Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel Slavie Platil: Straka ve Slavii byl omyl

Sport

  8:00
PRAHA - U Vítězslava Lavičky by sparťanská minulost fanouškům Slavie nevadila. Také tímto argumentem se snažil ředitel klubu Miroslav Platil přesvědčit žádaného fotbalového trenéra, aby kývl na nabízené angažmá v Edenu. Od Lavičky však dostal zamítavou odpověď. Pokračuje tak hledání nástupce Františka Straky, který kvůli tlaku příznivců minulý týden raději sám odstoupil.

Ředitel fotbalové Slavie Miroslav Platil foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Znamenal pro vás Lavička jedinou alternativu?
V danou chvíli ano. Zvažovali jsme možnost, že by trenér nastoupil k týmu dřív než 1. července. Za dané situace jsme nyní došli k závěru, že bude pokračovat realizační tým ve stávajícím složení. Není to ale tak, že by měl Martin Poustka smlouvu do konce sezony, jak jsem si někde přečetl. Teď nás nic netlačí, abychom kategoricky přijímali trvalé řešení. Řada lidí si myslí, že Slavia neplní svoji tradiční roli, ale rychle se zapomíná, že klub je potřeba stále doléčit. Fanoušci by rádi viděli boj se Spartou o první místo, já jim rozumím, také bych to chtěl, ale tato sezona ani není obdobím, které by jim něco takového mohlo poskytnout.

Na čem se jednání s Vítězslavem Lavičkou zasekla?
Udělali jsme mu nabídku a řekli, co bychom si představovali. Vzal si nějaký čas na rozmyšlenou a pak se ji po zralé úvaze rozhodl nepřijmout. S komplimentem, jak moc si jí váží, protože je to distingovaný člověk. Ještě chvíli jsme diskutovali, ale pak jsme došli k závěru, že toto řešení neakceptuje.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Neměl jste dojem, že měl také obavy, jak by fanoušci vnímali jeho vazby na Spartu? U Straky to průběh jeho působení ve Slavii zásadně ovlivnilo.
Poskytl jsem mu informace o anketě mezi fanoušky, která proběhla na jejich internetových stránkách, názory poskytli i sami fanoušci z vlastního průzkumu. Vyšlo nám z toho, že by jim Víťa Lavička vůbec nevadil. Uvažovali tak, že byť je to sparťan, je také gentleman, objevily se další podobné glosy. Žádný radikální postoj jsem proti němu nezaznamenal.

Jaká je nyní šance, že Slavia najde trenéra do konce sezony?
Tím jsem si téměř jistý; což neznamená, že přímo přebere tým.

Je tedy vyloučené, že by mužstvo vedl jako hlavní trenér Martin Poustka i v příští sezoně?
Naším cílem je získat pro příští sezonu renomovaného trenéra. Máme už určité plány a chceme je realizovat po kvalifikované diskusi s někým, kdo takovou situaci zažil. Tím nechci snižovat Martina, ale ve velkém fotbalu se tak dlouho nepohybuje.

Jak moc vás zaskočila rezignace Františka Straky z minulého čtvrtka?
Bylo to překvapivé, ale také bych si nedovolil říct, že absolutně nečekané. Pořád jsem měl v hlavě pocit, který mi říkal, že se jeho vztahy s fanoušky musí nějak vyvrbit. Otázkou bylo, jestli se vylepší po zimní přestávce, ale už od prvního utkání v Příbrami bylo zjevné, že tomu tak nebude. Od fanoušků přišel silný signál, že neustoupí ani o milimetr. Pak už jsem si říkal, že se brzy něco přihodí.

Jak na vás Straka působil, když vám odchod ze Slavie oznamoval?
Měl to jasně srovnané v hlavě. Vnímal, jaký tlak dopadá na kabinu. Poslední kapkou bylo, když se povedlo dvakrát vyrovnat v Boleslavi, a fanoušci stejně skandovali jenom "Straka ven". Asi mu došlo, že jeho přítomnost týmu ubližuje. Dle mého to vyřešil správně.

Když se ohlédnete za tím, co Slavii angažmá Františka Straky přineslo, nepovažujete ho za chybu?
Když nad tím přemýšlím, použil bych spíš termín omyl než chyba. K jeho jmenování se přistupovalo v dobré víře, určitě jsme si nechtěli poškodit vlastní dílo. Automobilový závodník si přece nerozbije vlastní auto, když chce vyhrát závody. Když František Straka přicházel, mužstvo stagnovalo a nebyl v něm drajv, jaký jsme si přáli. Jako správný se ukázal názor, že je to parketa přesně pro něj. Na podzim pak přišla šňůra úspěšných utkání. Za jeho angažováním byla snaha to tady probudit, bylo tu až příliš poklidu, chyběly emoce. Jen jsme netušili, že pak budou až tak silné.

Před začátkem jarní části sezony Slavii opustil hlavní sponzor. Jak probíhá shánění nového partnera?
Máme rozjednané dva a půl subjektu, jeden z nich je slibně rozjetý. Není to jednoduché, ale pro klub jako Slavia je to nutnost. K dohodě by mohlo dojít v řádu dvou až tří týdnů.

A jak se vyvíjí spor se společností E-side, která na vás podala žalobu kvůli dlužnému nájmu na stadionu v Edenu?
Máme mezi sebou systém, ve kterém si čtvrtletně započítáváme vzájemné pohledávky. Nevím, proč to tentokrát nezafungovalo. Ihned poté, co jsme dostali zprávy o jejich postupu, jsme zareagovali a příslušný obnos společnosti E-side poslali. Tím je pro nás celá záležitost vyřízená.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....