Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Straka to bude mít u nároďáku těžké

František Straka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Straka | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Velmi zdrženlivě se staví k dnešnímu jmenování Františka Straky koučem české reprezentace fotbaloví odborníci. Výkonnému výboru vytýkají nerozvážnost při rozhodování a navíc si nejsou jisti, zda současný národní tým nejvíce potřebuje zrovna "hecíře" a motivátora, čímž je Straka proslulý.

Experti přiznali, že Strakovo zvolení na dobu neurčitou nečekali. Počítali prý s tím, že se reprezentace ujme Dušan Uhrin starší, kterého v minulém týdnu doporučila expertní skupina. "Jsem překvapený. Už jsem se spíš smířil s tím, že to bude Dušan Uhrin," uvedl bývalý kouč ruského Petrohradu či Olomouce Vlastimil Petržela.


Také nynější trenér druholigové Dukly Praha Günter Bittengel neskrýval překvapení. "Mně se zdálo navrhované řešení s trenérem Uhrinem velmi dobré. Národní mužstvo zná osobně, pracoval u něj a měl úspěchy, takže by se těšil velké vážnosti. Rozhodně nechci podceňovat kvality Franty Straky, lidé v něm vidí impulzivního trenéra, ale práce u národního týmu je o něčem jiném," mínil Bittengel.

Tým hecíře nepotřebuje, motivací je přece reprezentace
Podobně hovořil i bývalý ligový kanonýr Václav Daněk. "Franta je výborný motivátor, jenže nevím, jestli je to u reprezentačního trenéra ta nejdůležitější věc. Buď si tam vyberu hráče, kteří za nároďák chtějí opravdu hrát a je to pro ně skutečná čest, anebo je tam vůbec nebudu brát. Motivaci by hráči v národním mužstvu přece měli mít automaticky," podotkl.

Přiznal, že měl na místo po Petru Radovi jiného kandidáta. "Proti Frantovi vůbec nic nemám a až čas ukáže, jestli to je dobré řešení. Přesto si myslím, že k nároďáku by měl jít úspěšný trenér a nejsem si jistý, jestli on tak úspěšný je. Sparta, Teplice budiž, ale pak to v Innsbrucku, Českých Budějovicích žádná sláva nebyla a na Krétě skončil po pár zápasech. Reprezentační trenér by podle mého názoru měl mít jednoznačně cejch úspěšného kouče," tvrdil Daněk.

Podle Petržely navíc čeká Straku úplně jiná práce než v klubu. "Je samozřejmě těžké něco předem hodnotit. Já osobně Frantovi přeju, ať se mu daří. Je to dobrý trenér, dokáže mužstvo zbláznit. Měl na tomhle postavenou trenérskou kariéru, v začátcích byl úspěšný, ale pak se mu to sesypalo. Jenže na téhle úrovni nemá žádné zkušenosti, je to trošku jiná, manažerská práce. Pro mě je trošku otazník, jak to zvládne s taktikou a s tím vyhecováním, když hráče uvidí jen jednou za čas," řekl Petržela.

Morales jako asistent? Petržela je proti
Jednoznačně odmítl případnou Strakovu spolupráci s italským koučem Massimem Moralesem, o níž se začalo ještě víc spekulovat po jeho nedávném odchodu z Příbrami. "Jsem absolutně proti. Zatím jsem o něm slyšel akorát v Příbrami, párkrát jsem Příbram viděl a myslím, že by to nemělo žádný význam a přínos. Určitě ne na tenhle post," uvedl Petržela.

Způsob, jakým byl nový kouč vybrán, se expertům příliš nelíbí. Daněk výkonnému výboru vytkl, že nedal na doporučení fundovaných odborníků. "Za Frantou Strakou stojí hodně fanoušků, na druhou stranu by ale do toho měla co mluvit odborná expertní komise, která je přece jen povolanější a věci vidí z jiného pohledu. A hlavně si myslím, že trenéra mělo zvolit nové vedení, které s ním pak bude muset spolupracovat a komunikovat," uvedl.

I Petržela považuje volbu kouče za zbytečně uspěchanou. "Někdo si asi přál, aby byl trenér zvolen už nyní. Trošku mi vadí, že s tím nepočkali do valné hromady. Je to důležitý post a výkonný výbor by to měl zvažovat s rozvahou," řekl Petržela.

Straka by měl být jen dočasným řešením
Bittengel s ním souhlasil. "Já to vnímám jako dočasné řešení. V červnu bude nový výkonný výbor, vyčkal bych, je potřeba to promyslet. Ve hře je důležitý post, trenér by měl být zvolen minimálně na čtyři roky, jde o dlouhodobější práci," podotkl kouč Dukly.

Záležitost ohledně nového reprezentačního trenéra nepovažuje za uzavřenou ani bývalý reprezentant a trenér Karel Jarůšek. "Rozhodnutí by mělo padnout až po zasedání nového výkonného výboru. Teprve ten by měl dát definitivní pečeť na to, kdo povede v budoucnu reprezentaci. Zatím považuji kauzu trenér za neuzavřenou kapitolu," řekl Jarůšek, který se rovněž přikláněl k návrhu expertní skupiny.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!