11. prosince 2008 14:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Spor o valnou hromadu trvá

Předseda ČMFS Pavel Mokrý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČMFS Pavel Mokrý | foto: Lidové noviny

PRAHA Válka slov uvnitř Českomoravského fotbalového svazu se začíná přiostřovat. Dva nesmiřitelné tábory se přou o to, zda kromě červnové volební valné hromady uspořádat v lednu ještě jednu další, na níž by se řešily pouze „provozní“ záležitosti ČMFS.

„Půl milionu lidí si lednovou valnou hromadu přeje, zatímco pět lidí ve vedení svazu tvrdí, že vůbec není potřeba,“ zlobí se místopředseda ČMFS Jiří Kubíček, který sám sebe nazývá „ikonou vzdoru“.

Proč je lednová valná hromada tak kontroverzním tématem? Zdánlivě nevýznamná schůze, na které se každé dva roky scházejí zástupci klubů a regionálních svazů, má paradoxně zásadní význam.

„Vedení svazu ji nechce svolat, protože má strach z informací. V ČMFS je totiž spousta průšvihů s hospodařením a neplněním povinností vůči členům, a proto teď brání tomu, aby se k lidem dostaly informace,“ tvrdí Kubíček.

Šéf Sigmy Olomouc po další valné hromadě volá údajně i proto, že chce zabránit možným problémům v budoucnosti. „Jednou nám všem skončí volební období, a až se nás pak někdo zeptá, proč nemáme řádně zdokumentované účetnictví, budou k odpovědnosti jako místopředsedu volat i mě,“ brání se Kubíček. Podle Vacka ČMFS nic neskrývá Uvnitř svazu nyní panuje značně nepřehledná situace. Zatímco vedení ČMFS vyvěšuje na svůj web komuniké legislativní rady, která Kubíčkův návrh zamítla, sám Kubíček rozesílá novinářům zápisy z jednání odvolací a revizní komise, jež naopak lednovou valnou hromadu doporučuje svolat.

Svaz se hájí tím, že pořádat dvě valné hromady v jednom roce je zbytečné. „Důležitá je účelnost. Je to o tématech, ale ty mi zatím nikdo nepředložil. Spíš mám pocit, že se pár lidí chce jen někde producírovat,“ tvrdí další místopředseda svazu Jaroslav Vacek.

Podle něj ČMFS před svými členy nic neskrývá. „Panu Kubíčkovi už spousta lidí radila, ať podá trestní oznámení, pokud má nějaké pochybnosti,“ tvrdí Vacek. „Pokud valná hromada nebude, nic se nestane, protože máme ještě červnovou volební,“ dodává Vacek.

Oba místopředsedové se teď shodují jen na jednom: dlouhodobé spory rozhodně neprospívají ČMFS navenek. „Vypadáme jako hlupáci,“ přiznává Kubíček. „Mám pocit, že se teď už neshodneme na ničem. Budou asi muset přijít úplně noví lidé,“ souhlasí Vacek.

Zda lednová valná hromada skutečně bude, má příští týden definitivně rozhodnout výkonný výbor.

Najdete na Lidovky.cz