Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Spor o poplatky umlčel Pochod fotbalistů

Tomáš Necid v dresu CSKA Moskva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Necid v dresu CSKA Moskva. | foto: internet

MOSKVA Pochod fotbalistů, který už po sedm desetiletí předchází utkáním na ruských stadionech, zmlkne. Důvodem je spor o poplatky za dílo legendárního skladatele Matveje Blantěra. Fotbalový i autorský svaz, které spor vedou, se za to dočkaly pořádné porce kritiky. "Sovětské dědictví stále láká lovce, kteří chtějí vydělat na tom, co nestvořili," napsal včera na titulní straně list Izvestija.

Poslechněte si

Blantěr během svého dlouhého života (1903-1990) složil na dvě tisícovky písní a filmových melodií, z nichž dodnes živá je píseň Kaťuša - a Pochod fotbalistů. Obě skladby složil v roce 1938. V druhém případě tak prý učinil na žádost přítele, rozhlasového komentátora, kterému se nezdálo, že hráči vybíhají na trávník jen za potlesku tribun. Do těchto časů se má ruský fotbal vrátit už při pátečním zápasu první ligy mezi Chimki Moskva a Saturnem.

"Když jsme psali žádost, tak jsme důraz na Pochod fotbalistů vůbec nekladli. První liga by s námi měla uzavřít dohodu na všechnu hudbu, která zní během zápasů," hájí se šéf autorského svazu Oleg Patrin.

Ruské zákony umožňují inkasovat poplatky za autorská práva ještě 70 let po smrti - a Blantěr zemřel před necelými dvěma desetiletími. Poplatky ze stadionů za marš by připadly jeho vnučce, která žije v Itálii. "Rusové si ještě nezvykli, že za používání cizí hudby je nutné platit, ale naše země postupně otevírá oči vůči mnoha věcem," dodal Patrin.

Autorský svaz na poplatcích za hudební díla loni vybral přes dvě miliardy rublů (skoro 1,2 miliardy korun). U fotbalu byl ochoten slevit a inkasovat pouze 0,2 procenta z tržeb za vstupenky na stadiony, namísto obvyklých dvou procent. Ale fotbaloví činovníci si postavili hlavu a rozhodli se raději nic nehrát a nic neplatit.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?