5. června 2015 13:19 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Stará dáma pražských klubů. Čechie Smíchov oslaví v neděli 110 let

Hráči Čechie Smíchov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči Čechie Smíchov. | foto: Michal Mecner

PRAHA Za jeden z nejstarších klubů v Česku válel například slavný předválečný reprezentant Antonín Puč nebo mistr Evropy do 21 let Tomáš Hrdlička. Dnes se Čechie Smíchov zaměřuje hlavně na práci s mládežnickými týmy. V neděli oslaví velké jubileum – 110 let od svého založení.

Malý pražský fotbalový oddíl přichystal ve svém areálu v Podbělohorské ulici na 7. června celodenní program. Pro děti budou připravené hry pod dohledem trenérů, odpoledne dojde na přátelský zápas s týmem Top Real Praha, za nějž pravidelně nastupují například herec Ivan Trojan, zpěvák Vojtěch Dyk či komentátor Jaromír Bosák.

Večer pak začne i hudební program, kde mimo jiné vystoupí kapely Doctor P. P. či Alkehol. Hlavním motivem akce ale bude představit rozvíjející se klub, založený v roce 1905, jako ideální místo pro sportování dětí.

„Připravili jsme pro ně zábavu a hry pod vedením našich trenérů. Na místě budou skákací hrady a různé aktivity pro děti i jejich rodiče,“ popisuje předseda klubu Miloslav Mrštík. Programem budou provázet herci Magda Reifová a Antonín Duchoslav.

Klub se může pochlubit bohatou historií, byť se vždy spíše pohyboval v nižších soutěžích. Je mu vlastní zelená a bílá barva a občas i trochu pohnutá historie. Po roce 1948 přišla Čechie o svůj vlastenecký název a musela se smiřovat s nejrůznějšími přízvisky – třeba Naftové motory.

Sídlila původně u petřínské hvězdárny. Svůj dnešní areál na rozhraní Smíchova a Košíř získala na začátku 60. let. V posledních letech se jej klubu daří postupně, i díky grantům, postupně zvelebovat.

Není tlak na výsledky, říká šéftrenér

„Fotbal je v Čechii především zábavou, hlavně v dětských kategoriích. Není tady tlak na výsledky, lidé se tu fotbalem chtějí bavit,“ líčí šéftrenér klubu Ivan Senci. Rodiče budou mít příležitost poznat klub i trenéry osobně.

Chybět na oslavách nebude ani fotbal samotný. V poledne se na hlavním hřišti uskuteční zápas dorostu s týmem dorostenek Bohemians Praha.

V půl čtvrté pak přijde na řadu hlavní událost dne. Výběr Čechie Smíchov se utká s týmem Top Real Praha, za který pravidelně nastupuje například herec Ivan Trojan, slavný fotbalista Jan Koller, zpěvák Vojtěch Dyk či komentátor Jaromír Bosák.

Po zápase předá klub 50 tisíc korun na charitativní účely. Půjde o příspěvek na pobyt pro malou pacientku v léčebně v Klimkovicích. Další část peněz dostane Klub nemocných cystickou fibrózou, který také sídlí v Praze 5 a jehož patronem je již zmíněný Ivan Trojan. Po utkání bude následovat autogramiáda.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz