Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Spokojená Damková: Pískat Baník se Spartou pro mne byla satisfkace

Baník - Sparta (Řepka dostává kartu od Damkové). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baník - Sparta (Řepka dostává kartu od Damkové). | foto: ČTK

PRAHA Potlesk před i za oponou. Svěřili jí "zápas jara" a ona ho zvládla na jedničku, s fotbalisty Baníku i Sparty si uměla poradit. Sudí Dagmar Damková (35) obstála ve svém nejdůležitějším ligovém utkání v kariéře.

Ochozy zaplněných Bazalů vás přivítaly potleskem už při rozcvičování. Zažila jste někdy něco podobného?
Lhala bych, kdybych řekla, že ne, ale bylo to rozhodně v menší míře. Tohle bylo naprosto ojedinělé.

Jediný vítěz ostravského šlágru? Jediná žena - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Nebála jste se, že vás ten potlesk může přivést do stavu menší pozornosti?
Kdepak, těmhle věcem se nesmí podléhat. Spíš mě to burcuje, abych předvedla, co umím. Ale potěšilo mě, když mi lidé zatleskali i po zápase.

Bylo to zatím vaše nejdůležitější utkání v lize – měla jste trému?
Spíš šlo o takovou správnou nervozitu, bez které to nejde. V pátek jsem se dozvěděla nominaci a přiznám se, že se mi o tom zápase i zdálo.

MACELA: PŘIŠLI JSME NA TO V ČERNOLICÍCH

"Seděl jsem v Černolicích v klubovně u hřiště a kamarádi mi radili, abych na ten zápas poslal Damkovou. Napřed jsem se smál, ale nebyl to špatný nápad. Jsem rád, že to vyšlo," říká šéf komise rozhodčích ČMFS Luděk Macela. "Když jsem ji obsadil, volala mi řada lidí, kterým se to nelíbilo. Myslím, že pak viděli, že to byla dobrá volba," dodává.

Proč jste podle vás dostala přednost před kolegy?
Nejspíš proto, že několik rozhodčích je v trestu a další z těch, kteří možná přicházeli v úvahu, pískali Baník nebo Spartu v nedávné době. A tak brzká nominace na zápas stejného klubu se zkrátka nedělá. Takže to asi vyplynulo. Možná tomu nahrála i skutečnost, že jsem za celou sezonu neměla v lize špatný zápas, a tenhle byl dvanáctý.

Šlo o vypjaté utkání, bylo vyprodáno – měla jste z něčeho obavy?
To je pokaždé stejné. Někteří hráči jsou při simulování tak dokonalí, že ty "fauly" vypadají naprosto důvěryhodně a vy jim to zbaštíte. Toho jsem se chtěla vyvarovat a snad se mi to povedlo.

A co třeba Tomáš Řepka? Z něho jste strach neměla? Bavili jste se spolu před zápasem?
Bavili, popřáli jsme si, ať se nám v zápase daří, stejně jako s ostatními hráči. Jeho žlutá karta pak byla oprávněná, ani neprotestoval.

Dagmar Damková.

Po neděli o sobě můžete číst i slyšet samou chválu – nemůže se stát, že se právě kvůli tomu některým svým kolegům znelíbíte?
Myslím, že za ty roky už jsem natolik poučená, že by mě to vůbec nepřekvapilo. Na podzim jsem dostala šanci v lize po dvou a půl letech a během té doby, ale i před ní jsem poznala kamarády i rádobykamarády. Ty opravdové spočítám na prstech. Proto ke všemu přistupuju s odstupem.

Tedy i k nynější chvále?
Taky. Ono to zní hezky, ale všechno beru s rezervou. Teď jsem možná nahoře, ale za půl roku to může být opačně.

Baník - Sparta (Damková se sklání nad Brabcem).

Zápas se vám ale opravdu vydařil...
Snažila jsem se a je to pro mne taková satisfakce. Ale nedělám si iluze, že by těch, kteří moje pískání nesou nelibě, po neděli ubylo.

Řídila jste ženská finále olympijského turnaje i mistrovství Evropy, teď ligový duel o první místo. Myslíte, že dostanete šanci postoupit ještě výš, třeba do mužských soutěží řízených UEFA?
Záleží na komisi rozhodčích UEFA. Jednou to zkoušeli se Švýcarkou, ale bez pokračování, já pískala turnaj dvacetiletých. Možná nás někdy pustí do předkola evropských pohárů, ale moc tomu nevěřím.

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...