Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Starosta Prahy 10 Lipovský: Aby Ďolíček stál dál, zařídít neumíme

Vladislav Lipovský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladislav Lipovský. | foto: ČTK

PRAHA Fanoušci Bohemians 1905 stupňují tlak, aby ve Vršovicích zůstaly v příští sezoně dva ligové stadiony. Před pěti lety zachránili krachující klub, jenže osud tradičního domova "klokanů" určují tentokrát jiní – nejvíc majitelé Ďolíčku.

Z dosavadních signálů je zřejmé, že letní přesun na stadion Slavie je nevyhnutelný. Starosta Prahy 10 Vladislav Lipovský nabízí pomocnou ruku. Ovšem také pouze v případě, že zelenobílý klub kývne na stěhování do Edenu.

BOHEMKA V EDENU? FANOUŠCI SE BOUŘÍ A SLIBUJÍ "SVATOU VÁLKU" - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Jak velká je naděje, že se fotbal bude hrát v Ďolíčku také v příští sezoně?
Jsou věci, které můžeme těžko ovlivnit. Pokud majitel Ďolíčku řekne, že postaví nový stadion, a splní vše, co má splnit, může se to stát. Otázka však stojí jinak. V Edenu je dnes nový stadion, který vyhovuje nejpřísnějším nařízením. Pak je tu starý stadion v Ďolíčku, který nebude na podzim splňovat ani základ, což je vyhřívaný trávník.

Slavia - Bohemians 1905.

Jaký je tedy postoj městské části k budoucnosti stadionu Bohemians? Máte zájem, aby stadion zůstal zachovaný, nebo to necháte jen na majitelích?
Neumíme zařídit, aby tam stadion stál dál. Nemůžeme vzít ani x milionů na vyhřívaný trávník a za dva roky další desítky nebo stovky milionů na větší rekonstrukci.

Hodně se hovoří o vstupu Prahy 10 do společnosti E Side, které patří stadion v Edenu. Můžete potvrdit, že už začala jednání?
Jednání nějakým způsobem opravdu probíhají. Jako zastupitelstvo jsme si podmínky stanovili v prosinci 2008. Do Edenu vstoupíme pouze za předpokladu, že tam budou působit oba vršovické týmy. Brali jsme to nejvíc jako podporu Bohemce.

Má městská část dostatek financí, aby mohla do společnosti E Side vstoupit?
Nějaké volné prostředky samozřejmě jsou k dispozici. V okamžiku, kdy by byla nějaká konkrétní nabídka, zvažovali bychom ji. Řádovou představu, o jakou částku by šlo, ale momentálně nemám.

Kouč Bohemky Pavel Hoftych.

Souhlasíte, že se se celá záležitost musí uzavřít rychle?
Mělo by se to vyřešit do léta. Pokud by Bohemians hráli v Edenu, jsme schopní jim tam garantovat rovnoprávné postavení. Ale zdůrazňuji, že nenutíme nikoho k ničemu. Nepatří nám žádné nemovitosti, jsme jen připraveni pomoci určitému procesu.

Proč vlastně nejste ochotní uvažovat o pomoci pro stadion Bohemians? Proč by měl dostat přednost zrovna Eden?
Na první pohled vypadají obě možnosti stejně. Realita je ale taková, že stadion v Edenu je nový a funkční projekt. Pokud bychom měli vstupovat do stadionu Bohemians, je to běh na velmi dlouhou trať. V dané chvíli s nejistým výsledkem.

Bohemians 1905 v průvodu zamířili na Strahov

Družstvo fanoušků Bohemians 1905 hovoří v souvislosti s možným vstupem Prahy 10 do E Side jako o "bezprecedentní podpoře pro soukromý subjekt bez jasné vlastnické struktury". Jak byste jim oponoval?
Takový argument slyším prvně. Když se zástupci fanoušků zúčastnili jednání zastupitelstva, nic takového tam nezaznělo. Neměla by to být podpora ve smyslu, že bychom někomu dali peníze a nic za ně nezískali. Standardním způsobem bychom si koupili obchodovatelné akcie, jako to dělají jiné městské části s akciemi jiných firem. Souhlasím, že vlastnická struktura musí být u E Side jasně vydefinovaná.

Jaká by byla budoucnost místa, kde se Ďolíček dnes nachází, pokud od léta osiří? Záleží radnici na tom, jak se bude dál zacházet s pozemkem, kde se dnes nachází stadion? Fanoušci si myslí, že má uvolnit místo pro kancelářský či bytový komplex.
Podle územního plánu tam nic jiného než sportoviště zatím vyrůst nemůže. Když se řešil nový územní plán, hovořilo se o tom, že tam i se stadionem musí stát nějaká komerční zóna. Já osobně jsem nad tím nepřemýšlel. Ale opět – existují záležitosti, které můžeme na Praze 10 ovlivnit, a některé další ovlivnit nemůžeme. Nový územní plán pouze připomínkujeme, konečné schvalování je na zastupitelstvu hlavního města Prahy.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Slávisté musí kvůli pozitivním testům do izolace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Slávisté musí kvůli pozitivním testům do izolace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Slávisté musí kvůli pozitivním testům do izolace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...