Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sporem o Bohemians bude žít i liga

Ta pravá Bohemka? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ta pravá Bohemka? | foto: ČTK

PRAHA Jmenují se Bohemians, hrají v Praze, mají ve znaku klokana a jejich fotbalisté nosí zelenobílé dresy. Dva kluby, které se v příští sezoně potkají v první lize, ale nejvíc spojuje rivalita.

Když v pátek začali fotbalisté druholigových Bohemians 1905 slavit po vítězství v Jihlavě postup do nejvyšší soutěže, propukla ve Vršovicích obrovská radost. Těžko odhadnout, jaké pocity to vyvolalo v řadách Bohemians Praha, kteří zase mají výrazně nakročeno k udržení prvoligové příslušnosti. 

Jisté je, že je zaděláno na kuriózní situaci, kterou nejvyšší soutěž nepamatuje. „Může to být pro lidi zajímavé. Rádi jim ukážeme rozdíly, jak k fotbalu přistupují dva různé kluby,“ míní ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl. 

Pro připomenutí – až do roku 2005 se na fotbalové mapě vyskytovali jediní Bohemians. Po jejich krachu došlo k rozluce. Na tradičním místě ve Vršovicích zůstali Bohemians 1905, jejichž záchranu spustili finanční sbírkou fanoušci. Slavné jméno si vzal v kritické době pro zelenobílé barvy za své také klub ze Střížkova, který přijal jméno Bohemians Praha. 

Oběma subjektům se po sportovní stránce v uplynulých letech dařilo. Postupně se probojovaly až do první ligy. Bohemians 1905 se dlouhodobě mohou pochlubit vysokou diváckou podporou, vyšší průměrnou návštěvnost mají v této sezoně pouze Slavia, Sparta a Baník Ostrava. Zápasy Bohemians Praha v azylu na Žižkově naopak trpí komorní atmosférou. Sledují je průměrně necelé dva tisíce fanoušků. 

Dvě Bohemky vedle sebe v jedné soutěži umocní zmatek, který musí prožívat méně informovaní fanoušci. Šéf „střížkovských“ Bohemians Karel Kapr dříve hovořil o možnosti sloučení. „Minorita akcionářů u Bohemians 1905, kterou přestavují fanoušci a mládež, nechce umožnit posun dopředu. Mají blokační právo a jsou neoblomní,“ podotýká nyní, přičemž si dovede představit i jiné řešení. „Bohemians 1905 nemají právo hrát jakékoliv soutěže, protože nejsou členem fotbalového svazu,“ předkládá Kapr názor, který žádný orgán dosud nepotvrdil. 

V Ďolíčku vydrží na 99 procent
Spor k dohodě určitě nespěje. Fanoušci Bohemians 1905 pokládají konkurenční klub za „falešnou Bohemku“. Ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl věří, že před další sezonou „dojde k posunu ve prospěch fotbalu a fanoušků“. 

Ránu by pro Bohemians Praha mohlo znamenat odebrání loga, které si pronajala od TJ Bohemians. „Jsem přesvědčený, že ho budeme používat i nadále,“ věří ale Kapr. 

Komplikaci pro oba kluby určitě představuje otázka stadionu. V minulých měsících se hovořilo o tom, že se Bohemians 1905 přesunou ze zastaralého Ďolíčku do moderního Edenu. „Na 99 procent zůstaneme,“ popírá Přibyl stěhování. 

Na úděl kočovníků jsou už Bohemians Praha zvyklí. V případě sestupu Žižkova nebudou mít k dispozici vyhřívaný trávník, který je od příští sezony pro účastníky ligy povinný. „Pak se nabízí jít na Strahov nebo do Edenu. Jiné možnosti v Praze nejsou,“ upřesňuje Kapr.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz