Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stanciu je podruhé nejdražším hráčem ligy. Jací hráči drželi rekordy před ním?

Sport

  9:03
PRAHA - Pamatujete na Dragišu Biniče? Čerstvý vítěz Poháru mistrů evropských zemí přišel na začátku devadesátých let do Slavie z Crvené zvezdy Bělehrad za třicet milionů korun, což byla tehdy nevídaná suma. Maximum za přestup do české fotbalové ligy se pak dlouho posouvalo velmi pomalu.

4. ČERVENCE: PŘESTUP LÉTA. V lednu se po roce pakoval ze Sparty do saúdskoarabského Al Ahlí. A v létě byl v Česku nečekaně zpátky, navíc ve Slavii! Rekordní přestup, který červenobílé vyšel na více než sto milionů korun, šokoval. Rumunský záložník Nicolae Stanciu si během podzimu zvykal na nový herní styl, což se projevilo na jeho produktivitě. V pětadvaceti zápasech dal jen dva góly, k tomu pět asistencí. Čekalo se víc. foto: slavia.cz/Martin Malý

Vždyť ještě před třemi lety byla nejvyšší vynaložená částka za transfer jen o pět milionů větší. Pak ale Sparta rozjela éru megalomanských nákupů, když v srpnu 2016 za 73 milionů přivedla zpátky z ciziny Václava Kadlece.

O rok a půl později atakovala magickou stomilionovou hranici. Původně se uvádělo, že Nicolae Stanciu přišel z belgického Anderlechtu Brusel za víc než 115 milionů, nakonec se více zdrojů shodlo na částce 96 milionů.

 Teď stál rumunský reprezentant ještě o něco málo víc. Aby Slavia dotáhla pikantní, komplikovaný přestup fotbalisty, který ještě na podzim nosil kapitánskou pásku v konkurenční Spartě, musela saúdskoarabskému Al Ahlí zaplatit přibližně čtyři miliony eur.

Při současném kurzu lehce nad sto milionů korun.

Stanciu trumfnul nejen dosavadní maximum nejvyšší soutěže, které přitom poměrně nedávno sám stanovil, ale trhl také klubový rekord Slavie. Ten od loňského července držel Peter Olayinka, nigerijský útočník, který rok nastupoval i v pražské Dukle, stál 83 milionů.

O něco méně dala Sparta za Tala Ben Chaima (76 milionů), Slavia zase vyplatila téměř sedmdesát milionů za Alexandra Balutu, jehož z Craiovy přivedla těsně před Olayinkou.

Mezi nejdražší fotbalisty české ligy patří také turecký stoper Semih Kaya, Spartu podle dostupných informací stál 52 milionů korun.

Dlouho přitom platilo, že tuzemské celky jsou ochotné do posil investovat maximálně třicet, pětatřicet milionů korun. Což byl donedávna absolutní strop, právě tolik vynaložila Sparta v roce 1997 za Szilárda Németha, který se však po příchodu ze Slovanu Bratislava neprosadil.

4. ČERVENCE: PŘESTUP LÉTA. V lednu se po roce pakoval ze Sparty do...
Nicolae Stanciu v dresu Slavie.

Podobnou cenu měli další sparťané Florin Nita a Bogdan Vatajelu či Štěpán Vachoušek, za kterého Slavia vydala v roce 2002 přes třicet milionů. Evropského šampiona do 21 let a člena reprezentačního kádru pak prodala za víc než dvojnásobek do Marseille. 

Přestupní částky stoupají i u příchodů v rámci české ligy, nejen do ní – třeba talentovaný mladík Jan Matoušek vyšel Slavii loni v létě na čtyřicet milionů.

Dlouhodobý fotbalový trend, který šponuje transferové sumy do dříve utopických výšin (Neymar šel do Paříže z Barcelony za šest miliard), zkrátka dorazil i do Česka. A dá se předpokládat, že při úspěších v evropských pohárech ceny ještě porostou.

Kdo překoná rekord příště? 

Autor: