Slavia Praha - Slovan Liberec. Karol Kisel ze Slavie se raduje ze třetího gólu | foto: ČTK

Aktualizováno

Štajner dal stý gól v lize, ale vítězství vybojovala Slavia

•   17:48aktualizováno  19:01
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie porazili ve 20. ligovém kole Liberec 3:1 a připsali si druhou výhru po sobě. Své premiérové trefy v české nejvyšší soutěži si připsali domácí Dobrotka se Škutkou, třetí gól přidal Kisel. Hostům k bodům nepomohla branka Jiřího Štajnera, který zaznamenal stou trefu v nejvyšších soutěžích a stal se členem Klubu ligových kanonýrů.

Štajner se dostal do Klubu ligových kanonýrů

Štajner čekal po vstřelení 99. branky v derby s Jabloncem na vstup do klubu jen tři kola. V zápase v Jihlavě mu radost překazila tyč, v minulém duelu proti Českým Budějovicích si připsal dvě asistence. Liberecký ofenzivní záložník dal ve 153 zápasech české ligy 58 gólů, dalších 42 přesných tref si připsal za německý Hannover. Po návratu na sever Čech v létě 2010 skóroval třicetkrát.

Štajner je 62. členem Klubu ligových kanonýrů. Jeho řady před ním rozšířili v listopadu 2011 David Lafata a Milan Baroš, kteří jsou jedinými dalšími aktivními členy elitní střelecké společnosti. Klub ligových kanonýrů založila redakce časopisu Gól v roce 1972 a původně sdružoval všechny fotbalisty, jimž se v domácí nejvyšší soutěži podařilo nastřílet aspoň 100 gólů. Od roku 1991 se započítávají i branky zaznamenané v ostatních evropských nejvyšších soutěžích.

Slavia doma zdolala Liberec po pěti letech a posunula se do klidnějšího středu tabulky bod za Slovan. "Jsem rád, že jsme konečně doma zvítězili. Taky jsem rád, že jsme potvrdili tři body zvenku z Brna, které pro nás mají velkou cenu," řekl trenér sešívaných Petr Rada.

Do slávistické sestavy se po dvou zápasech vrátil uzdravený kapitán Kisel a byl jedním ze sedmi Slováků v zahajovací jedenáctce Pražanů. Vršovičtí neporazili Liberec ve třech předešlých zápasech po sobě a úvod příliš nenasvědčoval tomu, že by měli tuto bilanci změnit. Slovan působil ve středu hřiště lepším dojmem a po dvaceti minutách začal získávat převahu. Výsledkem byly dvě velké šance v rozmezí mezi 27. a 29. minutou. Nejprve si Rabušic vylámal zuby na domácím brankáři Čontofalském, a poté zkazila Frýdkovi radost z premiérové ligové trefy po střele z hranice vápna tyč.

Slavia, která v minulém kole v Brně zastavila sérii sedmi utkání bez výhry, dlouho marně hledala cestu k liberecké brance, v závěru půle ale udeřila z první šance. Na rohový kop si naskočil Dobrotka a hlavou vstřelil svůj první gól v české lize. Severočeši mohli kontrovat ještě do přestávky, Rabušic však prodlužoval hlavou do břevna.  "Vstoupili jsme do utkání poměrně dobře. Kontrolovali jsme míč, vytvářeli si šance, bohužel to bylo bez brankového zakončení. Naopak jsme inkasovali laciný gól ze standardky," posteskl si liberecký kouč Jaroslav Šilhavý.

Čtyři minuty po návratu z kabin už Liberec srovnal. Fleišman našel před brankou Štajnera a ten s přehledem zaznamenal stý gól v nejvyšších soutěžích, který ho posunul do Klubu ligových kanonýrů. Jubilejní trefu si připsal stylově v Edenu, kde nakoukl do velkého fotbalu. Radost ze sté trefy ale libereckému lídrovi brzy zhořkla. Jen šest minut po vyrovnání totiž hosté propadli ve středu hřiště a Škutka po Kiselově přihrávce před Kovářem zachoval chladnou hlavu.

Sudí vykázal Radu na tribunu

Slovenská zimní posila rovněž zaznamenala premiérovou branku v české lize. V 63. minutě bylo s hosty ještě hůř. Kisel přetlačil v souboji obránce a samostatný únik zakončil pojišťující trefou. Domácí kapitán vytáhl dres a svůj gól věnoval v pátek narozenému druhému potomkovi. Třetí gól už nemohl Rada sledovat ze střídačky, protože ho sudí kvůli opuštění vymezené zóny vykázali mimo lavičku. "Chtěl jsem jen Čontofalskému říct, aby to za stavu 2:1 uklidnil. Odešel jsem asi dva metry do hřiště. Samozřejmě pravidla taková jsou, byla to moje chyba. Ale neberu to tak, že by se stalo něco vážného. Půjdu na disciplinárku a uvidíme," dodal.

Zároveň stylově oslavil své páteční 36. narozeniny. Slavia dala Liberci stejně branek jako v předešlých čtyřech utkáních, naposledy v jednom zápase skórovala víckrát v pátém kole při vítězství 5:0 nad Brnem. Liberci krátce nato vzal naději na zvrat druhou žlutou kartou a vyloučením Sackey. Pražané si závěr užívali a gólu se mohl dočkat i navrátilec do Edenu střídající Skácel. Proti byl ale brankář Kovář.

20. kolo první fotbalové ligy

Slavia Praha - Slovan Liberec 3:1 (1:0)
Branky: 39. Dobrotka, 55. Škutka, 63. Kisel - 49. Štajner. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Hrabovský. ŽK: Mičola, Bortel, Čonka, Kisel, Petrák - Rabušic, Sackey, Rybalka, Kušnír. ČK: 66. Sackey. Diváci: 5999.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Bortel, Dobrotka, Čonka - Mičola, Zmrhal, Petrák, Juhar (89. Gecov) - Kisel (69. Skácel) - Škutka (81. Škoda). Trenér: Rada.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Sackey - Šural, Rybalka, Frýdek (46. Delarge) - Štajner (85. Coufal) - Rabušic (70. Pavelka). Trenér: Šilhavý.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 0:1 (0:1)
Branka: 28. Hájovský. Rozhodčí: L. Kovařík - Filípek, J. Paták. ŽK: Valenta, Kuncl, Došek - Mašán, Hruška, Šlapák. Diváci: 3932.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil (61. Košút), Mezlík, Reinberk - Hlúpik (66. Skalák), Valenta, Hofmann, Volešák - Kerbr, Došek. Trenér: Habanec.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Šlapák (71. Valenta), Mašán (78. Trapp), Tarczal, Krbeček, Koukal - Střihavka (83. Wágner). Trenér: Straka.