu mistrů naposled, získala jen něco málo přes sto milionů. Tak velký rozdíl je mezi bonusy tenkrát a nyní.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!