Jiří Jarošík oslavuje branku | foto: ČTK

Sparta přehrála Liberec a dotáhla se na vedoucí Jablonec

•   20:05
PRAHA - Fotbalisté pražské Sparty ve šlágru 12. kola první ligy porazili mistrovský Liberec 2:1. Vděčí za to hlavně oběma stoperům Jiřímu Jarošíkovi a Ondřeji Švejdkovi, kteří se shodně střelecky prosadili po rohových kopech. Za Slovan už stačil jen snížit střídající Jan Blažek.

Letenští se díky výhře bodově dotáhli na vedoucí duo tabulky Jablonec s Olomoucí. Obhájci titulu ze severu Čech po třetí porážce z posledních čtyř venkovních zápasů zůstali sedmí.

Sparta - Liberec 2:1

Branky: 32. Jarošík, 63. Švejdík - 74. Blažek. Rozhodčí: Kovařík - Mencl, Nádvorník. ŽK: Balaj, Krejčí - Vácha, Bosančič. ČK: 90. Vácha. Diváci: 7351.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Pamič - Holek - Kadlec, Matějovský (83. Grajciar), Hušbauer, Krejčí (90. Přikryl) - Balaj (60. Kadeřábek). Trenér: Lavička.

Liberec: Bičík - Kušnír, Karišik, Kelič, Fleišman - Delarge (73. Bosančič), Vácha, Janů (85. Nezmar), Šural - Rabušic (46. Blažek), Štajner. Trenér: Šilhavý.

Sparta si přála navázat na povedený čtvrteční duel Evropské ligy se Šmonou, ale s Libercem se musela mít na pozoru a opět se nevyvarovala výpadků, které ji v domácí soutěži provázejí po pohárových vystoupeních. Když už ve druhé minutě po pasu Šurala, který dal Spartě gól v obou zzápasech minulé sezony, do odkryté brány málem skóroval Delarge, v hlavách Pražanů možná ožily vzpomínky na domácí debakl 0:3 s Libercem z loňského podzimu.

Severočeši se však oproti minulé mistrovské sezoně nemohou chlubit pevnou obranou. Sparťan Kadlec v sedmé minutě běžel úplně sám na Bičíka, ale únik pokazil ukvapenou střelou do libereckého brankáře. Ke gólové ráně napřahoval i Hušbauer, jehož pokus obětavě zastavil stoper Karišik. Po půlhodině už domácí slavili: stoper Jarošík po rohu Matějovského využil mezery v liberecké obraně a zblízka vedoucím gólem stylově oslavil své sobotní 35. narozeniny. Nepříznivý stav v libereckých hráčích vzbudil touhu po útočení a obratu.

Hned po poločase krátce po sobě zahrozili ostrými pokusy Fleišman s Delargem, který po pondělní premiérové ligové trefě proti Boleslavi i na Letné ukázal hodně snahy.

Liberec však i ve druhé půli srazila nedbale bráněná standardní situace. Na Krejčího roh si naběhl druhý sparťanský stoper Švejdík a zvýšil náskok Sparty. Prosadil se po standardní situaci jako proti Šmoně, proti níž vstřelil svůj první gól za letenský tým.

Liberec však odmítl vyklidit bojiště a zdánlivě rozhodnutý zápas zdramatizoval. Střídající útočník Blažek čtvrt hodiny před koncem skvěle prokličkoval mezi domácími zadáky a ranou pod břevno dostal sparťany pod tlak. Slovan se tím nadechl k velkému náporu, domácího brankáře Vaclíka postrašila rána Šurala i hlavička Štajnera, která se už málem snášela za brankovou čáru. Štajner vzápětí neuspěl ani s přízemní střelou. Těsné vítězství už Sparta uhájila, v samém závěr byl navíc po druhé žluté kartě vyloučen hostující Vácha.