Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Stoletá Viktoria. Jejímu vzestupu pomohla Sparta

Plzeň - Teplice (Horváth a Limberský). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň - Teplice (Horváth a Limberský). | foto: ČTK

PRAHA Těžko si představit lepší načasování. V roce 1911 podal úředník státních drah Jaroslav Ausobský žádost o založení nového plzeňského klubu Viktoria. Po sto letech se ten samý klub nachází blízko jednoho z nejpřekvapivějších úspěchů v historii českého fotbalu.

O postupu do Ligy mistrů se ještě před pár lety neodvážil mluvit v souvislosti s plzeňskými fotbalisty nikdo. Prostě nebyl důvod. Západočeši byli v očích fanoušků vnímáni jako klub se skromnými ambicemi, střídající v různých intervalech účast v první a druhé lize.

Velký podíl na vzestupu Viktorie drží paradoxně klub, který kvůli Plzni naposledy v lize přišel o titul. Před pěti lety se od ní Sparta nechala po ledabylém výkonu doma porazit v posledním kole, čímž Plzni dopomohla k záchraně. Diváci na Letné vzali zpackaný zápas jako pozornost pro tehdejšího plzeňského trenéra Františka Straku, který byl ze Sparty vyhozený podle řady z nich neoprávněně.

Sparťanský příspěvek pokračoval v dalších letech. Když z Letné přicházel jako nechtěný hráč Pavel Horváth, dostával otázky, jestli nebere odchod z nejslavnějšího českého klubu na fotbalovou periferii jako krok zpátky. Jak se dnes ukazuje, udělal mozek plzeňské hry naopak pořádný skok dopředu.

U Daniela Koláře, Davida Limberského či Milana Petržely se zase soudilo, že nemají na velký fotbal, když se natrvalo nedokázali prosadit ani ve Spartě. Dnes patří všichni do reprezentačního kádru, ale už jako hráči Plzně. "Nechci říct, že se ve Spartě pracuje s fotbalisty špatně. Já jsem jen spokojený s tím, co u nás odvedl Pavel Vrba," jmenoval manažer Plzně Adolf Šádek další klíčovou osobu.

Grafika: Vzestup fotbalové Plzně.

Vynechat z jejich výčtu trenéra Viktorie nelze. V Plzni jde teprve o Vrbovo první angažmá v české lize. Větší jméno si předtím udělal na Slovensku, dnes už ho doma fanoušci dobře znají. "Byli jsme stejným favoritem na titul jako kulhající kůň na Velké liverpoolské," pronesl Vrba během mistrovských oslav. Kulhající kůň se natolik rozcválal, že za sebou nechal všechny zvučnější soupeře. Kdo před úspěchem Plzně říkal, že v přetaktizované lize nelze uspět s útočným pojetím, musel změnit názor.

Rostoucí vliv Viktorie se projevuje také v zákulisí. Klubový majitel Tomáš Paclík už patří do výkonného výboru fotbalové asociace. Vavříny překrývá částečně fakt, že Paclík nemá jako mnoho osob ve fotbalovém prostředí úplně čistý štít. Kvůli neprůhledně udělené zakázce jeho firmě Dočista pro ministerstvo vnitra už padlo trestní oznámení.

V hospodaření klubu došlo nicméně po Paclíkově příchodu k obratu. Pozůstatkem po éře již přes rok nezvěstného Miroslava Kříže byly totiž dluhy vůči hráčům a dalším klubům. Z Viktorie Plzeň se nyní v případě postupu do Ligy mistrů a příjmů v řádech stamilionů korun může stát dokonce výdělečná firma. Není pochyb, že klub začíná druhé století ve svojí historii na samém vrcholu.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...