26. června 2018 12:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Srbsko-albánská válka pokračuje. Kosovo přispěje potrestaným Švýcarům na pokutu

Kosovský rodák vstřelil v zápase se Srbskem v 90. minutě rozhodující gól. Poté... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosovský rodák vstřelil v zápase se Srbskem v 90. minutě rozhodující gól. Poté... | foto: Reuters

priština Kosovo přispěje švýcarským fotbalistům Xherdanu Shaqirimu a Granitu Xhakovi na pokuty, které vyfasovali za politická gesta při oslavě gólů v duelu mistrovství světa v Rusku se Srbskem. Disciplinární komise FIFA jim vyměřila finanční trest 8680 eur (asi 225 tisíc korun).

Na internetový účet, který byl zřízen teprve v pondělí, už lidé z Kosova poslali téměř 12 tisíc eur.

„Byli potrestáni jen za to, že nezapomněli na své kořeny. Peníze nemohou vynahradit radost, kterou nám Shaqiri s Xhakou svým gestem udělali,“ řekl kosovský ministr průmyslu Bajram Hasani. 

Na účet poslal 1500 eur, což je jeho měsíční ministerský plat.

Zápas mezi Srbskem a Švýcarskem s několika hráči albánského či kosovského původu měl politický podtext. 

Švýcar Granit Xhaka kontroverzně slaví gól do sítě Srbů.

Švýcar Granit Xhaka kontroverzně slaví gól do sítě Srbů.

Kosovo, kde žijí převážně Albánci, v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, Srbsko však jeho samostatnost neuznává a mezi oběma zeměmi panuje nepřátelství.

Xhaka se Shaqirim napětí ještě přiživili. Oba své góly, kterými otočili skóre zápasu z 0:1 na konečných 2:1, oslavili gestem připomínajícím orla ze znaku Albánie, kde mají oba své kořeny. 

Pravidla FIFA však zakazují politizaci fotbalu, a tak federace fotbalisty potrestala. Pokutu 4340 eur dostal také švýcarský kapitán Stephan Lichtsteiner za to, že se k oslavě připojil.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!